Autorzy

A | B | C | D | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z | wszystkie

zaktualizowano dnia: 7 grudnia 2019
M
Nina Majewska-Brown 07.12 12.00–13.00 Spotkanie z Niną Majewską-Brown wokół książki „Tajemnica z Auschwitz”

Autorka znana czytelnikom z m.in. z powieści „Wakacje”, „Zwyczajny dzień”, „Jak się nie zakochać”, „Anka. Inne oblicze szczęścia”, „Anka i diabeł stroż”, kryminału  „Grzech”, opowie o swojej najnowszej książce „Tajemnica z Auschwitz”.

„Tajemnica z Auschwitz” to niezwykła historia Stefanii Budniak oparta na faktach i wspomnieniach  Ewy, jej córki. Stefania doświadczyła piekła na własnej skórze. Będąc żoną słynnego partyzanta AK, trafiła za niego do Auschwitz. Zakładniczka i ofiara „męskiej” wojny, sama znalazła się na froncie. Jej wojna to obozowe baraki, place apelowe i kilometry drutów pod napięciem. Głód, selekcja i ciągłe zagrożenie śmiercią. Paniczny strach o dzieci, wyrzuty sumienia i ból. A jednak przetrwała. Przeszła przez piekło Auschwitz, Ravensbrück, Flossenbürg. Przeżyła „marsz śmierci” do Zwodau. Duża w tym zasługa Jürgena – strażnika-esesmana, który jak ona zostawił w domu dwie małe córeczki. To, co ich połączyło, to jeszcze przyjaźń czy już miłość. Tego nie napisał żaden scenarzysta, tę historię napisało życie.

Spotkanie poprowadzi Jerzy Kisielewski.

 


Organizator: Księgarnie Świat Książki, Bellona, Śląskie Targi Książki
Miejsce: Forum 1
Nina Majewska-Brown 07.12 13.00–14.00 Nina Majewska-Brown podpisuje książkę "Tajemnica z Auschwitz"

Autorka podpisuje książki na stoisku Bellona


Organizator: Księgarnie Świat Książki
Miejsce: stoisko 81
Katarzyna Mak 07.12 16.00–17.00 Katarzyna Mak - spotkanie z czytelnikami

Katarzyna Mak - od przeszło dwudziestu lat zamieszkuje malowniczą wieś, gdzie wiedzie spokojne, pełne harmonii życie.

Zadebiutowała w 2017 roku powieścią Dwadzieścia minut do szczęścia. Na stoisku Videograf będzie promować swoją najnowszą powieść: Nieuchwytny (2019) - drugi tom cyklu Między nami miłość. 


Organizator: VIDEOGRAF
Miejsce: stoisko 35
Jakub Małecki 07.12 14.00–14.50 Spotkanie z Jakubem Małeckim

Pisarz, autor licznych opowiadań i powieści takich jak Dygot, Ślady, Rdza, Nikt nie idzie oraz Horyzont. Nominowany między innymi do Nagrody Literackiej NIKE, Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus, Nagrody im. Stanisława Barańczaka czy Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2017 roku został laureatem stypendium Młoda Polska Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego książki tłumaczone są obecnie na języki: niemiecki, rosyjski, słoweński, niderlandzki, fiński i hebrajski.

Spotkania poprowadzi Szymon Kloska.


Organizator: Wydawnictwo SQN
Miejsce: Forum 2
Jakub Małecki 07.12 15.00–16.00 Jakub Małecki podpisuje książki
Organizator: Wydawnictwo SQN
Miejsce: stoisko 64
Robert Małecki 07.12 12.00–13.00 Spotkanie z Robertem Małeckim

Robert Małecki - politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania, ale przede wszystkim pisarz kryminałów. Uznawany za jednego z najlepszych polskich specjalistów w tej branży. Zdobywca głównej nagrody Wielkiego Kalibru oraz nagrody Kryminalnej Piły za Skazę.

Kryminalne serca czytelników zdobył świetnie skonstruowaną, mroczną i wciągającą do ostatniej strony trylogią z Markiem Benerem (Najgorsze dopiero nadejdzie, Porzuć swój strach, Koszmary zasną ostatnie).

Spotkanie poprowadzi Adam Szaja.


Organizator: Czwarta Strona, Śląskie Targi Książki
Miejsce: Scena Główna
Bogusław Małusecki 07.12 15.00–16.00 „Architektura w świetle Reflektorów. Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej"

„Architektura w świetle Reflektorów. Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej".

W dyskusji wezmą udział: historyk sztuki prof. Ewa Chojecka, architekci: prof. Magdalena Żmudzińska-Nowak, dr Justyna Swoszowska, dr Ryszard Nakonieczny, Jakub Bródka oraz reprezentujący IDA: Iga Herok-Turska, dr Aneta Borowik, Bogusław Małusecki, Przemysław Czernek.


Organizator: Śląskie Targi Książki, Biblioteka Śląska
Miejsce: Forum 2
Mikołaj Marcela 06.12 11.00–11.50 Mikołajki z Mikołajem!- poznaj duchowe życie warzyw z Mikołajem Marcelą

Powieść Marceli jest jednocześnie klasycznym kryminałem i jego dekonstrukcją, opowieścią detektywistyczną i jej parodią. Autor świadomie bawi się z czytelnikiem w gry intertekstualne, pozostawia ślady cytatów filmowych, literackich i ogólnie kulturowych, co powoduje niejednokrotnie rozbudowany efekt komiczny.

Powieść Mikołaja Marceli jest przeznaczona dla nieco starszych dzieci, które będą dobrze bawić się poznając kolejne etapy intrygi oraz dla ich starszych przyjaciół i rodziców, którzy zrozumieją wszystkie konteksty zawarte w powieści. Styl autora przypomina nieco pisarstwo Joanny Chmielewskiej, choć ubranie całości w szaty vege z pogranicza fantastyki i kryminału daje powieści nową jakość.

Na zajęcia obowiązują zapisy.

Wiek: 9-12 lat


Organizator: Grupa Czas Dzieci, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej
Miejsce: Forum 1
Mikołaj Marcela 08.12 13.00–14.00 Mikołaj Marcela - autografy

Mikołaj Marela - pisarz, nauczyciel akademicki autor tekstów piosenek, specjalista z zakresu popkultury, literatury grozy i Jamesa Bonda podpisuje powieści kryminalne dla najmłodszych - Best Seler i zagadka znikających warzyw oraz Best Seler i tajemnica rodu Kokosów.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERACKIE Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 46
Anna Markiewicz 06.12 16.00–18.00 "Psie figle" - podpisywanie książek

Martyna Wojciechowska napisała o książce "Psie figle" autorstwa Anny Markiewicz: "Wieczory z książkowymi psem, kotem i ich Panią gorąco polecam. Po pierwsze: kocham zwierzaki. Po drugie: wiem, jakie to ważne, abyśmy uwrażliwiali nasze Dzieci na sprawy czworonogów i uczyli ich troski o nie. Sama nie mogę sobie wyobrazić życia bez zwierzaków w domu! Po trzecie: to opowieści pełne humoru i mądrych przemyśleń. Idealne do poduszki i jako inspiracja do niekończących się rozmów z naszymi Dzieciakami: Serdecznie zapraszamy!


Organizator: Wydawnictwo STAPIS
Miejsce: stoisko 36
Marta Matyszczak 07.12 16.00–16.50 Druga strona kryminalnej fikcji

Dom Wydawniczy REBIS zaprasza na spotkanie oraz rozmowę z autorami kryminałów Martą Matyszczak, Bernadetą Prandzioch, Robertem Ostaszewskim i Przemysławem Semczukiem o zbrodniczych inspiracjach i przestępczej praktyce. Prowadzenie: Adam Szaja.


Organizator: Dom Wydawniczy REBIS, Świat Książki, Publikat
Miejsce: Forum 2
Marta Matyszczak 07.12 13.00–14.00 Marta Matyszczak spotkanie z autorką serii KRYMIANAŁ POD PSEM
Organizator: PUBLICAT S.A.
Miejsce: stoisko 79
Paulina Mechło 06.12 17.00–17.40 Spotkanie z Pauliną Mechło i Olgą Geppert autorkami książki „ Innowacyjność"

Innowacyjność. Chyba trudno o słowo, które w ostatnich latach zrobiłoby większą karierę. Można pokusić się o twierdzenie, że nasze stulecie będzie kiedyś nazywane wiekiem innowacyjności. Kreatywność, szukanie nowych, niestandardowych rozwiązań, pomysłów usprawniających życie, ucieczka od sztampy - bez tego ciężko myśleć o rozwoju biznesu, gospodarki, sztuki... Twórcze myślenie jest kołem zamachowym wprawiającym świat w ruch.

Autorki przygotowały kompletny zestaw treningowy dla umysłu, pozwalający każdemu w ciągu 31 dni odkryć i rozwinąć swój kreatywny potencjał. Nowość.

Spotkanie poprowadzi Piotr Dobrołęcki.


Organizator: GRUPA HELION
Miejsce: Scena Główna
Marek Migalski 07.12 13.00–13.45 Marek Migalski będzie podpisywał powieść „1989 Barwy zamienne"
Organizator: Grupa Wydawnicza SONIA DRAGA .
Miejsce: stoisko 67
Alena Mornštajnová 06.12 17.00–17.40 Spotkania z literaturą czeską - Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová - spotkanie z jedną z najpopularniejszych pisarek czeskich wokół książki Hana.

Czechy, lata 50. XX wieku. Dziewięcioletnia Mira w dramatycznych okolicznościach traci najbliższych. Jedyną jej żyjącą krewną jest tajemnicza ciotka Hana, kobieta-duch, „czarna zmora”. Obserwując rodzącą się między nimi więź, powoli odkrywamy ich sekrety.

Hana Aleny Mornštajnovej jest opowieścią o sile życia, miłości i pamięci w obliczu cierpienia, poczucia winy i utraty. Hana to zarówno imię bohaterki, jak i czeskie słowo oznaczające wstyd. Wstyd tej, która przeżyła.

Miłość i śmierć, naiwność i doświadczenie, walka ze wspomnieniami. Hana bazuje na niedopowiedzeniach i aż skrzy się od emocji, piętrzących się niczym kra na skutej lodem rzece. Na którą pomimo zakazu warto wejść…

Alena Mornštajnová (ur. 1963) – czeska prozaiczka i tłumaczka literatury angielskiej, jedna z najgłośniejszych postaci literatury czeskiej ostatnich lat. Absolwentka filologii angielskiej i czeskiej Uniwersytetu w Ostrawie. Debiutowała w 2013 roku powieścią Slepá mapa, po której ukazały się także: Hotýlek (2015), Hana (2017), Strašidýlko Stráša (2018, książka dla dzieci) oraz Tiché roky (2019). Jej książki w Czechach zyskały ogromną popularność, o czym świadczy ponad 200 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Twórczość Aleny Mornštajnovej była wielokrotnie nagradzana. Największym uznaniem cieszyła się powieść Hana, której przyznano m.in. tytuł Czeskiej Książki Roku 2018 – w kategorii głównej i studenckiej.

Prowadzenie Jarosław Czechowicz, spotkanie będzie tłumaczyła Agata Wróbel.


Organizator: AMALTEA
Miejsce: Forum 1
Lech Mucha 08.12 14.00–15.00 Lech Mucha podpisuje książki
Organizator: Wydawnictwo eSPe
Miejsce: stoisko 88
Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy