Niedziela, 14 października

zaktualizowano dnia: 10 października 2018
10.00–11.00 Spotkanie z autorem

Stefan Darda (ur. 1972) — jest jednym z najpopularniejszych polskich autorów literatury grozy. Debiutował w 2008 roku entuzjastycznie przyjętą przez czytelników powieścią Dom na wyrębach. W kolejnych latach stworzył złożony z czterech tomów cykl powieściowy Czarny Wygon oraz antologię Opowiem ci mroczną historię, a także thriller Zabij mnie, tato. Utwory Stefana Dardy charakteryzują się realizmem umiejętnie łączonym z wierzeniami ludowymi, a ich odbiorcy wysoko cenią sobie wiarygodne wątki obyczajowe, zaskakujące i emocjonujące rozwiązania fabularne, a także umiejętne budowanie nastroju. Autor jest laureatem Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego i Nagrody Nautilus oraz zdobywcą Złotego Kościeja; był także wielokrotnie nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla.

W trakcie spotkania w czasie Śląskich Targów Książki promować będzie swoją najnowszą powieść Nowy dom na wyrębach 2 (2018)

 


Organizator: VIDEOGRAF
Miejsce: Forum 1
10.00–14.00 Jerzy Buczyński podpisuje swoje książki: „Godulowa saga”, „Hultajska dwójka”, „Pokolenia w czerni”, „Zwierciadło śląskie” i „Z czarnej ziemi”
Organizator: WYDAWNICTWO VECTRA
Miejsce: stoisko 20
10.00–17.00 Czytelnia pod Sówką, czyli...Biblioteczna Poradnia Książkowa

Co warto czytać dzieciom i proponować młodzieży


Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
Miejsce: stoisko 30
10.00–17.00 Kiermasz książki antykwarycznej
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
Miejsce: stoisko 30
10.00–17.00 Warsztaty Linorytnicze

Przez bardzo długi czas książki ilustrowane były przy pomocy drzeworytów. Aby ułatwić zadanie drewnianą deskę zastąpimy linoleum. Zapraszamy Państwa na warsztaty linorytnicze, które będą odbywać się przez cały czas trwania Śląskich Targów Książki. Na stanowisku Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa będzie można wyciąć i odbić własnoręcznie wykonany linoryt. Warsztaty maja charakter otwarty, nie obowiązują zapisy, wystarczy przyjść i się dobrze bawić.


Organizator: Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa im. Fiola i Fiodorowa
Miejsce: stoisko 102
10.00–17.00 Krzysztof Spadło

Krzysztof Spadło - autor cyklu powieści "Skazaniec" (Wydawnictwo KAGO) będzie dostępny przez cały czas trwania targów.


Organizator: Skazaniec / Miasto Rybnik
Miejsce: stoisko 53
10.00–17.00 Andrzej Palacz

Andrzej Palacz, autor publikacji ,,Karolina Sobańska. Odeska Mata Hari" będzie podpisywał swoją książkę podczas trwania targów.


Organizator: INICJAŁ Andrzej Palacz
Miejsce: stoisko 87
10.15–11.00 Bronisław Cieślak. 07 zgłasza się w Katowicach

Znany najbardziej dzięki roli porucznika Sławomira Borewicza, w serialu „07 zgłoś się” (reż. Krzysztof Szmagier), chociaż debiutował przed kamerą jako inżynier Bogdan Zawada („Znaki szczególne” - reż. Roman Załuski). Dlaczego telewizja zamieniła kolejność wyświetlania tych dwóch filmów? Skąd wzięło się imię i nazwisko najbardziej rozpoznawalnego funkcjonariusza MO z czasów PRL-u? Jakie były kulisy powstawania „07”? Na te i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w czasie brawurowego spotkania z Bronisławem Cieślakiem. Będzie też trochę o jego prywatnym życiu, o filmie „Wściekły”, o Malanowskim i o cenzurze.

Spotkanie prowadzi: Dariusz Rekosz


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: Scena Główna
10.15–11.00 Czy istnieje zbrodnia doskonała?

Spotkanie z laureatką Nagrody Zajdla, Anną Kańtoch i Robertem Małeckim poprowadzi Agnieszka Gryszka


Organizator: Związek Stowarzyszeń Fandom Polski
Miejsce: Forum 2
10.30–16.00 Marek Szołtysek. O Śląsku na każdy temat

Spotkanie z Markiem Szołtyskiem na jego stoisku


Organizator: Marek Szołtysek Książki o Śląsku
Miejsce: stoisko 55
11.00–12.00 Weronika Gogola podpisuje swoją książkę "Po trochu"
Organizator: KSIĄŻKOWE KLIMATY
Miejsce: stoisko 24
11.00–12.00 Bronisław Cieślak. 07 zgłasza się w Katowicach

Jak Bronisław Cieślak trafił do serialu "07 zgłoś się" oraz co wspólnego ma porucznik Borewicz z detektywem Malanowskim - o tym wszystkim dowiecie się w trakcie spotkania z tym kultowym aktorem, który z wykształcenia jest... etnografem i dziennikarzem. A do tego autografy w serialowych książkach i wspólne fotki.


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: stoisko 15
11.00–12.00 Spotkanie autorskie ze Stefanem Dardą

Stefan Darda (ur. 1972) — jeden z najpopularniejszych polskich autorów literatury grozy. Debiutował w 2008 roku powieścią Dom na wyrębach. W kolejnych latach stworzył cykl powieściowy Czarny Wygon oraz antologię Opowiem ci mroczną historię, a także thriller Zabij mnie, tato. Utwory Stefana Dardy charakteryzują się realizmem umiejętnie łączonym z wierzeniami ludowymi, a ich odbiorcy wysoko cenią sobie wiarygodne wątki obyczajowe, zaskakujące i emocjonujące rozwiązania fabularne, a także umiejętne budowanie nastroju. Laureat Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego i Nagrody Nautilus, zdobywca Złotego Kościeja. Wielokrotnie nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. W trakcie spotkania promować będzie swoją najnowszą powieść Nowy dom na wyrębach 2


Organizator: VIDEOGRAF
Miejsce: stoisko 33
11.00–12.00 Beata Majewska spotakanie z czytelnikami
Organizator: PUBLICAT S.A.
Miejsce: stoisko 92
11.00–12.00 Spotkanie i dyżur autografowy - Robert Małecki
Organizator: Śląski Klub Fantastyki
Miejsce: stoisko 101
11.00–12.00 Przedpremierowe spotkanie z Elżbietą Sieradzińską, autorką biografii "Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt"

Jedna z najsłynniejszych himalaistek świata. Postać i wybitna, i kłopotliwa: przez nieokiełznaną osobowość, upór i dążenie do realizacji celów na przekór wszystkiemu. Pierwsza Polka i Europejka na Evereście, pierwsza kobieta, która zdobyła mityczny szczyt K2. Uwielbiana przez publiczność i media, uwierająca górskie środowisko zarówno dokonaniami, jak i niepohamowanym apetytem na zdobywanie najwyższych szczytów. Kobieta nietuzinkowa, owładnięta pasją.

Wanda Rutkiewicz miała osobowość bogatą i skomplikowaną, była uparta i nieustannie balansowała na granicy bólu istnienia i ciepła blasku sławy. I bezwiednie zmierzała do samounicestwienia.

Elżbieta Sieradzińska nie ogranicza się do rozmów z polskimi alpinistami; sięga również do źródeł nieznanych, w tym zachowanych fragmentów wspomnień matki himalaistki, Marii Błaszkiewicz, które miały ukazać się drukiem kilka lat po zaginięciu Wandy. Przytacza także nieznane i niepublikowane dotąd fragmenty relacji uczestników holenderskiej wyprawy, którzy wsparli Polkę w tragicznych dla niej wydarzeniach na Broad Peaku w 1991 roku. Wydarzeniach, które być może zaważyły na kondycji psychicznej Wandy Rutkiewicz i na podejmowanych przez nią decyzjach w ostatnich latach życia.

Autorka dotarła także do niepublikowanych dotąd zdjęć Wandy Rutkiewicz.

 


Organizator: MARGINESY
Miejsce: Forum 1
11.00–12.00 Spotkanie z Kubą Kucharskim, autorem książki „W uścisku Katriny”

Spotkanie z Kubą Kucharskim, autorem książki „W uścisku Katriny”, będącej nie tylko dokumentacją jednego z największych huraganów w historii Stanów Zjednoczonych, ale także analizą przyczyn i następstw tego zjawiska, określanego często największą katastrofą naturalną w dziejach USA.


Organizator: Annapurna
Miejsce: Forum 2
11.00–12.00 Spotkanie z Wojtkiem Miłoszewskim

Wojtek Miłoszewski – ur. w 1980 roku. Autor monodramu Rozkwaś Polaka, wystawianego na Scenie Bistro Teatru Kwadrat. Scenarzysta serialu Wataha dla HBO Europe oraz serialu Prokurator dla TVP2. Ten ostatni otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł za najlepszy filmowy serial telewizyjny 2015 roku. Jest też autorem ponad osiemdziesięciu odcinków cieszącego się ogromną popularnością serialu paradokumentalnego Policjantki i policjanci. Autor książek Inwazja oraz Farba, 31 października ma premierę jego nowa książka KASTOR. Tym razem autor przeniesie nas do Krakowa z lat 90., miasta bujnego, ale nie zawsze legalnego biznesu oraz nowych, wyjątkowo brutalnych przestępców szukających okazji do szybkiego zarobku.


Organizator: W.A.B.
Miejsce: Scena Główna
11.00–12.30 Kamil Janicki - "Epoka milczenia"

Kamil Janicki będzie podpisywać swoją najnowsza książkę "Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić" na stoisku Wydawnictwa ZNAK.


Organizator: Wydawnictwo ZNAK
Miejsce: stoisko 68
11.00–13.00 Krzysztof Wielicki

Spotkanie z Krzyśkiem Wielickim, wielkim himalaistą polskim, który jako piąty człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.


Organizator: Wydawnictwo GÓRY
Miejsce: stoisko 10
11.00–14.00 Podróżnik Piotr Chmieliński – podpisywanie książek.

Zapraszamy na stoisko Wydawnictwa Stapis, gdzie Piotr Chmieliński  – człowiek, który jako pierwszy w historii przepłynął kajakiem i pontonem całą Amazonkę wraz z ekspedycją Canoandes’79 dokonał pierwszego spływu kanionem rzeki Colca, podróżnik i reporter (współpraca m.in. z „National Geographic”) – będzie podpisywał swój zbiór reportaży o wyjątkowych wyprawach i podróżach po Ameryce Południowej i nie tylko! Serdecznie zapraszamy!


Organizator: STAPIS
Miejsce: stoisko 3
11.00–16.00 Ostry dyżur literacki

Happening promujący czytelnictwo – eksperci i autorzy w kitlach w „gabinecie lekarskim" udzielają dzieciom porad dotyczących wyboru lektur. Badamy czytelnicze gusta i wypisujemy recepty


Organizator: CzasDzieci.pl
Miejsce: stoisko 95
11.00–16.00 Wymiana Książek

Już po raz czwarty na Śląskich Targach Książki organizujemy W Y M I A N Ę   K S I Ą Ż K O W Ą! W wielkim skrócie – chodzi o to, by każdy mógł wymienić książkę na inną, która także poszukuje nowego domu. Najważniejszą zasadą wymiany jest: ile przynosisz, tyle wynosisz, czyli jeśli przyniesiesz na wymianę jedną książkę, możesz ją wymienić na inną, jedną powieść w tej samej kategorii. Ponadto, jeśli na wymianie nie trafią się pozycje, które Cię interesują, nie musisz oddawać swojej książki. Wymieniamy tylko beletrystykę.


Organizator: Śląscy Blogerzy Książkowi
Miejsce: stoisko 1 C
12.00–12.50 Spotkanie Logrusowe

Sekcja literacka "Logrus": bliskie spotkanie trzeciego stopnia, czyli jak grupy literackie pomagają w pisaniu i wydawaniu książek.


Organizator: Śląski Klub Fantastyki
Miejsce: Forum 2
12.00–13.00 Spotkanie z Barbarą Szmatloch i Michałem Bulsą, autorami “Sekretów Katowic”
Organizator: ACUS WYDAWNICTWO
Miejsce: stoisko 75
12.00–13.00 Romek Pawlak. Podpisywanie książek dla dzieci: "Czaruś, pies z charakterem", "Księga Ezechiela" oraz powieści dla młodzieży "Dziewczyna z lustra".
Organizator: AKAPIT PRESS
Miejsce: stoisko 61
12.00–13.00 Maria Paszyńska podpisuje ksiażki z serii OWOC GRANATU
Organizator: PUBLICAT S.A.
Miejsce: stoisko 92
12.00–13.00 Zbigniew Białas "Rutka"

Koszmar życia w getcie, pierwsza miłość, wywózka do Auschwitz.

 Skromny rozmiarami dziennik Rutki ujawniony sześćdziesiąt lat po wojnie był sensacją historyczną. Rekonstruując losy dziewczyny w zbeletryzowanej formie Zbigniew Białas w nowej, niecierpliwie wyczekiwanej powieści składa wzruszający hołd nastolatce, której przyszło dorastać w nieludzkich czasach.


Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: stoisko 31
12.00–13.00 Spotkanie z Anną Kańtoch, pisarką, wielokrotną laureatką Nagrody im. Janusza A. Zajdla
Organizator: Związek Stowarzyszeń Fandom Polski
Miejsce: stoisko 100
12.00–13.00 Wojtek Miłoszewski podpisuje swoje książki: "Inwazja" oraz "Farba".
Organizator: Grupa Wydawnicza Foksal
Miejsce: stoisko 22
12.00–13.00 Grzegorz Kalinowski podpisuje swoją najnowszą książkę "Śledztwo ostatniej szansy"
Organizator: MUZA SA
Miejsce: stoisko 63
12.00–13.00 Spotkanie z Marzeną Rogalską

Marzena Rogalska, znana pisarka, dziennikarka i osobowość telewizyjna, napisała swoją trzecią powieść! W Drugiej miłości, kontynuacji losów Agaty z uwielbianych przez czytelników Wyprzedaży snów i Gry w kolory, przekonuje nas, że miłości zawsze warto dać kolejną szansę.


Organizator: Wydawnictwo ZNAK
Miejsce: Scena Główna
12.00–13.00 Elżbieta Sieradzińska przedpremierowo!

 

Podpisywanie książki Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt na stoisku wydawnictwa  Marginesy.  


Organizator: MARGINESY
Miejsce: stoisko 41
12.00–13.00 Weronika Gogola - spotkanie z autorką

Spotkanie z Weroniką Gogolą, której debiutancka książka Po trochu została nominowana do Nagrody Literackiej NIKE 2018, Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus oraz Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia.


Organizator: KSIĄŻKOWE KLIMATY
Miejsce: Forum 1
12.00–14.00 Piechniczek - tego nie wie nikt

Skromny, pracowity, nie szukający poklasku, sympatyczny i ciepły – tak w skrócie można opisać Antoniego Piechniczka, który w roku 1982 na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, rozgrywanych w Hiszpanii, jako selekcjoner doprowadził naszą reprezentacyjną drużynę do III miejsca. Z tamtego okresu słynna stała się piosenka Bohdana Łazuki „Entliczek-pentliczek, co zrobi Piechniczek”, która na stałe weszła do kanonu polskiej pop-kultury, a także życia codziennego. O kulisach wydarzenia z ’82 oraz o swoim życiu prywatnym i zawodowym, pan Antoni chętnie opowie w czasie wyjątkowego spotkania.

Będzie również o książce „Piechniczek – tego nie wie nikt”.


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: stoisko 15
12.00–16.30 Piłka nożna - Andrzej Gowarzewski

Spotkanie z Andrzejem Gowarzewskim - głównym autorem wszystkich publikacji oraz goście


Organizator: encyklopedia piłkarska
Miejsce: stoisko 29
12.30–14.00 Iza Michalewicz - "Zbrodnie prawie doskonałe"

Iza Michalewicz będzie podpisywać swoją książkę "Zbrodnie prawie doskonałe" na stoisku Wydawnictwa ZNAK


Organizator: Wydawnictwo ZNAK
Miejsce: stoisko 68
13.00–13.50 Blogerze, pogadaj z wydawcą!

Panel dla blogerów z udziałem przedstawicieli wydawnictw.


Organizator: Śląscy Blogerzy Książkowi
Miejsce: Forum 2
13.00–14.00 Spotkanie autorskie z Bartłomiejem Basiurą

Bartłomiej Basiura (ur. 1991), pochodzący ze Śląska pisarz młodego pokolenia. Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, autor powieści kryminalnych "Waga", "Reset", "Alert", twórca scenariuszy oraz reżyser spektakli teatralnych. Elementem charakterystycznym jego twórczości jest wielotorowo prowadzona fabuła oraz misternie spleciona intryga. Prywatnie pasjonat podróży, fotografii oraz islandzkich brzmień muzyki.  


Organizator: VIDEOGRAF
Miejsce: stoisko 33
13.00–14.00 Piotr Kitrasiewicz. Artyści w cieniu Stalina

Poeci Maryna Cwietajewa i Osip Mandelsztam, autor Mistrza i Małgorzaty Michaił Bułhakow, twórca „Pancernika Potiomkina” Sergiusz Eisenstein – na losach tych czworga wybitnych artystów odcisnęło swoje śmiertelne piętno życie w bezpośrednim oddziaływaniu krwawego sowieckiego dyktatora i uruchomionej przez niego maszyny wszechobecnego terroru.

W jej bezlitosne tryby mógł wpaść każdy, bez względu na zajmowaną pozycję, pochodzenie, zasługi i osiągnięcia. Ginęli komisarze ludowi, marszałkowie, sekretarze partyjni, inżynierowie, zasłużeni działacze rewolucyjni, a przede wszystkim masy zwykłych obywateli. Nie byli bezpieczni również artyści, których Stalin szczególnie cenił uważając, iż mają znaczny wpływ na ludzkie umysły, a nawet są „inżynierami dusz”.


Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: stoisko 31
13.00–14.00 Tatiana Mindewicz-Puacz "Miłość. I co dalej?"

Trzeba to powiedzieć głośno: bez zaangażowania nic nie będzie dobre, ani rozmowa, ani obiad, ani seks

Tatiana Mindewicz-Puacz napisała tę książkę przede wszystkim jako kobieta, pełna empatii dla swoich bohaterek, świadoma, że mogłaby być jedną z nich. Choć czerpie obficie ze swojego doświadczenia w pracy terapeutycznej i coachingowej, nie ocenia, nie daje instrukcji, nie poucza. Pomaga zrozumieć siebie i spojrzeć z innej perspektywy na relację z ukochaną osobą.


Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: Forum 1
13.00–14.00 Andrzej Saramonowicz podpisuje swoją książkę „Pokraj”.
Organizator: MUZA SA
Miejsce: stoisko 63
13.00–14.00 Spotkanie i dyżur autografowy - Anna Hrycyszyn i Katarzyna Rupiewicz
Organizator: Śląski Klub Fantastyki
Miejsce: stoisko 101
13.00–14.00 Szczepan Twardoch i Grzegorz Kulik

Premiera powieści "Drach" w języku śląskim!

Podczas tegorocznej edycji Śląskich Targów Książki Szczepan Twardoch spotka się z czytelnikami w związku z premierą powieści Drach w przekładzie Grzegorza Kulika. To pierwsza książka Twardocha, która ukazuje się w języku śląskim. Po spotkaniu autor i tłumacz będą podpisywali egzemplarze na stoisku Wydawnictwa Literackiego.

 


Organizator: WYDAWNICTWO LITERACKIE
Miejsce: Scena Główna
13.00–14.00 Jakub Ćwiek podpisuje przedpremierowo książkę "Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu"

Psy rzadko bywają dobre albo złe. Najczęściej są takie, jak zostaną wychowane.

Historia spisana przez Jakuba Ćwieka to zapis przeszło trzydziestoletniej służby policyjnej podinspektora Adama Bigaja (ps. „Księciunio”), w latach 90. kierownika sekcji zabójstw na wrocławskim starym mieście, a następnie wieloletniego naczelnika wydziału kryminalnego posterunku na Rakowcu przez wrocławian zwanym Trójkątem Bermudzkim. To także okazja do opowiedzenia o tym, jak na co dzień wyglądała mundurowa „psia służba”: współpraca szeregowych milicjantów ze Służbą Bezpieczeństwa i z przedstawicielami Kościoła, zabezpieczanie kolejnych papieskich pielgrzymek, walka z przestępczością zorganizowaną, powodzią i dopalaczami. Wielkie, medialne sprawy, o których słyszała cała Polska, są tu pokazane z zupełnie innej perspektywy.

To także opowieść o nieustannych zmaganiach policji z jej największym wrogiem — samą sobą. O tym, jak na codzienną służbę wpływają roszady polityczne, jakie są długofalowe skutki postępującej korupcji, nepotyzmu i podporządkowania działań słupkom statystycznym. Przede wszystkim jednak to książka o funkcjonariuszach. O nieoczywistych przyjaźniach rodzących się w zaskakujących sytuacjach, cenie, jaką płaci się za bycie dobrym gliną, trudnych wyborach osobistych i próbie budowania życia rodzinnego na chwiejnej podstawie usypanej z telefonów o dowolnej porze, włamów i trupów.


Organizator: MARGINESY
Miejsce: stoisko 41
14.00–14.50 Spotkanie z Jakubem Ćwiekiem

Spotkanie z Jakubem Ćwiekiem - pisarzem, stand-upowcem, publicystą i konferansjerem, działaczem fandomu. Charakterystyczną cechą twórczości Jakuba Ćwieka są liczne nawiązania do popkultury: książek, filmów, seriali, utworów muzycznych czy rozmaitych mitologii. Autor „Chłopców” i „Grimm City” po trzynastu latach powraca z nowym wydaniem popularnej i lubianej przez czytelników serii „Kłamca”.


Organizator: Wydawnictwo SQN
Miejsce: Forum 2
14.00–15.00 Spotkanie z Krystyną Koftą autorką książki „W szczelinach czasu. Intymnie o Peerelu”
Organizator: MUZA SA
Miejsce: Scena Główna
14.00–15.00 Sabina Waszut podpisuje swoje książki m.in. „Dobra-noc”, „Zielony byfyj”, „Bar na starym osiedlu”
Organizator: MUZA SA
Miejsce: stoisko 63
14.00–15.00 Szczepan Twardoch podpisuje śląską edycję powieści "Drach"

W niedzielę 14 października o godz. 14.00 (lub tuż po zakończeniu spotkania na Scenie Głównej) na stoisku Wydawnictwa Literackiego Szczepan Twardoch podpisywać będzie śląską edycję powieści "Drach". Pisarzowi towarzyszyć będzie tłumacz na język śląski Grzegorz Kulik. Gorąco zapraszamy.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERACKIE
Miejsce: stoisko 44
14.00–15.00 Tomasz Kowalski "Nie pozwolisz żyć czarownicy"

W 1835 roku, na łamach tygodnika „Przyjaciel Ludu” pojawił się dziwny tekst dotyczący procesu i skazania za czary, czternastu kobiet. Miał on formę relacji naocznego świadka wydarzeń, który ponoć widział, jak w 1775 roku we wsi Doruchów, tamtejszy dziedzic pojmał, poddał torturom, a na koniec spalił nieszczęsne kobiety. Mieszkańcy Doruchowa są pewni, że 243 lata temu, taki proces miał miejsce, a na terenie tzw. trójkąta czarownic, zapłonął stos.

Tomasz Kowalski w oparciu o tę historię napisał opowieść o drzemiących w ludziach lękach przed siłami nieczystymi, czarami i zabobonami. Jest to również powieść o kobietach i mężczyznach, o tym, że polowania na czarownice trwają po dziś dzień, a tytułowe cioty, jak nazywano w dawnej Polsce czarownice i ich kaci, mogą mieszkać tuż za ścianą.


Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: stoisko 31
14.00–15.00 Tatiana Mindewicz-Puacz

Spotkanie z czytelnikami. Zapraszamy!


Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: stoisko 58
14.00–15.00 Spotkanie z Michałem Cholewą, pisarzem, laureatem Nagrody im. Janusza A. Zajdla
Organizator: Związek Stowarzyszeń Fandom Polski
Miejsce: stoisko 100
14.00–15.00 Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski

Spotkanie z Dariuszem Kortko oraz Marcinem Pietraszewskim, autorami niedawno wydanej książki o Mirosławie Hermaszewskim pt. Cena nieważkości oraz wydanej w 2016 r. książki pt. Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.


Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: Forum 1
14.00–15.30 Kacper Śledziński - "W tajnej służbie. Wojna wywiadów w II RP"

Kacper Śledziński będzie podpisywać swoją najnowszą książkę "W tajnej służbie. Wojna wywiadów w II RP" na stoisku Wydawnictwa ZNAK.


Organizator: Wydawnictwo ZNAK
Miejsce: stoisko 68
14.00–16.00 Nie tylko Moje Córki Krowy - Kinga Dębska

Reżyserka, scenarzystka, na wskroś kobieca... Jak dotychczas największy sukces - zarówno artystyczny, jak i komercyjny - przyniósł jej film "Moje córki krowy" (2015), równolegle z którym wydała książkę o tym samym tytule. Otrzymała za niego wiele nagród, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Później zrealizowała jeszcze kilka znakomitych obrazów, a jej literacki kunszt poznacie sięgając po książkę "Porozmawiaj ze mną" (2018). Wyjątkowa, zjawiskowa, prawdziwa...



Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: stoisko 15
14.00–17.00 Wojciech Magiera podpisuje swoje książki: „Fragmenty zdarzeń”, „Ukryty cel”
Organizator: WYDAWNICTWO VECTRA
Miejsce: stoisko 20
15.00–15.50 Spotkanie Magdaleny Majcher z czytelnikami

Magdalena Majcher jest autorką poczytnych powieści, w których w wątek obyczajowy wplecione są zagadnienia społeczne i historyczne. Jej książki poruszają tematy nieoczywiste i bolesne, a jednak takie, z którymi wielu z nas spotyka się w codziennym życiu.

Urodzona w Czeladzi, mieszka i pracuje w Katowicach. Interesuje się historią najnowszą, psychologią i kryminalistyką, zaczytuje się w reportażach.


Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
Miejsce: Forum 2
15.00–16.00 Krystyna Kofta podpisuje swoją książkę „W szczelinach czasu. Intymnie o Peerelu”
Organizator: MUZA SA
Miejsce: stoisko 63
15.00–16.00 Spotkanie z Sabiną Waszut z okazji premiery książki „Dobra-noc”
Organizator: MUZA SA
Miejsce: Scena Główna
15.00–16.00 Spotkanie autorskie Jakuba Ćwieka

Spotkanie z Jakubem Ćwiekiem - pisarzem, stand-upowcem, publicystą i konferansjerem, działaczem fandomu. Charakterystyczną cechą twórczości Jakuba Ćwieka są liczne nawiązania do popkultury: książek, filmów, seriali, utworów muzycznych czy rozmaitych mitologii. Autor „Chłopców” i „Grimm City” po trzynastu latach powraca z nowym wydaniem popularnej i lubianej przez czytelników serii „Kłamca”.


Organizator: Wydawnictwo SQN
Miejsce: stoisko 37
15.00–16.00 Gabriela Kańtor - spotkanie z autorską
Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: Forum 1
15.00–16.00 Marta Kisiel podpisuje swoje najnowsze książki: "Małe Licho" oraz "Pierwsze słowo".
Organizator: Grupa Wydawnicza Foksal
Miejsce: stoisko 22
15.00–16.00 Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski autorzy książek Cena nieważkości i Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.
Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: stoisko 58
16.00–16.50 Od górnika do architekta. Wizerunek śląskiego mężczyzny

W ostatnich latach jesteśmy świadkami kulturowego niepokoju wokół roli i tożsamości mężczyzny, różnych definicji męskości, naukowych rozważań nad kulturową i społeczną konstrukcją płci. Przemiany w tej materii widoczne są również na Śląsku, gdzie kluczowa niegdyś figura górnika staje się reliktem przeszłości. Jak śląscy mężczyźni i śląskie męskości opowiadane są w literaturze, teatrze i sztuce? Spotkanie osnute będzie wokół wystawy "Męska rzecz", którą oglądać można w Muzeum Śląskim oraz spektaklu "Drach" na podstawie powieści Szczepana Twardocha w reżyserii Roberta Talarczyka, którego premiera odbędzie się 21 października 2018 roku.

Uczestnicy: Krystyna Pieronkiewicz Pieczko, Małgorzata Paul, Robert Talarczyk, Miłosz Markiewicz


Organizator: Muzeum Śląskie
Miejsce: Forum 1
16.00–17.00 Gabriela Kańtor "Tańcząc na czubkach palców"

Opowieść o tańcu życia, w którym główna bohaterka dotyka stopami ziemi, a jednocześnie próbuje sięgnąć nieba. Paulinę Wojnowicz poznajemy w trzech kolejnych figurach jej tańca: jako osamotnione dziecko, jako młodą, pełną nadziei dziewczynę oraz jako dojrzałą, świadomą siebie kobietę. 

Kiedy jej dzieci wchodzą w dorosłość i zaczynają rozwijać skrzydła, gniazdo rodzinne nagle pustoszeje; obie córki emigrują z kraju, syn studiuje daleko od domu. 

Nieoczekiwanie pojawiają się problemy finansowe, a do tego wszystkiego małżeństwo Pauliny przeżywa poważny kryzys.

W tym trudnym momencie prawdziwy taniec dopiero się dla Pauliny zaczyna: oto pojawia się tajemnicza osoba, która jedną krótką rozmową telefoniczną przewróci jej życie do góry nogami…


Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: stoisko 31
16.00–17.00 Spotkanie z Martą Kisiel

Zapraszamy na spotkanie z Martą Kisiel, która opowie o swojej pierwszej książce dla dzieci "Małe Licho i tajemnica Niebożątka", o swojej pierwszej Nagrodzie im. Janusza A. Zajdla oraz o "Pierwszym słowie" - zapowiadanym na jesień zbiorze opowiadań fantastycznych.

Marta Kisiel (1982) – polska pisarka fantasy. Z wykształcenia polonistka. Debiutowała w 2006 roku na łamach internetowego magazynu Fahrenheit opowiadaniem Rozmowa dyskwalifikacyjna. Na swoim koncie ma ukochany przez czytelników cykl Dożywocie (Dożywocie, Siła niższa, Szaławiła – laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla w kategorii opowiadania), powieść Nomen omen (nominowaną do Nagrody im. Janusza A. Zajdla) oraz wydaną w 2018 roku Toń. W najbliższych planach wydawniczych są Oczy uroczne, czyli tom serii Dożywocie, kontynuacja Toń oraz pierwsza powieść o Ramzesie i Matyldzie.


Organizator: W.A.B.
Miejsce: Scena Główna
Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy