Sobota, 7 grudnia

zaktualizowano dnia: 5 grudnia 2019
10.00–11.30 Kto ukradł jutro? Spotkanie z autorką książki Olgą Ptak

Autyzm, afazja, dysfazja, to tylko niektóre pojęcia dotyczące niepełnosprawności umysłowej, z którymi spotykamy się w mediach lub fachowej literaturze. Ci którzy osobiście doświadczają choroby lub sprawują opiekę nad osobami niepełnosprawnymi nie zawsze potrafią, a często po prostu  nie chcą dzielić się swoimi przeżyciami z innymi

Dlatego  książka „Kto ukradł jutro?” Olgi Ptak, powinna znaleźć się w rękach rodziców, opiekunów, pedagogów, psychologów, logopedów, psychoterapeutów, a byłoby znakomicie gdyby większość z nas zapoznała się z jej treścią. Treścią „ bolesną”, która nie pozostawi nikogo obojętnym wobec problemów niepełnosprawności w tym przypadku dotyczącej dziecka.


Organizator: Tu się czyta
Miejsce: stoisko 20
10.00–18.00 Wielka wymiana książek na Śląskich Targach Książki

Już po raz piąty Śląscy Blogerzy Książkowi zorganizują swoją wymianę książek w czasie Śląskich Targów Książki. Podobnie jak przed laty, tak i teraz wymiana w znanej formule będzie trwać przez trzy dni targowe na stoisku Stowarzyszenia. Wymieniać będzie można beletrystykę wydaną w latach 2005-2019. Szczegóły znajdują się na stronie organizatorów: bit.ly/wymiana-stk-2019


Organizator: Stowarzyszenie Śląscy Blogerzy Książkowi
Miejsce: stoisko 96
10.00–18.00 Mariusz Wollny podpisuje swoje książki

Autor książek o krakowskim inwestygatorze królewskim Kacprze Ryksie oraz cyklu popularnonaukowego o historii dawnej Polski dla całej rodziny "Był sobie król..." po raz pierwszy w Katowicach!


Organizator: JAMA/Kacper Ryx
Miejsce: stoisko 18
10.00–18.00 Spotkanie z Jerzym Buczyńskim

Autor podpisuje swoje książki o tematyce śląskiej - "Pokolenia w czerni", "Z czarnej ziemi", "Godulowa saga", "Hultajska dwójka Eliasz i Pistulka", "Przygody detektywa Herloka".


Organizator: WYDAWNICTWO VECTRA
Miejsce: stoisko 15
10.00–18.00 Spotkanie z Olgą Zygarowską

Autorka podpisuje swoje kryminały "Rufaro" i "Kryptonim: Karp"


Organizator: WYDAWNICTWO VECTRA
Miejsce: stoisko 15
10.00–18.00 Andrzej Palacz podpisuje książkę ,,Karolina Sobańska. Odeska Mata Hari"
Organizator: INICJAŁ Andrzej Palacz, "Wydawca"
Miejsce:
10.10–10.55 Spotkanie z Tomaszem Duszyńskim

Dziennikarz, pisarz, w wolnych chwilach maratończyk. Pisarsko związany z fantastyką i kryminałem. Ostatnio wydane książki: Impuls (2017), Glatz (2019) i Toksyczni (2019).

Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska.


Organizator: Wydawnictwo SQN
Miejsce: Forum 1
10.15–10.50 Marta Guzowska podpisuje książkę "Rok Szczura"
Organizator: Księgarnie Świat Książki, Skarpa Warszawska
Miejsce: stoisko 81
10.15–10.55 O Muzeum Śląskim subiektywnie. Prezentacja albumu „Muzeum Śląskie w Katowicach” autorstwa Alicji Knast z serii Director's Choice, nowości wydawniczej Scala Arts & Heritage Publishers Ltd

Ceniona seria londyńskiego wydawnictwa Scala przedstawia kolekcje najważniejszych muzeów na świecie w autorskim wyborze, dokonanym przez dyrektora danej instytucji.

Na prezentację wyjątkowego przewodnika po Muzeum Śląskim w nowej odsłonie zapraszają  Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach i dr Neil Titman, dyrektor ds. rozwoju Scala Arts & Heritage Publishers Ltd.

Spotkanie poprowadzi Jerzy Kisielewski.


Organizator: Muzeum Śląskie, Scala Arts & Heritage Publishers Ltd, Śląskie Targi Książki
Miejsce: Forum 2
10.15–10.55 Spotkanie z Barbarą Kosmowską

W swoim dorobku ma kilka powieści dla dorosłych ale najbardziej, jak sama mówi, lubi pisać dla młodego czytelnika. Nazywana mistrzynią psychologicznych portretów. Pisze o świecie nieidealnym, o zwykłych ludziach, codziennym życiu i trudnych sprawach, a także drzemiącej w każdym człowieku potrzebie przyjaźni, miłości i akceptacji.
Powieściopisarka i poetka, literaturoznawca oraz autorka słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Laureatka wielu nagród literackich.

Prowadzenie Piotr Dobrołęcki.


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: Scena Główna
10.30–11.30 Magda Piekorz - reżyser na obcasach

Reżyser filmowy i teatralny. Ukończyła Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Jej największe osiągnięcie to bezdyskusyjnie film fabularny „Pręgi”, nakręcony na podstawie scenariusza Wojciecha Kuczoka, za który otrzymała Złote Lwy na XXIX FPFF w Gdyni. Film ten był także, polskim kandydatem do Oscara (2005). Realizatorka musicalu „Oliver!” Lionela Barta, znajdującego się jeszcze nie tak dawno w stałym repertuarze Teatru Rozrywki w Chorzowie (cztery nominacje do Złotej Maski).


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: stoisko 14
11.00–11.50 Spotkanie z Agnieszką Stelmaszyk, autorką książek: „Kroniki Archeo” i „Mazurscy w podróży”

Jeśli znacie „ Kroniki Archeo”, nie trzeba Was przekonywać, że warto pojawić się na tym spotkaniu! Poświęcimy je kolejnej fenomenalnej serii książek autorki-
„Mazurscy w podróży”. Wartka akcja, porywa od pierwszej strony! Są podróże, przygody i zagadka, która nie pozwala odłożyć książki aż do ostatniej strony.  Czym autorka zaskoczy nas teraz?

Wiek: 7 - 10 lat


Organizator: Grupa Czas Dzieci, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej
Miejsce: Forum 2
11.00–11.50 Spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem, autorem kryminałów neomilicyjnych, m.in.: „Upiory spacerują nad Wartą", „Ostra jazda", „Trzynasty dzień tygodnia"
Organizator: MUZA S.A.
Miejsce: Forum 1
11.00–11.50 Spotkanie z autorami powieści kryminalnych: Piotrem Borlikiem i Jakubem Szamałkiem.

Piotr Borlik. Pisarz, mistrz Holandii oraz laureat trzeciego miejsca w otwartych mistrzostwach Czech w grach logicznych, co z pewnością nie pozostało bez wpływu na jego książki. Z wykształcenia inżynier, absolwent Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Autor trylogii "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa", do której zakupiono prawa ekranizacji.

Jakub Szamałek. Pisarz, scenarzysta studia CD Projekt RED (producent serii gier „Wiedźmin”). Absolwent Oksfordu, doktor archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Autor trylogii kryminalnej o ateńskim detektywie Leocharesie. Thriller „Cokolwiek wybierzesz”, pierwsza część trylogii „Ukryta sieć”, ukazał się w 2018 roku. „Kimkolwiek jesteś” to kontynuacja bestsellerowej serii.

Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska.


Organizator: Prószyński i s-ka, W.A.B
Miejsce: Scena Główna
11.00–12.00 Marta Guzowska podpisuje książki
Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 38
11.00–12.00 Ławeczka księżnej Daisy - Gabriela Kańtor

Scena jak z bajki: młodziutka, urocza dziewczyna tańczy na balu z przystojnym księciem. Rozmawiają. Nieoczekiwanie on prosi ją o rękę, a ona – rezolutnie i odważnie, jak na owe czasy – odpowiada:

– Ależ ja nie kocham pana!

– Nie szkodzi – zapewnia ją niezrażony amant. – Miłość przyjdzie po ślubie.

Śliczna tancerka to angielska arystokratka, Daisy West, najpiękniejsza wśród Debiutantek w tym sezonie, a on – to książę pszczyński Hans Hochberg, spadkobierca niemałej fortuny. Jest rok 1891, wiktoriański Londyn.

I druga scena, współczesna: dziennikarka Lenka Rejnicz w nieprzyjemnych okolicznościach traci pracę w warszawskiej redakcji. Rozżalona i wściekła wsiada w samochód i jedzie na południe, byle dalej, byle szybciej. Przypadkiem zatrzymuje się na płatnym parkingu w niewielkiej Pszczynie, idzie na pobliski, prześwietlony majowym słońcem rynek.

Postanawia odpocząć, siada na Ławeczce księżnej Daisy i…

Tak rozpoczyna się ta opowieść.


Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: stoisko 53
11.00–12.00 Tomasz Duszyński podpisuje książki
Organizator: Wydawnictwo SQN
Miejsce: stoisko 64
11.00–12.00 Sabina Waszut spotkanie z autorką książki NARZECZONA Z GETTA
Organizator: PUBLICAT S.A.
Miejsce: stoisko 79
11.00–12.00 Barbara Kosmowska podpisuje swoje książki.
Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 39
11.00–15.00 OSTRY DYŻUR LITERACKI

W scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

Wiek: 7 - 10 lat


Organizator: Grupa Czas Dzieci, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej
Miejsce: stoisko 91
11.00–16.00 Pokazy czerpania papieru i kaligrafii
Organizator: ART-PAPIER Czerpalnia Papieru Flawiusz Pietrzyk
Miejsce: stoisko 98
11.00–17.00 Poradnia literacka Czytelnia pod Sówką

Stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej, na czas targów, zamieni się w Czytelnię pod Sówką – biblioteczną poradnię literacką dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy rodziców, którym doradzimy co czytać maluchom, a co podsuwać starszym czytelnikom w wieku szkolnym. Wszystkie książki warte poznania, które są w naszym księgozbiorze, będzie można w Czytelni obejrzeć i poczytać.


Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
Miejsce: stoisko 103
11.00–18.00 Piłka nożna i nie tylko

Zapraszamy wszystkich miłośników encyklopedii piłkarskiej na spotkanie z autorem i wydawcą Andrzejem Gowarzewskim niemal przez cały czas trwania targów. Będzie możliwość spotkania z zespołem redakcyjnym ekipy GiA. Oczekujemy na Państwa z nowościami wydawniczymi i innymi atrakcjami.


Organizator: encyklopedia piłkarska
Miejsce: stoisko 27
11.00–18.00 Prezentacja albumu - ,,Jan Marcin Szancer - ambasador wyobraźni"
Organizator: INICJAŁ Andrzej Palacz, "Wydawca"
Miejsce: stoisko 4a
11.30–13.30 Mury czy mosty? Spotkanie z autorami książki MURY

Pamiętajmy, że wszędzie tam, gdzie jest jakiś mur, ludzie próbują go zdobyć albo zza niego uciec. I to nie zmienia się od tysięcy lat. (Boguś Janiszewski „Mury”)

Autorzy: Janiszewski i Skorwider specjalizujący się w popularyzowaniu ciekawych i złożonych zagadnień, znani z książek „ Ekonomia”, „Polityka” , „Mózg”, tym razem swój czas i energię poświęcili –murom. Zarówno tym fizycznym jak i metaforycznym. Książka edukacyjna pt. „Mury” porusza bardzo ważny społeczny problem: izolacji. Autorzy podkreślają, że wszędzie tam, gdzie jest jakiś mur, ludzie próbują go zdobyć albo zza niego uciec. Książka przeznaczona jest dla dzieci powyżej 9 lat. Spośród wielu znanych i mniej znanych murów, które wybudował człowiek , autorzy wybrali kilkanaście. Każdy został opatrzony metryczką zawierająca informacje: kiedy powstał,  jakie ma wymiary, z jakiego materiału  i w jakim celu został zbudowany.


Organizator: Tu się czyta
Miejsce: stoisko 20
11.30–17.30 Spotkanie z Arturem Urbanowiczem, autorem powieści "Inkub", "Gałęziste"

Na stosiku wydawnictwa Vesper, Artur Urbanowicz podpisywać będzie swoje książki. 


Organizator: VESPER
Miejsce: stoisko 86
12.00–12.50 Bo nie ma to jak sąsiedzi! Spotkanie z Agnieszką Taborską wokół książki „Nie ma to jak sąsiedzi'

Ekscentryczni lokatorzy z książki Agnieszki Taborskiej kochają swój dom! W kamienicy nad kanałkiem można spotkać Koguta Konsjerża, Pawia Próżnego, Gęś Łyżwiarkę i najczystszego Słonia na świecie, a może nawet i Smoka Nie-Smoka, a także wiele innych niesamowitych zwierząt. Pochodzą z różnych stron świata, mają różne zwyczaje, ale żyć bez siebi nie mogą!

Agnieszka Taborska pisze dla dorosłych i dla dzieci. Autorka opowiadań ( „Nie tak jak w raju" i „Wieloryb, czyli przypadek obiektywny"); mistyfikacji literackich ( „Senny żywot Leonory de la Cruz" i „Niedokończone życie Phoebe Hicks'); „Abecadła Topora"; kultowych „Spiskowców wyobraźni. Surrealizm"; reportaży z podróży „Okruchy amerykańskie" i trzech notesów podróżnych: „Paryż surrealistyczny", „Bretania", „Providence" oraz wielu książek dla dzieci zilustrowanych przez najwybitniejszych polskich artystów. Książki Agnieszki Taborskiej są tłumaczone na angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, koreański i japoński.


Organizator: Wydawnictwo DEBIT
Miejsce: Forum 2
12.00–13.00 Magdalena Kilarska podpisuje książkę pt. "Bagażnik, czyli rzecz o pakowaniu"

Czy zdarzyło się Wam na plaży wycierać podkoszulkiem? Albo podczas deszczu maszerować w foliowym worku na śmieci. A może musieliście szorować zęby palcem i pożyczoną pastą? Dobre przygotowanie do wyjazdu jest ważne, bo nie wszystkie rzeczy można zastąpić innymi albo pożyczyć. Wie o tym doskonale Magdalena Kilarska, autorka książki "Bagażnik, czyli rzecz o pakowaniu" :) Oto książka, która pomoże Wam się samodzielnie spakować na każdą wycieczkę – w góry, nad morze, na zieloną szkołę lub zimowisko. Zapraszamy po rady, złote zasady i autograf :)


Organizator: Wydawnictwo EZOP
Miejsce: stoisko 22
12.00–13.00 Spotkanie z Martą Fox

Autorka została nazwana objawieniem polskiej powieści młodzieżowej. Z ogromną odwagą porusza sprawy płci i dojrzewania. Marta Fox wydała ponad 40 książek. Zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People) w konkursie Książka Roku 1995 i 2000.

Powieścią "Paulina w orbicie kotów" rozpoczęła cykl historii o nastolatkach, radzących sobie z rozwiązywaniem życiowych problemów. Następne powieści w tej serii to: Kaśka Podrywaczka, Karolina XL, Karolina XL zakochana. Ogromną popularnością wśród młodzieży cieszą się także książki: Cafe Plotka, Zołzunie, Zakochaj się, mamo, Idol.

Od niedawna Marta Fox tworzy również dla dzieci. Seria, w której pojawiły się kolejno: Przybij piątkę, Zielona Nikola oraz Bartek Wścieklica, to pełne mądrości i humoru interaktywne książki. Każdą z nich mały czytelnik może współtworzyć z autorką, znajdując miejsce na swoje zapiski i notatki.


Organizator: AKAPIT PRESS
Miejsce: stoisko 25
12.00–13.00 Spotkanie autorskie - Maciej Pieprzyca; "Ikar. Legenda Mietka Kosza"

Na kanwie tej historii powstał film Ikar. Legenda Mietka Kosza w reżyserii Macieja Pieprzycy zdobywca siedmiu nagród na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym m.in. Srebrnych Lwów oraz nagrody w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska dla Dawida Ogrodnika, który wcielił się w postać Mietka Kosza.


Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: stoisko 80
12.00–13.00 Psychiatra i demony. Powieść biograficzna o profesorze Antonim Kępińskim - Jolanta Szymska-Wiercioch i Wojciech Wiercioch

Opowieść o lekarzu, który zmaga się z mitycznym Cieniem i Czasem, z chorobą nowotworową i tornadem myśli. Kroczy zarówno przez czas niepokoju i spokoju, czas rwący do przodu niczym dziki koń, czas zimnego mroku, czas pogardy, jak i czas śmiechu, czas płaczu. Łapie czas zatrzymany na chwilę i czas opuszczony, kiedy to w cieniu historii wspomina i fantazjuje. Raz po raz czas stracony staje się dla niego czasem odzyskanym. Ostatecznie profesor wychodzi poza czas. I wciąż tam jest – i mówi do nas.

Zasadniczym budulcem tej historii jest prawda zbeletryzowana. Zaprawą murarską zaś – legendarne postacie (Karol Wojtyła, Józef Tischner, Wanda Półtawska, Stanisław Lem, Jan Sztaudynger, Karol Estreicher, Nikifor i inni), niepowtarzalna atmosfera, tygiel twórczy, interdyscyplinarne, holistyczne podejście do człowieka, niebanalne metody leczenia, mroczny klimat duchowy, wiara w potencjał ludzkiego umysłu, inkubator idei oraz kreatywna moc przyjaźni.


Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: stoisko 53
12.00–13.00 Jacek Kurek podpisuje książki
Organizator: Wydawnictwo eSPe
Miejsce: stoisko 88
12.00–13.00 Spotkanie z Robertem Małeckim

Robert Małecki - politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania, ale przede wszystkim pisarz kryminałów. Uznawany za jednego z najlepszych polskich specjalistów w tej branży. Zdobywca głównej nagrody Wielkiego Kalibru oraz nagrody Kryminalnej Piły za Skazę.

Kryminalne serca czytelników zdobył świetnie skonstruowaną, mroczną i wciągającą do ostatniej strony trylogią z Markiem Benerem (Najgorsze dopiero nadejdzie, Porzuć swój strach, Koszmary zasną ostatnie).

Spotkanie poprowadzi Adam Szaja.


Organizator: Czwarta Strona, Śląskie Targi Książki
Miejsce: Scena Główna
12.00–13.00 Spotkanie z Robertem Szmidtem
Organizator: Dom Wydawniczy REBIS - Poznań
Miejsce: stoisko 84
12.00–13.00 Małgorzata i Michał Kużmińscy spotkanie z autorami ETNOKRYMINAŁÓW
Organizator: PUBLICAT S.A.
Miejsce: stoisko 79
12.00–13.00 Spotkanie z Niną Majewską-Brown wokół książki „Tajemnica z Auschwitz”

Autorka znana czytelnikom z m.in. z powieści „Wakacje”, „Zwyczajny dzień”, „Jak się nie zakochać”, „Anka. Inne oblicze szczęścia”, „Anka i diabeł stroż”, kryminału  „Grzech”, opowie o swojej najnowszej książce „Tajemnica z Auschwitz”.

„Tajemnica z Auschwitz” to niezwykła historia Stefanii Budniak oparta na faktach i wspomnieniach  Ewy, jej córki. Stefania doświadczyła piekła na własnej skórze. Będąc żoną słynnego partyzanta AK, trafiła za niego do Auschwitz. Zakładniczka i ofiara „męskiej” wojny, sama znalazła się na froncie. Jej wojna to obozowe baraki, place apelowe i kilometry drutów pod napięciem. Głód, selekcja i ciągłe zagrożenie śmiercią. Paniczny strach o dzieci, wyrzuty sumienia i ból. A jednak przetrwała. Przeszła przez piekło Auschwitz, Ravensbrück, Flossenbürg. Przeżyła „marsz śmierci” do Zwodau. Duża w tym zasługa Jürgena – strażnika-esesmana, który jak ona zostawił w domu dwie małe córeczki. To, co ich połączyło, to jeszcze przyjaźń czy już miłość. Tego nie napisał żaden scenarzysta, tę historię napisało życie.

Spotkanie poprowadzi Jerzy Kisielewski.

 


Organizator: Księgarnie Świat Książki, Bellona, Śląskie Targi Książki
Miejsce: Forum 1
12.00–13.00 Spotkanie z Katarzyną Ryrych
Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 39
12.00–13.00 Jakub Szamałek – podpisuje książki na stoisku GW FOKSAL
Organizator: Grupa Wydawnicza Foksal
Miejsce: stoisko 47
12.00–13.00 Piotr Borlik podpisuje książki
Organizator: Księgarnie Świat Książki
Miejsce: stoisko 81
12.00–13.00 Anna Bolecka podpisuje książkę „Medalion z ametystem”
Organizator: Grupa Wydawnicza SONIA DRAGA
Miejsce: stoisko 67
12.00–13.30 Sławek Łosowski - KOMBI - Słodkiego miłego życia

KOMBI - Słodkiego miłego życia - historia prawdziwa

Sławek Łosowski postanowił stawić czoło nieprawdziwym informacjom rozpowszechnianym przez media i, rozmawiając z Wojtkiem „Korzeniem” Korzeniewskim, opowiedział całą historię swojego (nie tylko muzycznego) życia, demaskując imitatorów, podszywających się pod Kombi, przy sprytnym dodaniu drugiej literki „i” na końcu nazwy zespołu. Przyjdź i dowiedz się, jak jest prawdziwa historia przeboju "Słodkiego miłego życia", a także poznaj "Nowy Album" zespołu KOMBI.


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: stoisko 14
12.00–14.00 Ryszard Ćwirlej podpisuje swoje książki m.in.: "Upiory spacerują nad Wartą", "Ostra jazda", "Trzynasty dzień tygodnia"
Organizator: MUZA S.A.
Miejsce: stoisko 63
12.00–14.00 Witold Sas-Nowosielski podpisuje książkę pt. Jak ja kocham te góry

Witold Sas-Nowosielski – taternik, alpinista i wspinacz skałkowy, instruktor alpinizmu. Artysta rysownik, członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury SPAK. Autor około stu pierwszych przejść w skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, członek nieformalnej grupy „Kaskaderzy”. Wspinał się w Tatrach, na Kaukazie w Dolomitach i Alpach, prowadząc tam również pierwsze przejścia. W latach 70. zajmował czołowe miejsca w zawodach wspinaczkowych. Autor pierwszego zbioru rysunków satyrycznych o tematyce alpinistycznej „Jak ja kocham te góry”, ilustracji w czasopismach górskich i innych.

Jak ja kocham te góry to zbiór anegdot, wspominków, opowieści i gawęd tatrzańskich i nie tylko autorstwa Ludwika Wilczyńskiego (tekst) i Witolda Sasa-Nowosielskiego (ilustracje).


Organizator: Wydawnictwo STAPIS
Miejsce: stoisko 36
12.00–14.00 Spotkanie z Michałem Bulsą i Barbarą Szmatloch – autorami książek “Katowice, których nie ma” i “Sekrety Katowic”
Organizator: KSIĘŻY MŁYN DOM WYDAWNICZY
Miejsce: stoisko 60
12.00–17.00 Spotkanie z Mariuszem Zielke

Laureat prestiżowej nagrody Grand Press, przyznawanej przez branżowy miesięcznik "Press". Wyróżnienie otrzymał w roku 2005 w kategorii dziennikarstwa śledczego za cykl artykułów o zmowach giełdowych. Do Grand Press nominowany był jeszcze w 2006, w 2009 r. i w tym roku otrzymał kolejną nominację.

Od 20 lat obnaża patologie systemowe w Polsce. Ujawnił największe afery korupcyjne w kraju (m.in. sprawa Andrzeja M., zmowy funduszy emerytalnych), setki nadużyć w postępowaniach przetargowych oraz największy skandal w historii polskiego show-biznesu, tj. 40 lat krycia pedofilii znanego jazzmana K. Sadowskiego.

Autor bestsellerowych thrillerów m.in. "Wyrok", "Sędzia", "Dobre miasto", "Zło" oraz najnowszej powieści pt. "Lobbysta", gdzie ujawnia kulisy wielu polskich skandali na najwyższych szczeblach władzy.


Organizator: creo-books.pl
Miejsce: stoisko 34
13.00–13.45 Marek Migalski będzie podpisywał powieść „1989 Barwy zamienne"
Organizator: Grupa Wydawnicza SONIA DRAGA .
Miejsce: stoisko 67
13.00–13.50 Janusz Szostak autor kilkunastu książek w tym: „Urwane Ślady”, „Komando Śmierci”, „Bandyci i celebryci”, „Co się stało z Iwoną Wieczorek”

Najnowsza książka Janusza Szostaka „Gangsterskie egzekucje” powstała w wyniku kilku lat niebezpiecznego śledztwa. Dziennikarz ujawnia kulisy działalności polskiej mafii. Szczegóły, do których dotarł, mrożą krew w żyłach nawet u doświadczonych policjantów.

Spotkanie poprowadzi Adam Szaja.


Organizator: Wydawnictwo HARDE
Miejsce: Forum 1
13.00–13.50 Opowieści, które nas łączą. Spotkanie promujące komiks Muzeum Śląskiego „Nasze Muzeum”

Uczestnicy: Scenarzysta komiksu: Tomasz Kontny, Rysownik: Marek Turek, Koordynator projektu: Monika Wolak, Moderator: Matylda Sęk-Iwanek (Uniwersytet Śląski, Śląska Akademia Komiksu)

Z okazji obchodów jubileuszu 90-lecia Muzeum Śląskiego chcieliśmy porozmawiać z mieszkańcami o historii naszego regionu w sposób intymny i osobisty, poznać historie, które składały się na ich codzienność, zarówno tę radosną, jak i tę trudną. Opowiedziane historie zostały zilustrowane, a następnie zebrane w jeden album „Nasze Muzeum”.

Na spotkaniu, które odbędzie się 7 grudnia o godzinie 13.00 w przestrzeni Forum 2, będziemy opowiadać o pomyśle powstania komiksu, o pracy reporterskiej związanej ze zbieraniem historii i o kulisach współpracy ponad 20-osobowego zespołu złożonego 12 rysowników, scenarzysty, dwóch koordynatorów, całego działu wydawniczego i wielu pracowników Muzeum Śląskiego, którzy wspomagali projekt swoją wiedzą historyczną i doświadczeniem.


Organizator: Muzeum Śląskie
Miejsce: stoisko 77
13.00–13.50 Jacek Ostrowski podpisuje książkę "Sarkofag"
Organizator: Księgarnie Świat Książki, Skarpa Warszawska
Miejsce: stoisko 81
13.00–14.00 Spotkanie z Augustą Docher

Spotkanie z autorką książki "Rozdroża. Z klas(yk)ą w łóżku"


Organizator: GRUPA HELION
Miejsce: stoisko 58
13.00–14.00 Jerzy Kronhold - autografy

Znany i ceniony poeta podpisuje tomiki swoich wierszy.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERACKIE Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 46
13.00–14.00 Kafelek mistrza Alojzego - prof. Zbigniew Białas

Kafelek mistrza Alojzego to epicka powieść składająca się z dwóch tomów, które wcześniej ukazały się osobno. Tom pierwszy, Korzeniec (2011), zdobył uznanie czytelników i krytyków, został nagrodzony Śląskim Wawrzynem Literackim i trafił na deski Teatru Zagłębia w postaci wielokrotnie nagradzanej adaptacji scenicznej. Tom drugi, Puder i pył (2013), stał się zaczynem debat, które przez kilka sezonów prowadził Teatr Śląski.

Powieść historyczno-obyczajowa z wątkiem sensacyjnym. Jej akcja rozgrywa się tuż przed pierwszą wojną światową i zaraz po niej. Wśród plejady bohaterów prym wiodą: uzależniona od absyntu wdowa po glazurniku pisząca po kryjomu powieści w  odcinkach, pewien niezbyt odważny redaktor, któremu przypadła w udziale rola detektywa, fińska bona pracująca w pałacu Króla Wełny, znana aktorka kinematograficzna, Pola Negri i zakochany w niej hrabia Eugeniusz Dąmbski, celnicy, artyści, rzemieślnicy i przemytnicy. Polacy, Niemcy, Żydzi, Rosjanie. I bohater główny, miasto Sosnowiec.


Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: stoisko 53
13.00–14.00 LISTY DO A. MIESZKA Z NAMI ALZHEIMER- spotkanie z Anną Sakowic

Nieproszony lokator wywraca do góry nogami życie rodziny. Do domu Anielki, jej siostry, rodziców i babci wprowadza się Alzheimer. To on sprawia, że babcia staje się zapominalska, myli imiona, nie poznaje domowników i nie radzi sobie z codziennymi czynnościami. Anielka nie lubi pana A., jak go nazywa. Pisze do niego listy i nakłania, żeby wyprowadził się od babci. Wtedy wszystko będzie w porządku. Babcia wyzdrowieje. Czy na pewno?

Wyjątkowa, poruszająca, ciepła i pełna humoru podszytego melancholią książka Anny Sakowicz o zmaganiu rodziny z nieuleczalną chorobą ukazała się jesienią nakładem wydawnictwa Poradnia K.


Organizator: PORADNIA K
Miejsce: stoisko 69
13.00–14.00 Spotkanie z Romą Ligocką wokół najnowszej książki „Jeden dobry dzień”

Jeden dobry dzień Romy Ligockiej to pisana życiem, emocjami i nadzieją opowieść o sile przyjaźni i miłości, o doświadczeniu choroby oraz sztuce pożegnania z najbliższymi. Mądra i refleksyjna. Przepełniona zachwytem nad codziennością i radością z każdego dobrego dnia.

Roma Ligocka - malarka i pisarka. Jej książki: Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, Tylko ja sama, a także najnowsza powieść - Dobre dziecko są bestsellerami, nie tylko w Polsce ale i w Europie. Wielokrotnie nagradzana, przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, także w filmie i telewizji. Jest też uznaną malarką - jej prace można spotkać w wielu kolekcjach na całym świecie. W Wydawnictwie Literackim ukazały się także trzy tomy felietonów autorki: Znajoma z lustra, Wszystko z miłości oraz Czułość i obojętność, tom opowiadań Kobieta w podróży, oraz album prezentujący jej malarstwo - Róża. Obrazy i słowa. Felietony Romy Ligockiej co miesiąc można przeczytać w miesięczniku „Pani”.

Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska.

 


Organizator: WYDAWNICTWO LITERACKIE Sp. z o.o., Śląskie Targi Książki
Miejsce: Scena Główna
13.00–14.00 Marta Matyszczak spotkanie z autorką serii KRYMIANAŁ POD PSEM
Organizator: PUBLICAT S.A.
Miejsce: stoisko 79
13.00–14.00 Nina Majewska-Brown podpisuje książkę "Tajemnica z Auschwitz"

Autorka podpisuje książki na stoisku Bellona


Organizator: Księgarnie Świat Książki
Miejsce: stoisko 81
13.00–14.00 Spotkanie z Dominiką Gałką
Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 39
13.00–14.00 Agnieszka Taborska podpisuje książkę „Nie ma to jak sąsiedzi”
Organizator: Wydawnictwo Debit
Miejsce: stoisko 67
13.00–14.00 Agnieszka Stelmaszyk – podpisuje książki na stoisku GW FOKSAL
Organizator: Grupa Wydawnicza Foksal
Miejsce: stoisko 47
13.00–14.00 Spotkanie z Jolantą Naklicką-Kleser

Jolanta Naklicka-Kleser podpisuje książkę Zdrowe łakocie i zaprasza na poczęstunek na stoisku Wydawnictwa Zwierciadło.


Organizator: Wydawnictwo Zwierciadło
Miejsce: stoisko 48
13.30–14.30 Spotkanie z Romkiem Pawlakiem

Pisarz zafascynowany czarnym humorem i historią, które przeplatają się w jego twórczości. Czasem wygrywa czarny humor, jak w Czarem i smokiem, a czasem rzeczywistość historyczna – jak w Innych okrętach. Debiutował pod koniec lat 80’ tygodniku Na przełaj. W latach 90’ związał się z pismem Fenix. Wydawał opowiadania oraz publicystykę. Swe teksty fantastyczne publikował również m.in. w Nowej Fantastyce czy Science Fiction Fantasy i Horror. Opowiadanie Wniebowstąpienie Menela było nominowane do nagrody Zajdla. Obecnie najczęściej zarówno jego opowiadania jak i felietony spotkać można na łamach Science Fiction Fantasy i Horror. W głównym nurcie jego teksty znaleźć można w takich gazetach i pismach. Książka dla dzieci, Miłek z Czarnego Lasu, zdobyła nagrodę Polskiej Sekcji IBBY, została książką roku 2008 dla dzieci. Później wydał Czapka Holmesa, a wkrótce jej kontynuację. Ukazały się też: Czaruś, pies z charakterem, Piotrek, Ulpik i tajemnica komputera, Klątwa Ezechiela.


Organizator: AKAPIT PRESS
Miejsce: stoisko 25
13.30–15.00 07 zgłasza się w Katowicach

Jak Bronisław Cieślak trafił do serialu "07 zgłoś się" oraz co wspólnego ma porucznik Borewicz z detektywem Malanowskim - o tym wszystkim dowiecie się w trakcie spotkania z tym kultowym aktorem, który z wykształcenia jest... etnografem i dziennikarzem. A do tego autografy w serialowych książkach i wspólne fotki.


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: stoisko 14
14.00–14.45 Agnieszka Jeż i Paulina Płatkowska będą podpisywały powieść „Niewierność. Uwikłani w historię"
Organizator: Grupa Wydawnicza SONIA DRAGA .
Miejsce: stoisko 67
14.00–14.50 Spotkanie z Joanną Chojnacką

O mieście powstałym z gruzów i świadectwie Holocaustu – spotkanie z Joanną Chojnacką wokół książki Następnego roku w Warszawie.


Organizator: Grupa Wydawnicza SONIA DRAGA
Miejsce: Forum 1
14.00–14.50 Spotkanie z Jakubem Małeckim

Pisarz, autor licznych opowiadań i powieści takich jak Dygot, Ślady, Rdza, Nikt nie idzie oraz Horyzont. Nominowany między innymi do Nagrody Literackiej NIKE, Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus, Nagrody im. Stanisława Barańczaka czy Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2017 roku został laureatem stypendium Młoda Polska Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego książki tłumaczone są obecnie na języki: niemiecki, rosyjski, słoweński, niderlandzki, fiński i hebrajski.

Spotkania poprowadzi Szymon Kloska.


Organizator: Wydawnictwo SQN
Miejsce: Forum 2
14.00–14.50 Ałbena Grabowska podpisuje książkę "Matki i córki"
Organizator: Księgarnie Świat Książki, Marginesy
Miejsce: stoisko 81
14.00–15.00 Asia Olejarczyk podpisuje książkę pt. "Yeti, w którego nikt nie wierzył"

Istnieniu yeti przeczy nauka! Przeczą liczby i fakty! Wszyscy w klasie twierdzą, że yeti nie istnieje. Tylko jeden chłopiec, narażając się na śmiech kolegów, mówi, że on w yeti wierzy. Czy wiara chłopca sprawi, że gdzieś w Himalajach tajemniczy stwór usłyszy jego głos i stanie się bardziej realny? Piękna i wzruszająca opowieść o tym, jak niemożliwe staje się możliwe. Wystarczy wierzyć w siebie! :)

Zapraszamy po książkę z autografem Autorki :)


Organizator: Wydawnictwo EZOP
Miejsce: stoisko 22
14.00–15.00 Grzegorz Kalinowski podpisuje swoje książki m.in.: "Śmierć z ogłoszenia", "Śledztwo ostatniej szansy", "Pogromca grzeszników"
Organizator: MUZA S.A.
Miejsce: stoisko 63
14.00–15.00 Nowy początek - spotkanie z Katarzyną Bondą i jej kryminałem "Miłość leczy rany"
Organizator: MUZA S.A.
Miejsce: Scena Główna
14.00–15.00 Spotkanie autorskie z Joanną Bartoń

Autorka rozmawia z czytelnikami i podpisuje powieści Do niewidzenia, do niejutra i Drzazgi.


Organizator: JanKa
Miejsce: stoisko 87
14.00–15.00 Roma Ligocka - autografy

Ceniona i uwielbiana przez czytelników Roma Ligocka podpisuje na stoisku swoja nową książkę Jeden dobry dzień.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERACKIE Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 46
14.00–15.00 Spotkanie z Wojciechem Grabowskim

Zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Grabowskim, autorem książek „Tu. Sztuka i przestrzeń Górnego Śląska” oraz „Dizajn tamtych czasów” – opowieściach o sztuce, dizajnie i świecie dawno minionym.


Organizator: Dodo Editor
Miejsce: stoisko 19
14.00–15.00 Matka Jagiellonów - Dorota Pająk-Puda

Piękna historia Elżbiety Rakuszanki, żony Kazimierz IV Jagiellończyka, matki królów: Władysława II Jagiellończyka, Jana I Olbrachta, Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta I Starego oraz świętego Kazimierza (patrona Polski i Litwy).

W lutym 1454 roku, w stronę Krakowa, ciągnie orszak siedemnastoletniej Elżbiety Habsburg, narzeczonej młodego i ambitnego króla Polski. Kazimierz Jagiellończyk liczy na korzystny mariaż, który w przyszłości da mu Węgry i Czechy. Jednak na widok narzeczonej gotów jest zerwać umowę ślubną i wszelkie układy z Habsburgami…

Jaka była królowa Elżbieta, przez poddanych zwana Rakuszanką? Żona, matka trzynaściorga dzieci, w tym czterech królów, kardynała i świętego. Jaką cenę zapłaciła za budowę Jagiellońskiego Domu? Jakiegoż była ducha, że w czasach Długosza, Kallimacha, Kopernika i Kolumba, z synem Władysława Jagiełły stworzyła nie tylko imperium od morza do morza, ale i najbardziej udane małżeństwo w dziejach polskiej monarchii?


Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: stoisko 53
14.00–15.00 Janusz Szostak podpisuje książki
Organizator: Wydawnictwo HARDE
Miejsce: stoisko 94
14.00–15.00 Magdalena Kubasiewicz - podpisuje książki na stoisku GW FOKSAL
Organizator: Grupa Wydawnicza Foksal
Miejsce: stoisko 47
14.00–17.16 Joanna Krzyżanek podpisuje książki z serii „Ignaś Ziółko gotuje”
Organizator: Wydawnictwo Debit
Miejsce: stoisko 67
15.00–15.50 Spotkanie z Hanną Kowalewską wokół najnowszej książki z cyklu o Zawrociu „Okna z widokiem na Weronę”.

 

Hanna Kowalewska, poetka i powieściopisarka. Ma w swoim dorobku także dramaty, słuchowiska i scenariusze filmowe. Autorka bestsellerowej serii o Zawrociu: Tego lata w ZawrociuGóra śpiących wężyMaska ArlekinaInna wersja życia, Przelot bocianówCztery rzęsy nietoperza. Tego lata, w Zawrociu zdobyło pierwszą nagrodę w konkursie na powieść polską ogłoszonym przez wydawnictwo Zysk i S-ka i „Świat Książki” w 1997 roku. Powieść została przetłumaczona także na niemiecki i włoski. Jej powieść Julita i huśtawki została uznana za Książkę Roku przez „Magazyn Literacki Książki”. Autorka wydała również kilka tomików wierszy, zbiór opowiadań i dwie powieści dla młodzieży.

Czytelnicy cenią jej książki zwłaszcza za piękny i wysmakowany styl oraz poetycki klimat. 

Spotkanie poprowadzi Jerzy Kisielewski.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERACKIE Sp. z o.o., Śląskie Targi Książki
Miejsce: Forum 1
15.00–15.50 Mieczysław Gorzka podpisuje książki "Martwy sad" i "Iluzja"
Organizator: Księgarnie Świat Książki, Bukowy Las
Miejsce: stoisko 81
15.00–16.00 Joanna Chojnacka podpisuje książkę „Następnego roku w Warszawie"
Organizator: Grupa Wydawnicza SONIA DRAGA .
Miejsce: stoisko 67
15.00–16.00 Spotkanie autorskie z Aleksandrą Julią Kotelą

Autorka rozmawia z czytelnikami i podpisuje powieść Ręce ojca.


Organizator: JanKa
Miejsce: stoisko 87
15.00–16.00 Spotkanie z czytelnikami

Ewa Kassala - pisarka, trenerka, scenarzystka i prowadząca konferencje, zjazdy i sesje, głównie kobiece. Autorka m.in. powieści: Kleopatra Portret kobiety wieku zatracenia, Mandragora, a także poradników: Wystąpienia publiczne i kreowanie wizerunku, W sukience do sukcesu, Jak być nowoczesną damą, Poradnik nowoczesnej czarownicy. Prowadziła programy telewizyjne, jest specjalistką do spraw równouprawnienia oraz autoprezentacji. Znana z działań społecznych, sprowadziła do Polski Dress for Success - organizację non profit pomagającą kobietom ponownie wejść na rynek pracy. Ewa Kassala jest autorką jedynej na świecie trylogii o królowych egipskich, a opowieść o królowej Saby i królu Salomonie rozpoczyna cykl o biblijnych królowych. (Królowa Saby miała swoją premierę 23 lipca  2019). Kolejne jego części to Maria Magdalena (2019)


Organizator: VIDEOGRAF
Miejsce: stoisko 35
15.00–16.00 Ojciec, czyli o Pieronku - Szymon J. Wróbel

Biskup Tadeusz Pieronek – wyrazisty sekretarz generalny Episkopatu Polski, bezkompromisowy kapłan w czasach trudnych pytań o konstytucję,  Unię Europejską czy miejsce Kościoła w demokracji. Z bagażem wojennych i PRL-owskich przeżyć.

 Książka dla poszukiwaczy sensu życia i tych, co chcą poczytać w podróży; anegdoty i ciekawostki z barwnej przeszłości Żywiecczyzny oraz ważnych wydarzeń w dziejach Kościoła ostatniego półwiecza. Cały ciąg wywiadów: jako chętni i gadatliwi rozmówcy m.in.: Monika Olejnik, Jerzy Owsiak, Jacek Żakowski, Marek Zając, Janusz Gajos, a także ksiądz Adam Boniecki, prezydent Aleksander Kwaśniewski, do tego jeszcze wiersze ojca Tadeusza Pieronka – Władysława – i solidny wywiad z samym księdzem biskupem, postacią niezwykłą, piękną, gdy trzeba krnąbrną, w sumie fascynującą.                                           


Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: stoisko 53
15.00–16.00 Jakub Małecki podpisuje książki
Organizator: Wydawnictwo SQN
Miejsce: stoisko 64
15.00–16.00 „Architektura w świetle Reflektorów. Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej"

„Architektura w świetle Reflektorów. Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej".

W dyskusji wezmą udział: historyk sztuki prof. Ewa Chojecka, architekci: prof. Magdalena Żmudzińska-Nowak, dr Justyna Swoszowska, dr Ryszard Nakonieczny, Jakub Bródka oraz reprezentujący IDA: Iga Herok-Turska, dr Aneta Borowik, Bogusław Małusecki, Przemysław Czernek.


Organizator: Śląskie Targi Książki, Biblioteka Śląska
Miejsce: Forum 2
15.00–16.00 Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem

Spotkanie z autorem kryminałów, dziennikarzem, laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru (2015 – „Przejęcie”) i Wielkiego Kalibru Czytelników (2019 – „Żmijowisko”), sześciokrotnie do tej nagrody nominowanym, uznawanym za jednego z najważniejszych pisarzy kryminalnych młodszego pokolenia. Pisarz jest autorem cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: „Podpalacz” (2012), „Farma lalek” (2013), „Przejęcie” (2014), „Osiedle marzeń” (2016), „Cienie” (2018) i cyklu gliwickiego: „Wampir” (2015) i „Zombie” (2017), a także postapokaliptycznej powieści „Królowa głodu” (2014) oraz powieści „Żmijowisko” (2018), która głosami użytkowników serwisu Lubimyczytać.pl zyskała tytuł Książki Roku 2018 w kategorii 'Kryminał, sensacja, thriller' oraz przyniosła autorowi Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminalnego organizowanego podczas Warszawskich Targów Książki. Na podstawie powieści „Żmijowisko” powstał serial dla Canal +.

Spotkanie poprowadzi Adam Szaja.


Organizator: Śląskie Targi Książki, Marginesy
Miejsce: Scena Główna
15.00–16.00 Tylko przeżyć - Sylwia Winnik podpisuje książki
Organizator: Wydawnictwo ZNAK
Miejsce: stoisko 68
15.00–16.00 Sonia Draga częstuje przysmakami z książki kucharskiej „Pinch of nom. Szczypta przyjemności”
Organizator: Grupa Wydawnicza SONIA DRAGA .
Miejsce: stoisko 67
15.00–16.30 W Starym Kinie - Stanisław Janicki

Jeżeli chcecie spotkać się z Prawdziwym Dżentelmenem oraz poznać kulisy życia Gwiazd międzywojennego Kina, to spotkanie ze Stanisławem Janickim jest właśnie dla Was! Pan Staszek, z wrodzoną charyzmą i gawędziarskim zacięciem, opowie nie tylko o dwudziestce najznamienitszych aktorów tamtego okresu, ale zaprezentuje także uznane marki i produkty, które przetrwały próbę czasu i których używamy do dziś.

Będzie również o autobiograficznej książce pana Stanisława… Jednym słowem – będzie się działo!


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: stoisko 14
15.00–18.00 Katarzyna Bonda podpisuje swoją najnowszą bestsellerową powieść "Miłość leczy rany"
Organizator: MUZA S.A.
Miejsce: stoisko 63
15.30–16.30 Spotkanie z Martą Sawicką-Danielak i Filipem Danielakiem

Marta Sawicka-Danielak i Filip Danielak podpisują książkę Ambasada Śledzia na stoisku Wydawnictwa Zwierciadło.

 


Organizator: Wydawnictwo Zwierciadło
Miejsce: stoisko 48
16.00–16.50 Druga strona kryminalnej fikcji

Dom Wydawniczy REBIS zaprasza na spotkanie oraz rozmowę z autorami kryminałów Martą Matyszczak, Bernadetą Prandzioch, Robertem Ostaszewskim i Przemysławem Semczukiem o zbrodniczych inspiracjach i przestępczej praktyce. Prowadzenie: Adam Szaja.


Organizator: Dom Wydawniczy REBIS, Świat Książki, Publikat
Miejsce: Forum 2
16.00–16.50 Nie tylko święty może czynić cuda - spotkanie z Magdaleną Kordel

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nie tylko z rodzinnymi spotkaniami, zapachem pierników i magicznym oczekiwaniem na pierwszą gwiazdkę. Wraz ze zbliżającą się zimą przychodzi czas na świąteczną powieść Magdaleny Kordel. Ulubiona pisarka Polek jak nikt inny potrafi wprowadzić czytelników w magiczną bożonarodzeniową aurę.

Magdalena Kordel jest jedną najpoczytniejszych polskich autorek. Jej powieści, m.in. Anioł do wynajęcia i cykl Malownicze, sprzedały się w nakładzie 300 000 egzemplarzy.

Spotkanie poprowadzi Piotr Dobrołęcki.


Organizator: Wydawnictwo ZNAK, Śląskie Targi Książki
Miejsce: Forum 1
16.00–16.50 Wojciech Chmielarz podpisuje książkę "Żmijowisko"
Organizator: Księgarnie Świat Książki, Marginesy
Miejsce: stoisko 81
16.00–16.50 Mój ZNAK, Kutz - Jerzy Illg podpisuje książki
Organizator: Wydawnictwo ZNAK
Miejsce: stoisko 68
16.00–17.00 Spotkanie autorskie z Urszulą Stokłosą

Autorka rozmawia z czytelnikami i podpisuje powieść Cichoborek.


Organizator: JanKa
Miejsce: stoisko 87
16.00–17.00 Hanna Kowalewska - autografy

Hanna Kowalewska, poetka i powieściopisarka podpisuje swoją nową powieść Okna z widokiem na Weronę.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERACKIE Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 46
16.00–17.00 Katarzyna Mak - spotkanie z czytelnikami

Katarzyna Mak - od przeszło dwudziestu lat zamieszkuje malowniczą wieś, gdzie wiedzie spokojne, pełne harmonii życie.

Zadebiutowała w 2017 roku powieścią Dwadzieścia minut do szczęścia. Na stoisku Videograf będzie promować swoją najnowszą powieść: Nieuchwytny (2019) - drugi tom cyklu Między nami miłość. 


Organizator: VIDEOGRAF
Miejsce: stoisko 35
16.00–17.00 Przysionek, czyli dom dla pozornie umarłych - Tomasz Kowalski

Zbiór opowieści zawartych w dziele pod tytułem Przysionek – dom dla pozornie umarłych porusza różne tematy. Snute przez bohaterów historie mówią o ludzkich lękach, niesprawiedliwości, przemijaniu, bolesnych wspomnieniach, niezrozumieniu, buncie, miłości i pożądaniu, ale również o uszkodzonych słuchawkach i kąpieli w Bałtyku. Narratorami są czterej mocno dojrzali mężczyźni. Przyjaciele spotykają się co wtorek w knajpce, by przy kawie, piwie i papierosie pogadać o życiu. Każde opowiadanie jest wypadkową konkretnej sytuacji, zdarzenia czy rozmowy. Okazuje się przy tym, że pozornie zwykli faceci mogą być nie tylko wnikliwymi obserwatorami rzeczywistości, ale też wrażliwymi i sentymentalnymi ludźmi, poetami dojrzałego już życia. I to chyba w tym wszystkim jest najdziwniejsze, najbardziej nieprawdopodobne. A może nie?


Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: stoisko 53
16.00–17.00 Spotkanie z Małgorzatą Domagalik

Małgorzata Domagalik, jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich dziennikarek, pisarka, laureatka wielu prestiżowych nagród, mistrzyni wywiadu psychologicznego. Nazywana pierwszą feministką Trzeciej Rzeczypospolitej Polskiej. Owiana legendą chłodnej blondynki, nieprzystępnej i bezkompromisowej. Znana ze swoich wyrazistych i otwarcie wyrażanych poglądów. Przeprowadziła setki, jeśli nie tysiące wywiadów z najważniejszymi postaciami polskiej i światowej kultury, polityki i sportu. Na swój celownik najczęściej brała mężczyzn. W swojej najnowszej książce „Pani Wymagalik” opowiada o świecie polskich mediów, który zna od podszewki, spotkaniach z fascynującymi i wartymi zapamiętania ludźmi, i w końcu, po raz pierwszy – o sobie. Błyskotliwie, inteligentnie, z charakterystycznym, bywa, że autoironicznym, poczuciem humoru.

Małgorzata Domagalik jest autorką bestsellerowych książek, m.in. „Kuby” i laureatką wielu nagród medialnych, moderatorką spotkań „Masterclass - Sztuka konwersacji”. Przez 14 lat była redaktor naczelną miesięcznika „PANI”. Aktualnie pracuje nad biografią Jerzego Brzęczka, selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej. Jest prezesem Fundacji Jakuba Błaszczykowskiego Ludzki Gest.

Spotkanie poprowadzi Jerzy Kisielewski.


Organizator: Grupa Wydawnicza Foksal
Miejsce: Scena Główna
16.00–17.00 Zmowa milczenia – o różnych twarzach dyskryminacji kobiet

 Z Katarzyną Szotą-Eksner rozmawia Maria Olecha-Lisiecka.


Organizator: Grupa Wydawnicza SONIA DRAGA
Miejsce: Miejscownik. Tygiel kulturalny ul. Warszawska 28; Katowice
17.00–17.40 Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i prof. Lucyną Kirwil

Prof. Jerzy Bralczyk, niestrudzony popularyzator poprawnej polszczyzny, autor i współautor wielu książek, m.in.: „Trzy po 33”, „500 zdań polskich” i „Mój język prywatny” oraz wydanej wspólnie z żoną prof. Lucyną Kirwil „Pokochawszy”. I to właśnie o meandrach języka miłości wspólnie opowiedzą autorzy.

Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska.


Organizator: Wydawnictwo AGORA, Śląskie Tragi Książki
Miejsce: Forum 1
17.00–17.45 Robert Ostaszewski podpisuje książkę "Zabij ich wszystkich"
Organizator: Księgarnie Świat Książki
Miejsce: stoisko 81
17.00–18.00 Prezentacja i podpisywanie poradnika "Robótki na plauszkach"

Wydawnictwo REA-SJ zaprasza na stoisko, gdzie Pani Barbara Palewicz-Ryży - autorka poradnika "Robótki na paluszkach", dziewiarka,  autorka bloga i popularnego programu telewizyjnego "Sztrykowanie na ekranie" będzie podpisywać swoją książkę.


Organizator: Wydawnictwo REA-SJ Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 40
17.00–18.00 Spotkanie z redaktorem naczelnym Wydawnictwa Znak, Jerzym Illgiem wokół książek: „Będzie skandal. Autoportret Kazimierza Kutza” oraz „Mój znak. O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach, o nowej dekadzie i pięknej plejadzie”

Spotkanie wokół książek: „Będzie skandal. Autoportret Kazimierza Kutza” oraz „Mój znak. O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach, o nowej dekadzie i pięknej plejadzie”.

Jerzy Illg – „żywe logo” Znaku i redaktor naczelny tego zasłużonego wydawnictwa, w nowym, poszerzonym wydaniu swoich wspomnień z pasją i poczuciem humoru opowiada o kulisach profesji wydawcy. Przyjaciel noblistów i akuszer wielu bestsellerów wyznaje, do jakich forteli musi się uciekać, by pozyskać autora bądź wydobyć z niego oczekiwane dzieło. Ujawnia tajemnice loteryjek u Wisławy Szymborskiej, okoliczności palenia marihuany z Czesławem Miłoszem i beatnikami w Kalifornii, włamywania się nocą do banku we Frankfurcie, handlu walutą na bazarze Różyckiego, zmuszania do promocji Wiesława Myśliwskiego, bezsenności pod kołdrą z Joanną Bator. Traktowana niekonwencjonalnie praca to pasmo szalonych przygód i podróży, niezwykłych spotkań, nocy pełnych whisky i poezji, podczas których nie było kamer ani dziennikarzy. W jego wypadku bycie wydawcą to nie tylko redagowanie książek, ale także kręcenie filmów, wystawianie kabaretów, organizowanie festiwali i happeningów artystycznych – wszystko to składa się na życie spełnione i kolorowe.

„Będzie skandal. Autoportret Kazimierza Kutza” - w swojej autobiografii Kazimierz Kutz odkrywa tajemnice: o denaturacie pitym z aktorami na planie "Soli ziemi czarnej", o tym, jak zainspirował Jeremiego Przyborę do napisania piosenki, czy o pełnych szaleństwa wyjazdach do Wenecji w towarzystwie Andrzeja Wajdy i Elżbiety Czyżewskiej. Z odwagą opowiada, jak wyrwał się ze Śląska, jaką cenę zapłacił za swoje wybory i co dawało mu siłę w podążaniu własną artystyczną drogą. Pisząc o ukochanym Śląsku czy środowisku artystycznym, wydobywa na jaw nieznane dotąd zjawiska i fakty. Z ironią i odwagą podsumowuje ponad 50 lat swojej pracy twórczej. Ta opowieść pozwala zrozumieć, na czym polegał fenomen reżysera.

Spotkanie poprowadzi Jerzy Kisielewski.

Podpisywanie książek na scenie po spotkaniu.


Organizator: Wydawnictwo ZNAK, Śląskie Targi Książki
Miejsce: Scena Główna
17.00–18.00 Spotkanie wokół premierowej książki Hanny Bakuły „Selfie/Autoportret”

Osoba kontrowersyjna. Pisarka i malarka tworzy swój autoportret i po raz pierwszy odkrywa wszystkie karty.

Hanna Bakuła odważnie odpowiada na trudne i niewygodne pytania. Zdradza, jaką cenę zapłaciła za pozycję prawdziwie niezależnej kobiety. Powraca do kolorowego dzieciństwa, opowiada o szalonym Nowym Jorku lat osiemdziesiątych i pierwszych krokach w środowisku artystycznej bohemy. Zdradza przepis na przyjaźń z czterema byłymi mężami i bez zbędnych sentymentów rozlicza się z popełnionych błędów.

Otwiera swoje prywatne archiwum, pokazuje niezwykłe zdjęcia, opowiada o spotkaniach i przyjaźniach z wybitnymi osobami: Agnieszką Osiecką, Januszem Głowackim, Korą, Beatą Tyszkiewicz, Izabellą Jarugą-Nowacką.

Podpisywanie książek na scenie po spotkaniu.


Organizator: Wydawnictwo ZNAK, Śląskie Targi Książki
Miejsce: Forum 2
17.00–18.00 Bernadeta Prandzioch i Przemysław Semczuk podpisują swoje książki
Organizator: Dom Wydawniczy REBIS - Poznań
Miejsce: stoisko 84
17.00–18.00 Nieświęty Mikołaj - Magdalena Kordel podpisuje książki
Organizator: Wydawnictwo ZNAK
Miejsce: stoisko 68
17.15–18.00 Małgorzata Domagalik – podpisuje książki na stoisku GW FOKSAL
Organizator: ACUS Wydawnictwo
Miejsce:
18.00–19.00 Co ma wspólnego Jan Kiepura z przedwojenną kryminalną Warszawą, czyli Śląsk i Zagłębie w kryminale retro

Spotkanie z Grzegorzem Kalinowskim poprowadzi Adam Szaja


Organizator: Grupa Wydawnicza SONIA DRAGA
Miejsce: Miejscownik. Tygiel Kulturalny ul. Warszawska 28; Katowice
Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy