Niedziela, 8 grudnia

zaktualizowano dnia: 7 grudnia 2019
10.00–11.00 Spotkanie wokół książki „Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało” - najnowszej biografii Krzysztofa Wielickiego

Mam szczęście, bo ciągle żyję - przyznaje Krzysztof Wielicki, jeden z najwybitniejszych wspinaczy w historii himalaizmu. Jego reporterska biografia to opowieść o determinacji w dążeniu do celu, sztuce cierpienia na ośmiotysięcznikach, śmierci, związanych z nią dylematach moralnych, miłości, a także cenie, jaką trzeba zapłacić za sukces. To historia jednego z ostatnich Lodowych Wojowników. Człowieka, który zdobył wszystko i znalazł powód, aby powiedzieć sobie dość. Ta biografia to także opowieść o tym, jak bardzo zmieniło się środowisko: od pełnych pasji wspinaczy amatorów, po skupionych na sobie profesjonalistach.

Rozmowa dotyczyć będzie najnowszej biografii Krzysztofa Wielickiego, której autorami są Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, czyli duet mający na swoim koncie bestsellerowe opowieści o Jurku Kukuczce i Mirosławie Hermaszewskim. Teraz znowu wrócili w góry. Na co dzień pracują w katowickim oddziale Gazety Wyborczej.

Spotkanie poprowadzi Jerzy Kisielewski.

 


Organizator: Wydawnictwo AGORA, Śląskie Tragi Książki
Miejsce: Scena Główna
10.00–14.00 OSTRY DYŻUR LITERACKI

W scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

Wiek: 0-12 lat


Organizator: Grupa Czas Dzieci, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej
Miejsce: stoisko 91
10.00–14.00 Spotkanie z Bartłomiejem Bartoszyńskim

Autor podpisuje swoją debiutancką powieść "Szukając siebie"


Organizator: WYDAWNICTWO VECTRA
Miejsce: stoisko 15
10.00–17.00 Wielka wymiana książek na Śląskich Targach Książki

Już po raz piąty Śląscy Blogerzy Książkowi zorganizują swoją wymianę książek w czasie Śląskich Targów Książki. Podobnie jak przed laty, tak i teraz wymiana w znanej formule będzie trwać przez trzy dni targowe na stoisku Stowarzyszenia. Wymieniać będzie można beletrystykę wydaną w latach 2005-2019. Szczegóły znajdują się na stronie organizatorów: bit.ly/wymiana-stk-2019


Organizator: Stowarzyszenie Śląscy Blogerzy Książkowi
Miejsce: stoisko 96
10.00–17.00 Mariusz Wollny podpisuje swoje książki

Autor książek o krakowskim inwestygatorze królewskim Kacprze Ryksie oraz cyklu popularnonaukowego o historii dawnej Polski dla całej rodziny "Był sobie król..." po raz pierwszy w Katowicach!


Organizator: JAMA/Kacper Ryx
Miejsce: stoisko 18
10.00–17.00 Spotkanie z Jerzym Buczyńskim

Autor podpisuje swoje książki o tematyce śląskiej - "Pokolenia w czerni", "Z czarnej ziemi", "Godulowa saga", "Hultajska dwójka Eliasz i Pistulka", "Przygody detektywa Herloka".


Organizator: WYDAWNICTWO VECTRA
Miejsce: stoisko 15
10.00–17.00 Andrzej Palacz podpisuje książkę ,,Karolina Sobańska. Odeska Mata Hari"
Organizator: INICJAŁ Andrzej Palacz, "Wydawca"
Miejsce: stoisko 4a
10.00–17.00 Prezentacja albumu - ,,Jan Marcin Szancer - ambasador wyobraźni"
Organizator: INICJAŁ Andrzej Palacz, "Wydawca"
Miejsce: stoisko 4a
10.15–10.50 Bajkowe święta

W przedświąteczny czas Fundacja Miasta Słów zaprasza do rodzinnego czytania bajek. Rodzice wraz ze swoimi dziećmi posłuchają bajek, które wprowadzą w radosny świąteczny czas. Bajki czytają wolontariusze Fundacji.


Organizator: Fundacja Miasta Słów
Miejsce: Forum 2
11.00–11.50 Spotkanie z Michałem Rusinkiem

Każdy dom skrywa w sobie szereg fascynujących opowieści i tajemnic. Czy wiedziałeś, że patrząca na Ciebie z fotografii w salonie starsza pani, którą mama nazywa prababcią, była w młodości śpiewaczką operową? Czy znasz historię egzotycznej figurki, którą rodzice przywieźli z wakacji i postawili w kuchennym kącie, więcej już o niej nie myśląc? O sekretach czyhających w każdym rogu naszych domostw i nieprawdopodobnych anegdotkach dotyczących na pozór całkiem zwyczajnych krewnych porozmawiamy podczas spotkania z Michałem Rusinkiem. Znacie zapewne wiele ksiązek tego autora ale my chcieliśmy zwrócić Waszą uwagę na Wierszyki rodzinne i Wierszyki domowe - które pozwalają spojrzeć na nasze rodzinne gniazda z zupełnie innej perspektywy!

UWAGA! Dla uczestników wydarzenia przewidziane upominki literackie.

wiek: 6-101 lat


Organizator: Grupa Czas Dzieci, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej
Miejsce: Forum 1
11.00–12.00 Krzysztof Wielicki, Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski "Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało"

Zapraszamy na spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów - Krzysztofem Wielickim oraz autorami książki Krzysztof Wielicki: Piekło mnie nie chciało: Dariuszem Kortko oraz Marcinem Pietraszewskim.


Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: stoisko 80
11.00–12.00 Matka Jagiellonów - Dorota Pająk-Puda

Piękna historia Elżbiety Rakuszanki, żony Kazimierz IV Jagiellończyka, matki królów: Władysława II Jagiellończyka, Jana I Olbrachta, Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta I Starego oraz świętego Kazimierza (patrona Polski i Litwy).

W lutym 1454 roku, w stronę Krakowa, ciągnie orszak siedemnastoletniej Elżbiety Habsburg, narzeczonej młodego i ambitnego króla Polski. Kazimierz Jagiellończyk liczy na korzystny mariaż, który w przyszłości da mu Węgry i Czechy. Jednak na widok narzeczonej gotów jest zerwać umowę ślubną i wszelkie układy z Habsburgami…

Jaka była królowa Elżbieta, przez poddanych zwana Rakuszanką? Żona, matka trzynaściorga dzieci, w tym czterech królów, kardynała i świętego. Jaką cenę zapłaciła za budowę Jagiellońskiego Domu? Jakiegoż była ducha, że w czasach Długosza, Kallimacha, Kopernika i Kolumba, z synem Władysława Jagiełły stworzyła nie tylko imperium od morza do morza, ale i najbardziej udane małżeństwo w dziejach polskiej monarchii?


Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: stoisko 53
11.00–12.00 „Na nowo o Śląsku - publikacje Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej”.

W spotkaniu wezmą udział: prof. Ryszard Kaczmarek, red. Maciej Fic i Michał Garbacz.

 


Organizator: Śląskie Targi Książki, Biblioteka Śląska
Miejsce: Forum 2
11.00–12.00 Spotkanie wokół najnowszej książki prof. Jerzego Bralczyka „Zwierzyniec”

O tym, że prof. Jerzy Bralczyk jest specjalistą od słów, wszyscy dobrze wiemy, ale to, że ma też wiele do powiedzenia na temat zwierząt, będzie dla większości czytelników niespodzianką. Jego najnowsza książka to zbiór ponad stu felietonów językowo-zoologicznych, poświęconych żyjącym w Polsce gatunkom.

Ciekawe, skąd te nazwy się wzięły, a jeszcze ciekawsze, jaki mają potencjał znaczeniowy, jak łączą się z innymi słowami, dając odniesienie do różnych ludzkich spraw, jak przechodzą do frazeologii, do metafor, do przysłów i do tekstów literackich. Jak w polszczyźnie funkcjonują różne żurawie, żbiki, żubry i żółwie (żeby do jednej litery się ograniczyć).

Opisane przez Jerzego Bralczyka zwierzęta narysowała swoją finezyjną kreską Zofia Różycka.

Spotkanie poprowadzi Jerzy Kisielewski.


Organizator: Wydawnictwo AGORA, Śląskie Tragi Książki
Miejsce: Scena Główna
11.00–12.00 Leszek Cichy podpisuje książkę „Trzy bieguny. Dotknąć niemożliwego”
Organizator: Wydawnictwo ZNAK
Miejsce: stoisko 68
11.00–16.00 Pokazy czerpania papieru i kaligrafii
Organizator: ART-PAPIER Czerpalnia Papieru Flawiusz Pietrzyk
Miejsce: stoisko 98
11.00–16.00 Spotkanie i warsztaty z autorką publikacji "Robótki na plauszkach"

Wydawnictwo REA-SJ  i Pani Barbara Palewicz-Ryży -dziewiarka, autorka bloga i popularnego programu telewizyjnego "Sztrykowanie na Ekranie" zapraszają na prezentację poradnika  "Robótki na paluszkach".

Autorka krok po kroku poprowadzi Państwa przez tajniki robótek na paluszkach, poczynając od prostych technik (łańcuszek), kończąc na tych bardziej skomplikowanych (robótki na okrągło) oraz podpowie, jak nie popełniać błędów.


Organizator: Wydawnictwo REA-SJ Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 40
11.00–16.00 Poradnia literacka Czytelnia pod Sówką

Stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej, na czas targów, zamieni się w Czytelnię pod Sówką – biblioteczną poradnię literacką dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy rodziców, którym doradzimy co czytać maluchom, a co podsuwać starszym czytelnikom w wieku szkolnym. Wszystkie książki warte poznania, które są w naszym księgozbiorze, będzie można w Czytelni obejrzeć i poczytać.


Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
Miejsce: stoisko 103
11.30–13.30 Kto ukradł jutro? Spotkanie z autorką książki Olgą Ptak

Autyzm, afazja, dysfazja, to tylko niektóre pojęcia dotyczące niepełnosprawności umysłowej, z którymi spotykamy się w mediach lub fachowej literaturze. Ci którzy osobiście doświadczają choroby lub sprawują opiekę nad osobami niepełnosprawnymi nie zawsze potrafią, a często po prostu  nie chcą dzielić się swoimi przeżyciami z innymi.

Dlatego  książka „Kto ukradł jutro?” Olgi Ptak, powinna znaleźć się w rękach rodziców, opiekunów, pedagogów, psychologów, logopedów, psychoterapeutów, a byłoby znakomicie gdyby większość z nas zapoznała się z jej treścią. Treścią „ bolesną”, która nie pozostawi nikogo obojętnym wobec problemów niepełnosprawności w tym przypadku dotyczącej dziecka.


Organizator: Tu się czyta
Miejsce: stoisko 20
12.00–12.50 Spotkanie z Kubą Ćwiekiem

Autor ponad dwudziestu książek, komik stand-upowy, publicysta. Najbardziej znany ze stworzenia uniwersum Kłamcy, do którego właśnie powraca z nową książką Stróże 2. Brudnopis Boga.

Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska.


Organizator: Wydawnictwo SQN
Miejsce: Scena Główna
12.00–12.50 Spotkanie z Dariuszem Zalegą wokół książki „Śląsk zbuntowany”

Po buncie generała Franco w lipcu 1936 roku przeciwko rządowi Frontu Ludowego w Madrycie prawie dwustu śląskich robotników wyjechało do Hiszpanii bronić Republiki, praw robotniczych i swoich marzeń.

Historia jest polem walki. Wymazuje jedne losy, ozłaca drugie. Dzieje międzynarodowych ochotników podczas wojny w Hiszpanii są tego dowodem. W okresie PRL często mówiono o nich, wspominając „postępowe tradycje oręża polskiego”. Dziś, gdy wahadło polityczne wychyliło się w przeciwną stronę, odsądzani są od czci jako „żołnierze Stalina”. Ta książka przywraca pamięć o nich jako o ludziach z krwi i kości, a nie z propagandowych pomników – stawianych czy obalanych. To historia widziana oczyma Ślązaków, których los rzucił za Pireneje, a potem rozsiał po całym świecie. A w tle ludowe dzieje Górnego Śląska, tak często zniekształcane.

Dariusz Zalega (ur. 1974) – dziennikarz, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego, reżyser filmów dokumentalnych, organizator wydarzeń kulturalnych. Pasjonat historii Śląska, ruchu robotniczego i czeskich piw. Prowadzi fanpage Zbuntowany Śląsk.

Spotkanie poprowadzi Adam Szaja.


Organizator: Śląskie Targi Książki, Wydawnictwo Czarne
Miejsce: Forum 1
12.00–13.00 Wojciech Widłak podpisuje książki
Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 38
12.00–13.00 Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kopcem

Autor podpisuje Czas pokuty i rozmawia z czytelnikami.


Organizator: JanKa
Miejsce: stoisko 87
12.00–13.00 Spotkanie autorskie - prof. Jerzy Bralczyk i prof. Lucyna Kirwil

Spotkanie z niestrudzonym popularyzatorem poprawnej polszczyzny, autorem i współautorem wielu książek, m.in.: „Trzy po 33”, „500 zdań polskich”, ostatnio wydanej „Zwierzyniec” oraz napisanej wraz z żoną Lucyną Kirwil pt.: „Pokochawszy”.


Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: stoisko 80
12.00–13.00 Kafelek mistrza Alojzego - prof. Zbigniew Białas

Kafelek mistrza Alojzego to epicka powieść składająca się z dwóch tomów, które wcześniej ukazały się osobno. Tom pierwszy, Korzeniec (2011), zdobył uznanie czytelników i krytyków, został nagrodzony Śląskim Wawrzynem Literackim i trafił na deski Teatru Zagłębia w postaci wielokrotnie nagradzanej adaptacji scenicznej. Tom drugi, Puder i pył (2013), stał się zaczynem debat, które przez kilka sezonów prowadził Teatr Śląski.

Powieść historyczno-obyczajowa z wątkiem sensacyjnym. Jej akcja rozgrywa się tuż przed pierwszą wojną światową i zaraz po niej. Wśród plejady bohaterów prym wiodą: uzależniona od absyntu wdowa po glazurniku pisząca po kryjomu powieści w  odcinkach, pewien niezbyt odważny redaktor, któremu przypadła w udziale rola detektywa, fińska bona pracująca w pałacu Króla Wełny, znana aktorka kinematograficzna, Pola Negri i zakochany w niej hrabia Eugeniusz Dąmbski, celnicy, artyści, rzemieślnicy i przemytnicy. Polacy, Niemcy, Żydzi, Rosjanie. I bohater główny, miasto Sosnowiec.


Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: stoisko 53
12.00–13.00 „Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia”

Promocja publikacji i spotkanie z autorem, red. Henrykiem Grzonką.


Organizator: Śląskie Targi Książki, Biblioteka Śląska
Miejsce: Forum 2
12.00–14.00 Piechniczek - tego nie wie nikt

Skromny, pracowity, nie szukający poklasku, sympatyczny i ciepły – tak w skrócie można opisać Antoniego Piechniczka, który w roku 1982 na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, rozgrywanych w Hiszpanii, jako selekcjoner doprowadził naszą reprezentacyjną drużynę do III miejsca. Z tamtego okresu słynna stała się piosenka Bohdana Łazuki „Entliczek-pentliczek, co zrobi Piechniczek”, która na stałe weszła do kanonu polskiej pop-kultury, a także życia codziennego. O kulisach wydarzenia z ’82 oraz o swoim życiu prywatnym i zawodowym, pan Antoni chętnie opowie w czasie wyjątkowego spotkania.

Będzie również o książce „Piechniczek – tego nie wie nikt”.


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: stoisko 14
12.00–14.00 Spotkanie z Jakubem Bielawskim, autorem powieści "Ćma"

Na stosiku wydawnictwa Vesper swoje książki podpisywać będzie Jakub Bielawski.


Organizator: VESPER
Miejsce: stoisko 86
12.00–16.30 Piłka nożna i nie tylko

Zapraszamy wszystkich miłośników encyklopedii piłkarskiej na spotkanie z autorem i wydawcą Andrzejem Gowarzewskim niemal przez cały czas trwania targów. Będzie możliwość spotkania z zespołem redakcyjnym ekipy GiA. Oczekujemy na Państwa z nowościami wydawniczymi i innymi atrakcjami.


Organizator: encyklopedia piłkarska
Miejsce: stoisko 27
13.00–13.50 Spotkanie z Pawłem Piotrem Reszką wokół książki „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”

Na terenie byłych obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu, w mogiłach setek tysięcy ofiar mieszkańcy pobliskich wsi przez wiele lat prowadzili wykopki w poszukiwaniu „żydowskiego złota”. Reporter Paweł Piotr Reszka odkrywa przed nami tę wstrząsającą historię.

Paweł Piotr Reszka, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, w swojej nowej książce zbiera głosy układające się w przerażającą opowieść o zobojętnieniu, które pozwala traktować masowe mogiły jak złotonośne pola. Nie osądza jednak, lecz szuka odpowiedzi na pytania: jak to możliwe, że po Zagładzie mogła przyjść „gorączka złota”, co kierowało kopaczami i co dzisiaj myślą o tym ich potomkowie.

Spotkanie poprowadzi Jerzy Kisielewski.


Organizator: Wydawnictwo AGORA, Śląskie Tragi Książki
Miejsce: Forum 1
13.00–14.00 Spotkanie autorskie z Wojciechem Szlęzakiem

Autor podpisuje Cień jabłoni i rozmawia z czytelnikami.


Organizator: JanKa
Miejsce: stoisko 87
13.00–14.00 Mikołaj Marcela - autografy

Mikołaj Marela - pisarz, nauczyciel akademicki autor tekstów piosenek, specjalista z zakresu popkultury, literatury grozy i Jamesa Bonda podpisuje powieści kryminalne dla najmłodszych - Best Seler i zagadka znikających warzyw oraz Best Seler i tajemnica rodu Kokosów.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERACKIE Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 46
13.00–14.00 Spotkanie autorskie - Michał Rusinek

Przenikliwy tropiciel i niestrudzony kolekcjoner pypciów językowych bierze pod lupę język poradników. Jak podrywać? Jak sprzedawać? Jak się leczyć? Jak tatuować? A jak się nie dać poradnikom, które robią z nas niedorajdy? Prosta rada: czytać Rusinka!


Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: stoisko 80
13.00–14.00 Psychiatra i demony. Powieść biograficzna o profesorze Antonim Kępińskim - Jolanta Szymska-Wiercioch i Wojciech Wiercioch

Opowieść o lekarzu, który zmaga się z mitycznym Cieniem i Czasem, z chorobą nowotworową i tornadem myśli. Kroczy zarówno przez czas niepokoju i spokoju, czas rwący do przodu niczym dziki koń, czas zimnego mroku, czas pogardy, jak i czas śmiechu, czas płaczu. Łapie czas zatrzymany na chwilę i czas opuszczony, kiedy to w cieniu historii wspomina i fantazjuje. Raz po raz czas stracony staje się dla niego czasem odzyskanym. Ostatecznie profesor wychodzi poza czas. I wciąż tam jest – i mówi do nas.

Zasadniczym budulcem tej historii jest prawda zbeletryzowana. Zaprawą murarską zaś – legendarne postacie (Karol Wojtyła, Józef Tischner, Wanda Półtawska, Stanisław Lem, Jan Sztaudynger, Karol Estreicher, Nikifor i inni), niepowtarzalna atmosfera, tygiel twórczy, interdyscyplinarne, holistyczne podejście do człowieka, niebanalne metody leczenia, mroczny klimat duchowy, wiara w potencjał ludzkiego umysłu, inkubator idei oraz kreatywna moc przyjaźni.


Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: stoisko 53
13.00–14.00 Jakub Ćwiek podpisuje książki
Organizator: Wydawnictwo SQN
Miejsce: stoisko 64
13.00–14.00 Spotkanie z Martyną Bundą wokół nowej powieści „Kot niebieski”

Martyna Bunda w najnowszej książce w mistrzowski sposób buduje i podtrzymuje napięcie między myśleniem magicznym i naukowym, między biologią a duchowością, tym co racjonalne a instynktowne. Kot niebieski to powieść intrygująca, wolna od oczywistych odniesień i ukazująca pełnię narracyjnego talentu autorki.

Martyna Bunda - od 18. roku życia reporterka prasowa, co z perspektywy czasu okazało się dla niej najważniejszą szkołą. Oznaczało setki odwiedzonych domów (Polacy lubią, gdy zdejmuje się buty), godziny rozmów prowadzonych z ludźmi – nierzadko w krańcowych, szczególnych sytuacjach. W latach 2012 - 2018 kierowniczka działu krajowego w tygodniku „Polityka”. Praca redaktorska przyniosła kres autorskiemu pisaniu i otworzyła przestrzeń do zajęcia się książką. Niezrealizowana gitarzystka po szkole muzycznej. Matka dwóch córek. Ukończyła politykę społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. Urodzona w dzień kobiet, w światowym roku kobiet (według ONZ), za osiem ósma. Wychowana na Kaszubach.

Powieść Nieczułość był jej debiutem literackim, za który otrzymała Nagrodę Literacką „Gryfia”, jak również nominację do Nagrody Literackiej „Nike” 2018 oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2018 w kategorii: proza. Dwukrotnie nominowana do nagrody Grand Press za teksty reporterskie.

Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERACKIE Sp. z o.o.
Miejsce: Scena Główna
13.00–14.00 Dariusz Zalega podpisuje książkę „Śląsk zbuntowany”
Organizator: Grupa Wydawnicza SONIA DRAGA, Wydawnictwo Czarne
Miejsce: stoisko 67
13.00–14.50 Spotkanie z Anetą Jadowską

Jedna z najpopularniejszych pisarek fantasy, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Autorka heksalogii o Dorze Wilk, trylogii o Nikicie i usteckiej serii o trzech pokoleniach Garstek. Debiutowała w 1999 roku opowiadaniem Dziwny jest ten świat. W tym roku ukazały się jej dwie nowe powieści: Dzikie dziecko miłości (2019) i Martwy sezon (2019) oraz jej pierwsza książka dla dzieci Przygody małego duchołapa. Odnajduje się w wielu gatunkach – tworzy między innymi powieści fantastyczne, kryminalne, z gatunku literatury obyczajowej, komiksy i opowiadania.


Organizator: Wydawnictwo SQN
Miejsce: Forum 2
13.00–15.00 spotkanie z Pawłem Fleszarem – autorem kryminału “Powódź”
Organizator: KSIĘŻY MŁYN DOM WYDAWNICZY
Miejsce: stoisko 60
13.00–16.00 Spotkanie z Mariuszem Zielke

Laureat prestiżowej nagrody Grand Press, przyznawanej przez branżowy miesięcznik "Press". Wyróżnienie otrzymał w roku 2005 w kategorii dziennikarstwa śledczego za cykl artykułów o zmowach giełdowych. Do Grand Press nominowany był jeszcze w 2006, w 2009 r. i w tym roku otrzymał kolejną nominację.

Od 20 lat obnaża patologie systemowe w Polsce. Ujawnił największe afery korupcyjne w kraju (m.in. sprawa Andrzeja M., zmowy funduszy emerytalnych), setki nadużyć w postępowaniach przetargowych oraz największy skandal w historii polskiego show-biznesu, tj. 40 lat krycia pedofilii znanego jazzmana K. Sadowskiego.

Autor bestsellerowych thrillerów m.in. "Wyrok", "Sędzia", "Dobre miasto", "Zło" oraz najnowszej powieści pt. "Lobbysta", gdzie ujawnia kulisy wielu polskich skandali na najwyższych szczeblach władzy.


Organizator: creo-books.pl
Miejsce: stoisko 34
14.00–14.50 Spotkanie z Cezarym Łazarewiczem

Rozmowa z Cezarym Łazarewiczem wokół książki „Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia”.


Organizator: Grupa Wydawnicza SONIA DRAGA .
Miejsce: Forum 1
14.00–15.00 Martyna Bunda - autografy

Martyna Bunda, autorka wielokrotnie nagradzanego debiutu Nieczułość podpisuje swoją nową powieść - Kot niebieski.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERACKIE Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 46
14.00–15.00 Paweł Piotr Reszka - "Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota"

Spotkanie z autorem długo wyczekiwanej książki pt. "Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota".

Autor, laureat  nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, opisuje proceder, który – niemal na masową skalę – trwał przez lata. Na terenach byłych obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu, w mogiłach setek tysięcy ofiar mieszkańcy pobliskich wsi – mężczyźni, kobiety i dzieci – prowadzili wykopki w poszukiwaniu „żydowskiego złota”.


Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: stoisko 80
14.00–15.00 Ławeczka księżnej Daisy - Gabriela Kańtor

Scena jak z bajki: młodziutka, urocza dziewczyna tańczy na balu z przystojnym księciem. Rozmawiają. Nieoczekiwanie on prosi ją o rękę, a ona – rezolutnie i odważnie, jak na owe czasy – odpowiada:

– Ależ ja nie kocham pana!

– Nie szkodzi – zapewnia ją niezrażony amant. – Miłość przyjdzie po ślubie.

Śliczna tancerka to angielska arystokratka, Daisy West, najpiękniejsza wśród Debiutantek w tym sezonie, a on – to książę pszczyński Hans Hochberg, spadkobierca niemałej fortuny. Jest rok 1891, wiktoriański Londyn.

I druga scena, współczesna: dziennikarka Lenka Rejnicz w nieprzyjemnych okolicznościach traci pracę w warszawskiej redakcji. Rozżalona i wściekła wsiada w samochód i jedzie na południe, byle dalej, byle szybciej. Przypadkiem zatrzymuje się na płatnym parkingu w niewielkiej Pszczynie, idzie na pobliski, prześwietlony majowym słońcem rynek.

Postanawia odpocząć, siada na Ławeczce księżnej Daisy i…

Tak rozpoczyna się ta opowieść.


Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: stoisko 53
14.00–15.00 Lech Mucha podpisuje książki
Organizator: Wydawnictwo eSPe
Miejsce: stoisko 88
14.00–15.00 Aneta Jadowska podpisuje książki
Organizator: Wydawnictwo SQN
Miejsce: stoisko 64
14.00–15.00 Spotkanie z Markiem Krajewskim

Marek Krajewski, autor osiemnastu bestsellerowych powieści kryminalnych, filolog klasyczny. Laureat prestiżowych nagród literackich i kulturalnych (m.in. Paszportu „Polityki", Nagrody Wielkiego Kalibru, Nagrody Prezydenta Wrocławia, Śląskiego Wawrzynu Literackiego), odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jego książki przetłumaczono jak dotąd na osiemnaście języków. Zadebiutował w 1999 roku „Śmiercią w Breslau” - w 2019 roku obchodzimy 20-lecie jego twórczości. Miłośnik filozofii i logiki.

Spotkanie poprowadzi Adam Szaja.


Organizator: Wydawnictwo ZNAK, Śląskie Targi Książki
Miejsce: Scena Główna
14.00–15.00 Spotkanie z Joanną Jax wokół najnowszej powieści „Białe róże z Petersburga”

Spotkanie promujące najnowszą, piętnastą już powieść Joanny Jax: Białe róże z Petersburga (2019).

Joanna Jax zadebiutowała w 2014 roku Dziedzictwem von Becków, które zachwyciło zarówno recenzentów, jak i czytelników. Kolejne powieści: Długa droga do domu i Piętno von Becków, ugruntowały status Joanny Jax jako pisarki. 


Organizator: VIDEOGRAF
Miejsce: Forum 2
14.00–15.00 Sonia Draga częstuje przysmakami z książki kucharskiej „Pinch of nom. Szczypta przyjemności”
Organizator: Grupa Wydawnicza SONIA DRAGA
Miejsce: stoisko 67
14.00–16.00 Ewa Wachowicz. Podpisuje książki
Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: stoisko 14
14.00–17.00 Spotkanie z Olgą Zygarowską

Autorka podpisuje swoje kryminały "Rufaro" i "Kryptonim: Karp"


Organizator: WYDAWNICTWO VECTRA
Miejsce: stoisko 15
15.00–15.50 Spotkanie z Martą Fox

Rozmowa z Martą Fox o namiętności, sekretach, zdradzie i o tym, jak pisać, by mieć czytelników.


Organizator: Grupa Wydawnicza SONIA DRAGA .
Miejsce: Forum 1
15.00–15.50 Co obraża czytelnika? Między arcydziełem a bestsellerem. Debata na 10-lecie wydawnictwa JanKa

Prowadzenie: Sławomir Krempa, redaktor naczelny  wortalu Granice.pl

Uczestnicy: autorzy wydawnictwa JanKa - Joanna Bartoń, Aleksandra Julia Kotela, Grzegorz Kopiec i Wojciech Szlęzak – oraz Janina i Jan Koźbielowie, właściciele wydawnictwa.


Organizator: Granice.pl i JanKa
Miejsce: Forum 2
15.00–16.00 Cezary Łazarewicz podpisuje książkę „Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia"
Organizator: Grupa Wydawnicza SONIA DRAGA
Miejsce: stoisko 67
15.00–16.00 Spotkanie autorskie - Paweł Goźliński; "Akan. Powieść o Bronisławie Piłsudskim"

Paweł Goźliński – teatrolog, wykładowca i pisarz, redaktor naczelny Wydawnictwa Agora. Autor książek Bóg Aktor, Jul oraz Dziady. Były szef „Dużego Formatu” oraz „Książek. Magazynu do Czytania” przybliża postać brata Józefa Piłsudskiego - Bronisława. Wspólnie rywalizowali o te same dziewczyny i zaplątali się w ten sam spisek na życie cara. Lecz to dwudziestojednoletni Bronisław został skazany na karę śmierci, zmienioną ostatecznie na piętnaście lat zesłania. Sachalin, odległa wyspa między wybrzeżem Rosji a Japonią, to piekło, jak pisał Czechow.


Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: stoisko 80
15.00–16.00 Joanna Jax - spotkanie z czytelnikami

Joanna Jax zadebiutowała w 2014 roku Dziedzictwem von Becków, które zachwyciło zarówno recenzentów, jak i czytelników. Kolejne powieści: Długa droga do domu i Piętno von Becków, ugruntowały status Joanny Jax jako pisarki. W niedzielę, po spotkaniu z autorką na Forum 2, zapraszamy na stoisko wydawnictwa Videograf, gdzie będzie promowała swoją najnowszą, piętnastą już powieść: Białe róże z Petersburga (2019).


Organizator: VIDEOGRAF
Miejsce: stoisko 35
15.00–16.00 Spotkanie z Sebastianem Riedlem – muzykiem, synem Ryszarda Riedla, Marcinem Sitko – autorem książki „Rysiek Riedel we wspomnieniach” i autorami tekstów grupy "Dżem"

Zapraszamy na spotkanie z twórcami książki "Rysiek Riedel we wspomnieniach". Marcin Sitko i Sebastian Riedel opowiedzą o kulisach powstawania książki, barwnie przybliżą sylwetkę jej bohatera, zaprezentują pamiątki z nim związane, a także odpowiedzą na pytania publiczności. Sebastian Riedel ponadto zagra i zaśpiewa kilka utworów z repertuaru grupy "Dżem", które przed laty wykonywał jego ojciec. Nie zabraknie też własnych, osobistych utworów napisanych przez syna dla Ojca.

Ponieważ Ślaskie Targi Książki to święto słowa pisanego i ludzi pióra - gośćmi specjalnymi spotkania będą autorzy tekstów do sztandarowych piosenek "Dżemu" - Mirosław Bochenek ("Autsajder", "Prokurator i ja") i Kazimierz "Filo" Galaś ("Czerwony jak cegła", "Ballada o dziwnym malarzu", "Jesiony" i inne).

Po spotkaniu możliwość osobistego spotkania z autorami książki i zaproszonymi gośćmi.


Organizator: RIEDEL ART, Śląskie Targi Książki
Miejsce: Scena Główna
15.10–16.10 Mock. Golem - Marek Krajewski podpisuje książki
Organizator: Wydawnictwo ZNAK
Miejsce: stoisko 68
16.00–16.40 Ewa Wachowicz

Ewa (nie tylko) gotuje

Jak mawia Ewa Wachowicz - "można zostać najpiękniejszą kobietą w Polsce, a i tak kończy się... przy garach". Miss Polonia 1992 podpisuje swoje książki, pozuje do zdjęć i rozmawia (nie tylko) o gotowaniu. Mocne wrażenia - gwarantowane!


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: Scena Główna
16.00–16.40 Spotkanie z Moniką Brochacką-Goździalską bohaterką książki #Niedopodrobienia

„#niedopodrobienia” (Wydawnictwo Harde) to książka o Monice Goździalskiej, dziewczynie, której show-biznes nie zepsuł. Monika Goździalska to znana influancerka, kucharka, miłośniczka fitnessu i zdrowego stylu życia. Kobieta, która inspiruje, ale również szokuje, przede wszystkim swoimi szczerymi opiniami i wypowiedziami. Martyna Rokita spisała przemyślenia Moniki o tym, jak nie dać się zwariować, goniąc za trendami, jak nie wierzyć we wszystko, co mówią w mediach. Książka „#niedopodrobienia” to także przepisy na szybkie i zdrowe potrawy oraz ćwiczenia, które pomogą w utrzymaniu zgrabnej sylwetki. Spotkanie poprowadzi Marta Matyszczak.


Organizator: Wydawnictwo HARDE
Miejsce: Forum 1
16.00–17.00 Marta Fox podpisuje książkę „Ten pierwszy raz w Ornecie"
Organizator: Grupa Wydawnicza SONIA DRAGA .
Miejsce: stoisko 67
16.00–17.00 Ojciec, czyli o Pieronku - Szymon J. Wróbel

Biskup Tadeusz Pieronek – wyrazisty sekretarz generalny Episkopatu Polski, bezkompromisowy kapłan w czasach trudnych pytań o konstytucję,  Unię Europejską czy miejsce Kościoła w demokracji. Z bagażem wojennych i PRL-owskich przeżyć.

 Książka dla poszukiwaczy sensu życia i tych, co chcą poczytać w podróży; anegdoty i ciekawostki z barwnej przeszłości Żywiecczyzny oraz ważnych wydarzeń w dziejach Kościoła ostatniego półwiecza. Cały ciąg wywiadów: jako chętni i gadatliwi rozmówcy m.in.: Monika Olejnik, Jerzy Owsiak, Jacek Żakowski, Marek Zając, Janusz Gajos, a także ksiądz Adam Boniecki, prezydent Aleksander Kwaśniewski, do tego jeszcze wiersze ojca Tadeusza Pieronka – Władysława – i solidny wywiad z samym księdzem biskupem, postacią niezwykłą, piękną, gdy trzeba krnąbrną, w sumie fascynującą.                                           


Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: stoisko 53
16.40–17.00 Monika Goździalska podpisuje książki
Organizator: Wydawnictwo HARDE
Miejsce: Forum 1
Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy