Program dla dzieci i młodzieży

We współpracy z licznymi partnerami przygotowaliśmy bogaty program interesujących spotkań i warsztatów adresowanych do najmłodszych i ich opiekunów.

Po rejestracji na stronie twojbilet24.pl zorganizowane grupy dzieci i młodzieży pod opieką wychowawców, przez cztery dni, od czwartku do niedzieli, mają bezpłatny wstęp na Targi oraz wybrane wykłady i warsztaty.

Grupy szkolne zapraszamy do rejestrowania się na zajęcia, które odbywają się w czwartek i piątek.

Rejestracja:

  • drogą elektroniczną, za pośrednictwem formularza elektronicznego do 12 maja
  • bezpośrednio na Targach w punkcie rejestracji na poziomie (-1) – tylko dla grup zainteresowanych odwiedzeniem Targów, bez udziału w zajęciach zamkniętych.

Wszystkich zwiedzających zapraszamy przez cztery dni na spotkania i warsztaty odbywające się na stoiskach poszczególnych wystawców bez wymogu rejestracji, a w sobotę i niedzielę polecamy udział w wydarzeniach na scenach i w strefach tematycznych Targów. 

UWAGA! Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie

 

zaktualizowano dnia: 24 maja 2019

Czwartek, 23 maja

10.00–11.00 Szczęście w słowach i w obrazkach – warsztaty plastyczne

Warsztaty przeznaczone są dla uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej.

Podczas zajęć chcielibyśmy wspólnie zastanowić się nad tym, co to jest szczęście, czym jest dla każdego z uczestników i jak o nim piszą poeci. Czy w słowach poety można odnaleźć odbicie naszych własnych myśli? Czy można myśli zanotować w postaci obrazu?

Uczestnicy zajęć wykonają ilustracje i zapiszą tekst w zaprojektowanych przez siebie książeczkach. Pracować będą, posługując się techniką akwareli i rysunku tuszem.

Inspiracją będą wiersze Danuty Wawiłow i Jeremiego Przybory. Scenariusz: dr Ewa Muszyńska i Berenika Zimończyk. Warsztat poprowadzą wykładowcy Studium Pedagogicznego ASP i studenci Wydziału Grafiki i Malarstwa.


Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Miejsce: Sala Paryż B
10.00–17.00 Spotkanie z autorem gry interaktywnej „Pobawmy się w Teatr z Tomaszem Gęsikowski"

Wiek: 7-10 i inni

Tomasz Gęsikowski jest aktorem występującym w sztandarowych programach dla dzieci, takich jak „Domisie" czy „Miś i Margolcia".

Gra objęta jest patronatem medialnym TVP ABC, a na Targach planowana jest jej premiera.

W trakcie spotkań będzie możliwość zagrania z autorem gry, jej zakup oraz zdobycie jego autografu.


Organizator: ABINO NT BERNARD CIUPA
Miejsce: stoisko 346/G
10.00–18.00 Ekslibris – Sztuka na sztuki

Wiek: 7-18 i inni

Czym jest ekslibris? Skąd się wziął? Co się powinno na nim znajdować? Na te i inne pytania dotyczące księgoznaku odpowie Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa podczas warsztatów. Zaprojektuj, wytnij i odbij własnoręcznie użytkową miniaturę graficzną – EKSLIBRIS!


Organizator: Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa im. Fiola i Fiodorowa Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 310/G
10.00–18.00 Wystawa komiksu rumuńskiego 2019

Na wystawę komiksu rumuńskiego składają się prace znanych w Rumunii i za granicą ilustratorów, twórców komiksu i animacji. Polska publiczność może zapoznać się z szerokim wyborem stylów, motywów, tematów i sposobów ich potraktowania. Pomimo ich różnorodności, łączy je i przenika przyjemność jaką autorzy czerpią ze snucia wizualnych opowieści w sposób właściwy dla sztuki komiksu.

Artyści: Xenia Pamfil, Ileana Surducan, Maria Surducan, Anna Júlia Benczédi, Adrian Barbu, Gabriel Rusu


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: strefa autografów auorów komiksu (21/H)
10.00–18.00 „Podążaj za kotem” – wystawa ilustracji do książek dla dzieci

Wystawa to zbiór 25 ilustracji autorstwa rumuńskich rysowników zrzeszonych w Klubie Ilustratorów Rumuńskich. Artyści: Zelmira Szabo, Cristiana Radu, Adela Calistru, Alina Marinescu, Anca Smarandache, Andra Badea, Cristinas Crișu, Raluca Burcă, Corina Drăgan, Delia Zahareanu, Emanuela Balint, Gabriela Fabian, Georgiana Chițac, Irina Dobrescu, Iulia Ignat, Margareta Udrescu, Gabriela Soare, Mihaela Paraschivu, Raluca Anghel, Stela Lie, Oana Ispir, Bogdan Topîrceanu.

Od czasu powstania w 2005 roku, powołaniem Klubu jest czynienie niemożliwego możliwym,  przyoblekanie z dumą świata w kształty i kolory według własnego upodobania.
Na początku było ich dziesięcioro, kilkoro studentów, kilkoro absolwentów i ich wykładowca sztuki graficznej z Państwowego Uniwersytetu Sztuki w Bukareszcie, Stela Lie. Pracowali więcej w czasie warsztatów niż na zajęciach, tym bardziej, że ilustracja książkowa nie jest przedmiotem zajęć na żadnym z rumuńskich uniwersytetów. Dziś jest ich pięćdziesięcioro.


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: Kawiarnia na Promenadzie, sektor D/3
10.15–10.50 Sprawdź, czy jesteś przedsiębiorczy / przedsiębiorcza!

Spotkanie dla dzieci z klas 1-3

Warsztaty i przednia zabawa na podstawie książki Justyny Bereźnickiej z ilustracjami Izabeli Dudzik „Kawiarnia. Mój pierwszy biznes. Kreatywny zeszyt ćwiczeń”. Zaproszenie do świata ekonomii, przybliżonego w lekki i przystępny sposób. Autorka zachęca do podjęcia kroków, które układają się w solidny biznes plan. Dzieci mają dużą wiedzę teoretyczną, znają się na dinozaurach i planetach, a naszym celem jest podzielenie się z nimi wiedzą praktyczną. Jeśli wydawało Wam się, że przedsiębiorczość to cecha wyłącznie dorosłych, to nic bardziej mylnego.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Poławiacze Pereł
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
10.15–10.55 Kiedy balon jest piłką

„Kiedy balon jest piłką”, czyli o tym, że tłumaczenia piłkarskie to czasem niezła żonglerka. Jan Wąsiński, piłkarz i tłumacz literatury, autor przekładu z hiszpańskiego bestsellerowej serii dla dzieci „Najfutbolniejsi”, opowie o piłkarskich ciekawostkach językowych w różnych krajach.


Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, organizatorzy Warszawskich Targów Książki
Miejsce: Sala Paryż C
10.15–11.00 Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością

Czyli o właściwym zachowaniu w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością – jak pomagać, ale też czego nie robić, aby ustrzec się komunikacyjnego faux-pas.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Fundacja Integracja
Miejsce: Sala Barcelona
10.15–11.15 Jak opowiedzieć historię za pomocą obrazów i słów?

Wiek: 7-13

Warsztaty z rysowania komiksów i tworzenia postaci komiksowych z Pau – hiszpańskim twórcą komiksów z Balearów. Od lat 90. XX w. aktywnie zajmuje się komiksem, tworzy do zinów, magazynów komiksowych i publikuje albumy. Naucza rysunku komiksowego w szkołach średnich.

Zajęcia w języku hiszpańskim i angielskim z polskim tłumaczem.


Organizator: POLSKIE STOWARZYSZENIE KOMIKSOWE
Miejsce: Sala Festiwalu Komiksowa Warszawa
10.15–11.30 Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają „wywalone”

Wiek: 12-19

Spotkanie na podstawie bestsellerowej serii książek dla młodzieży „Chcę być kimś!”. Przyjdź i dołącz do blisko 100 000 młodych ludzi, którzy odmienili swoje życie i sposób widzenia świata. Poznaj, jaką wartość i siłę do spełniania marzeń masz w sobie. Na spotkaniu poruszymy tematy, takie jak: poczucie własnej wartości, działanie w grupie, praca z nawykami myślenia, wyznaczanie celów, zarządzanie sobą w czasie, sposoby na pozbycie się barier i obaw, komunikacja, podejmowanie decyzji, wiara w siebie.

Spotkanie prowadzi Michał Zawadka – optymista, mówca, autor bestsellerowych książek dla dzieci i młodzieży z zakresu rozwoju osobistego i społecznego. Założyciel Wydawnictwa Mind&Dream.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Mind&Dream
Miejsce: Sala Warszawa
11.00 Konkurs z wiedzy o superbohaterach z uniwersum DC

Przez cały dzień, co godzinę odbywać się będzie konkurs wiedzy na temat superbohaterów z uniwersum DC. Test jednokrotnego wyboru (pięć pytań, piętnaście odpowiedzi, A, B, C). Każdy kto odpowie na trzy pytania poprawnie, dostaje nagrodę (notes DC). Dodatkowo wszyscy, którzy zapiszą się do newslettera i polubią fanpage wystawy, będą brali udział w losowaniu trzech dwuosobowych zaproszeń na wernisaż wystawy, odbywającej się 27 września 2019 roku.


Organizator: EC1 Łódź – Miasto Kultury
Miejsce: stoisko 363/G
11.00–11.50 „Pies na medal” – spotkanie z bohaterami książki

Wiek: 6-10

Spotkanie z niezwykłym człowiekiem, Sebastianem Grzywaczem i jego psem, przewodnikiem Rollkiem – bohaterami książki Barbary Gawryluk z serii „Pies na medal”. Sebastian opowie, jak wygląda dzień psa przewodnika, co należy do jego obowiązków i dlaczego nie można zaczepiać tego wyjątkowego psa, kiedy pracuje.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Zielona Sowa
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
11.00–11.55 Co to jest wojna i jak rozpoznać bohatera?

O sile wspomnień naszych dziadków, o wojnie w oczach dziecka i o dobru mimo wszystko – Marta Perchuć-Burzyńska (TOK FM) rozmawia z poetką i pisarką, Anną Janko, w oparciu o fragmenty jej książki „Oleś i pani Róża”, która odwołuje się do autentycznych wydarzeń z okresu II wojny światowej.

Książka porusza ważkie pytania, m.in.: Co to jest wojna? Czy człowiek może odczuwać złość? Do czego prowadzi agresja? Jakie są jej skutki i kto najdotkliwiej je odczuwa? Co czujemy, gdy się boimy? Kim jest bohater i co robi dla innych? Protagonistami opowieści autorka uczyniła Różę i Jana Zamoyskich, którzy uratowali istnienia niemal pięciuset dzieci, wyciągając je z obozu koncentracyjnego. To także opowieść bardzo mocno zakorzeniona w rodzinnych wspomnieniach Janko, której matka, jako dziewięcioletnia dziewczynka, w 1943 roku przeżyła zagładę rodzinnej wsi na Zamojszczyźnie. Bolesne wspomnienia zdominowały również dzieciństwo pisarki. „Oleś i pani Róża” to wersja jednej z najgłośniejszych książek autorki „Małej Zagłady”, napisana specjalnie dla młodszych czytelników. Książka przywodzi też na myśl „Oskara i panią Różę”, bo odwołuje się do ekstremalnych doświadczeń egzystencjalnych dziecka (głód, śmierć, starość).


Organizator: Warszawskie Targi Książki, WYDAWNICTWO LITERACKIE
Miejsce: Sala Paryż B
11.00–11.55 Jak zamienić utwór literacki w muzykę, taniec i teatr lalek?

Wiek: 7-10

Warsztaty na podstawie opowiadania Kazimierza Przerwy-Tetmajera „O Zwyrtale Muzykancie”. Udział wezmą: Dorota Majerczyk – etnograf, Piotr Majerczyk – muzyk, Piotr Kolecki – znawca teatru lalek, zespół „Majeranki” oraz lalki z teatru „Rabcio”.


Organizator: Warszawskie Targi Książki i Rabka Festival – Agencja Promocyjna OKO
Miejsce: Sala Paryż C
11.00–12.00 Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością

Wiek: 14-18

Zapraszamy na panel dyskusyjny z udziałem twórców i bohaterów publikacji „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością” i „Lista Mocy. 100 wyjątkowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością, działających w latach 1918-2018. Edycja specjalna".


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Fundacja Integracja
Miejsce: Sala Barcelona
11.00–12.00 „Piraci Oceanu Lodowego” – warsztaty

Wiek: 8-12 lat (2, 3, 4 klasa)

Na spotkaniu wysłuchamy fragmentów książki Moni Nilsson i wykonamy ilustracje techniką nawiązującą do treści książki.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, ZAKAMARKI
Miejsce: Scena B (Centrum Konferencyjne, poziom 2)
11.25–12.25 Jak opowiedzieć historię za pomocą obrazów i słów?

Wiek: 7-13

Warsztaty z rysowania komiksów i tworzenia postaci komiksowych z Pau – hiszpańskim twórcą komiksów z Balearów. Od lat 90. XX w. aktywnie zajmuje się komiksem, tworzy do zinów, magazynów komiksowych i publikuje albumy. Naucza rysunku komiksowego w szkołach średnich.

Zajęcia w języku hiszpańskim i angielskim z polskim tłumaczem.


Organizator: POLSKIE STOWARZYSZENIE KOMIKSOWE
Miejsce: Sala Festiwalu Komiksowa Warszawa
11.40–12.50 Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają „wywalone”

Wiek: 12-19

Spotkanie na podstawie bestsellerowej serii książek dla młodzieży „Chcę być kimś!”. Przyjdź i dołącz do blisko 100 000 młodych ludzi, którzy odmienili swoje życie i sposób widzenia świata. Poznaj, jaką wartość i siłę do spełniania marzeń masz w sobie. Na spotkaniu poruszymy tematy, takie jak: poczucie własnej wartości, działanie w grupie, praca z nawykami myślenia, wyznaczanie celów, zarządzanie sobą w czasie, sposoby na pozbycie się barier i obaw, komunikacja, podejmowanie decyzji, wiara w siebie.

Spotkanie prowadzi Michał Zawadka – optymista, mówca, autor bestsellerowych książek dla dzieci i młodzieży z zakresu rozwoju osobistego i społecznego. Założyciel Wydawnictwa Mind&Dream.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Mind&Dream
Miejsce: Sala Warszawa
12.00–12.50 Spotkanie z Marcinem Szczygielskim

Wiek: 8-10

Marcin Szczygielski jest jak aspiryna na spadek czytelnictwa. Każda z jego książek jest inna i każda znakomita. Każdą warto przeczytać! Zapraszamy na spotkanie, w trakcie którego dowiecie się co nieco o autorze i jego pracach.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Instytut Wydawniczy Latarnik
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
12.00–12.55 Jak zamienić utwór literacki w muzykę, taniec i teatr lalek?

Wiek: 7-10

Warsztaty na podstawie opowiadania Kazimierza Przerwy-Tetmajera „O Zwyrtale Muzykancie”. Udział wezmą: Dorota Majerczyk – etnograf, Piotr Majerczyk – muzyk, Piotr Kolecki – znawca teatru lalek, zespół „Majeranki” oraz lalki z teatru „Rabcio”.


Organizator: Warszawskie Targi Książki i Rabka Festival – Agencja Promocyjna OKO
Miejsce: Sala Paryż C
12.00–13.00 Alokacja zasobów i podział bogactwa. Centralny plan czy wolny rynek? – Lekcje Ekonomii dla Młodzieży

Wyobraź sobie, że wszystkie zasoby na świecie to jeden ogromny tort. Jak go podzielić między ludzi tak, aby każdy dostał taki kawałek jaki lubi? Czy tort można powiększyć lub zmienić jego smak? Kto powinien to robić? Uczestnicy warsztatów Lekcje Ekonomii dla Młodzieży wcielą się w uczestników rynku, biorąc udział w cukierkowym eksperymencie. Wymieniając się słodyczami, sprawdzą, który system podziału bogactwa w społeczeństwie jest bardziej efektywny – gospodarka wolnorynkowa czy centralnie planowana?


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Stowarzyszenie KoLiber i Instytut Misesa
Miejsce: Sala Barcelona
12.00–13.00 Jednostka w wirach historii: losy młodych ludzi w systemach totalitarnych

Prezentacja dla młodzieży z klas 7 i 8

Sytuacja młodych ludzi „wsysanych” i wykorzystywanych przez machinę systemu nazistowskiego na podstawie książek: „Wasserpolacken. Relacja Polaka w służbie Wehrmachtu” J. Cerafickiego, „Neger, neger. Opowieść o dorastaniu czarnoskórego chłopca w nazistowskich Niemczech” H.J. Massaquoi, „Przemytnicy życia” B.K. Świerczyńskiego. Prezentacja multimedialna z udziałem lektora czytającego fragmenty publikacji wspomnieniowych – osobiste relacje pozwalają uświadomić odbiorcom złożoności warunków, w jakich autorzy/bohaterowie zapisów zmuszeni byli podejmować decyzje.


Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki, FUNDACJA OŚRODKA KARTA
Miejsce: Sala Paryż B
12.00–14.00 Stwórz swojego Niedźwiedzia z Gabrielą Cichowską!

Wiek: 3-10

Zapraszamy na spotkanie z malarką, graficzką i ilustratorką książek dla dzieci. Stałym motywem jej twórczości jest Niedźwiedź, który pojawia się również w jej najnowszej książce „Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba”.

Stwórz razem z Gabrielą swojego własnego Niedźwiadka i zdobądź niepowtarzalny misiowy autograf!


Organizator: Wydawnictwo KINDERKULKA
Miejsce: stoisko 69/C
12.35–13.35 Jak opowiedzieć historię za pomocą obrazów i słów?

Wiek: 7-13

Warsztaty z rysowania komiksów i tworzenia postaci komiksowych z Pau – hiszpańskim twórcą komiksów z Balearów. Od lat 90. XX w. aktywnie zajmuje się komiksem, tworzy do zinów, magazynów komiksowych i publikuje albumy. Naucza rysunku komiksowego w szkołach średnich.

Zajęcia w języku hiszpańskim i angielskim z polskim tłumaczem.


Organizator: POLSKIE STOWARZYSZENIE KOMIKSOWE
Miejsce: Sala Festiwalu Komiksowa Warszawa
13.00–13.50 Spotkanie z Agnieszką Mielech

Wiek: 8-10

Jak założyć supertajny klub i czym taki klub się zajmuje? Porozmawiamy o przyjaźni, szkolnych kłopotach i ważnych wyzwaniach. Spotkanie nie będzie jednak tylko dla dziewczyn, ale także dla chłopców.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Foksal
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
13.00–13.55 Narysuj mapę wyspy Moya – warsztaty kartograficzne

Każda literacka przygoda może mieć własną mapę. Jeśli nie narysuje jej ilustrator książki, to Ty, jej czytelnik, możesz wyobrazić sobie i przenieść na papier opisane na kartach opowieści miasta i wioski, okalające je rzeki, pobliskie góry, przełęcze, wąwozy, niebezpieczne bagna, morza ze zdradliwymi prądami, a nawet małe, ale ważne dla fabuły zagajniki.

„Każdy z nas nosi ze sobą mapę swojego życia. Mamy ją na skórze, w sposobie poruszania się, a nawet w tym, jak rośniemy i dojrzewamy” – tak często mawiał Ta – „Widzisz, że moje żyły przy nadgarstku zamiast niebieskich są czarne? Twoja matka zawsze mówiła, że to atrament.
Jestem kartografem do szpiku kości”.

Kiran Millwood Hargrave, „Dziewczynka z atramentu i gwiazd”, przeł. Maria Jaszczurowska

Prowadzenie: Anna Markowska z Instytutu Geodezji i Kartografii


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Literackie
Miejsce: Sala Paryż B
13.00–13.55 Jak zamienić utwór literacki w muzykę, taniec i teatr lalek?

Wiek: 7-10

Warsztaty na podstawie opowiadania Kazimierza Przerwy-Tetmajera „O Zwyrtale Muzykancie”. Udział wezmą: Dorota Majerczyk – etnograf, Piotr Majerczyk – muzyk, Piotr Kolecki – znawca teatru lalek, zespół „Majeranki” oraz lalki z teatru „Rabcio”.


Organizator: Warszawskie Targi Książki i Rabka Festival – Agencja Promocyjna OKO
Miejsce: Sala Paryż C
13.00–15.00 Michał Zawadka podpisuje książki.

Wiek: 3-18 i inni


Organizator: Mind & Dream
Miejsce: stoisko 205/D20
13.45–14.45 Kto to jest Super Kot?

Wiek: 7-13

Warsztaty komiksowe dla dzieci z twórcą komiksów, Piotrem Nowackim (m.in. „Miś Zbyś”, „Smoczek Loczek”, „W koronie”). Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, jak wygląda proces powstawania komiksów, usłyszą kilka praktycznych rad od doświadczonego twórcy oraz stworzą krótką historyjkę z przygodą Super Kota.


Organizator: POLSKIE STOWARZYSZENIE KOMIKSOWE
Miejsce: Sala Festiwalu Komiksowa Warszawa
14.00–15.30 Projekcja filmu „Rumunia nieokiełznana” (dokument, 90 min.)

Film zabiera widza w podróż, która rozpoczyna się na zalesionych zboczach Karpat (gdzie na wolności żyją niedźwiedzie, wilki i rysie) i prowadzi aż do pędzonych wiatrem wód Delty Dunaju – tu w głębinach pływają węże wodne, a w przestworza wzbijają się pelikany. W samym sercu Europy rozkwita bajeczna natura, będąca istną eksplozją dzikości. Ciągnące się za horyzont pasma gór, prastare lasy i wijące się bez końca rzeki są domem dla niezliczonej liczby żywych istot, różnorodnych gatunków zwierząt i roślin typowych dla Starego Kontynentu. To kraina piękna i nieokiełznanej przyrody, o której losach decydują pory roku. Stworzenia, które znamy z legend i baśni żyją tu na wolności i walczą o przetrwanie. Zaś „Rumunia nieokiełznana” odkrywa przed nami wszystkie te niewiarygodne opowieści.

(polskie napisy)


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: Sala Paryż B
14.00–16.00 Popołudnie z Florką

Wiek: 3-6

Spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, autorką bestsellerowej serii książek o rezolutnej ryjówce Florce, która jest też bohaterką serialu animowanego „Pamiętnik Florki”.


Organizator: Bajka
Miejsce: stoisko 1/H
14.00–16.00 Pośród rumuńskich baśni – warsztaty dla dzieci

Bajarz Szymon Góralczyk zaprasza na spotkanie z baśniami rumuńskimi.


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 78/D11
14.55–15.55 Jak opowiedzieć historię za pomocą obrazów i słów?

Wiek: 14-18

Warsztaty z rysowania komiksów i tworzenia postaci komiksowych z Pau – hiszpańskim twórcą komiksów z Balearów. Od lat 90. XX w. aktywnie zajmuje się komiksem, tworzy do zinów, magazynów komiksowych i publikuje albumy. Naucza rysunku komiksowego w szkołach średnich.

Zajęcia w języku hiszpańskim i angielskim z polskim tłumaczem.


Organizator: POLSKIE STOWARZYSZENIE KOMIKSOWE
Miejsce: Sala Festiwalu Komiksowa Warszawa
15.00–17.00 Marta Kurek ─ Smocze Spotkanie I

Wiek: 7-18 i inni

„Szał Vandy” - pierwsza część serii „Dragonus Cracovus: Biomagia” - to opowieść o smokach, ale o ludziach. O magii, ale o nauce i współczesności. W niezwykłym, a jednak bliskim nam świecie rozgrywa się historia, jakiej jeszcze nie było - pisana krwią i iskrami biomagii.

Jeśli chcesz poznać tę historię, przyjdź na Smocze Stoisko, gdzie Dragonus Cracovus, współcześni potomkowie Smoka Wawelskiego, naprawdę staną między ludźmi. Poza tym Marta Kurek, autorka "Szału Vandy", wygląda na całkiem miłą osobę i chętnie podpisze Twój egzemplarz książki w imieniu Jej Ognistości Zempher, monarchini Dragonus. Ona już tak miła nie jest, musi w końcu uosabiać smoczy majestat. Obie liczą jednak, że się pojawisz i nie zawiedziesz gości z Drago*zoii :)

Szczególnie zapraszamy młodzież z marzeniami! Marta Kurek zaczęła pisać, mając 13 lat, a swoją powieść wydała w wieku 19 lat. Marzenia są więc jej ulubionym tematem.


Organizator: SMOCZE STOISKO
Miejsce: stoisko 79/C
16.00–17.30 Projekcja filmu „Rumunia nieokiełznana” (dokument, 90 min.)

Film zabiera widza w podróż, która rozpoczyna się na zalesionych zboczach Karpat (gdzie na wolności żyją niedźwiedzie, wilki i rysie) i prowadzi aż do pędzonych wiatrem wód Delty Dunaju – tu w głębinach pływają węże wodne, a w przestworza wzbijają się pelikany. W samym sercu Europy rozkwita bajeczna natura, będąca istną eksplozją dzikości. Ciągnące się za horyzont pasma gór, prastare lasy i wijące się bez końca rzeki są domem dla niezliczonej liczby żywych istot, różnorodnych gatunków zwierząt i roślin typowych dla Starego Kontynentu. To kraina piękna i nieokiełznanej przyrody, o której losach decydują pory roku. Stworzenia, które znamy z legend i baśni żyją tu na wolności i walczą o przetrwanie. Zaś „Rumunia nieokiełznana” odkrywa przed nami wszystkie te niewiarygodne opowieści.

(polskie napisy)


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: Sala Paryż B

Piątek, 24 maja

10.00–11.00 „Diamentowa księga Lassego i Mai” – warsztaty

Wiek: 6-9 lat (1, 2, 3 klasa)

Na spotkaniu poznamy najnowsze zagadki, rebusy i łamigłówki Biura Detektywistycznego Lassego i Mai, na podstawie książki Martina Widmarka i Heleny Willis.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, ZAKAMARKI
Miejsce: Scena B (Centrum Konferencyjne, poziom 2)
10.00–12.00 Michał Zawadka podpisuje książki.

Wiek: 3-18 i inni


Organizator: Mind & Dream
Miejsce: stoisko 205/D20
10.00–19.00 Ekslibris – Sztuka na sztuki

Wiek: 7-18 i inni

Czym jest ekslibris? Skąd się wziął? Co się powinno na nim znajdować? Na te i inne pytania dotyczące księgoznaku odpowie Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa podczas warsztatów. Zaprojektuj, wytnij i odbij własnoręcznie użytkową miniaturę graficzną – EKSLIBRIS!


Organizator: Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa im. Fiola i Fiodorowa Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 310/G
10.00–19.00 Wystawa komiksu rumuńskiego 2019

Na wystawę komiksu rumuńskiego składają się prace znanych w Rumunii i za granicą ilustratorów, twórców komiksu i animacji. Polska publiczność może zapoznać się z szerokim wyborem stylów, motywów, tematów i sposobów ich potraktowania. Pomimo ich różnorodności, łączy je i przenika przyjemność jaką autorzy czerpią ze snucia wizualnych opowieści w sposób właściwy dla sztuki komiksu.

Artyści: Xenia Pamfil, Ileana Surducan, Maria Surducan, Anna Júlia Benczédi, Adrian Barbu, Gabriel Rusu


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: strefa autografów auorów komiksu (21/H)
10.00–19.00 „Podążaj za kotem” – wystawa ilustracji do książek dla dzieci

Wystawa to zbiór 25 ilustracji autorstwa rumuńskich rysowników zrzeszonych w Klubie Ilustratorów Rumuńskich. Artyści: Zelmira Szabo, Cristiana Radu, Adela Calistru, Alina Marinescu, Anca Smarandache, Andra Badea, Cristinas Crișu, Raluca Burcă, Corina Drăgan, Delia Zahareanu, Emanuela Balint, Gabriela Fabian, Georgiana Chițac, Irina Dobrescu, Iulia Ignat, Margareta Udrescu, Gabriela Soare, Mihaela Paraschivu, Raluca Anghel, Stela Lie, Oana Ispir, Bogdan Topîrceanu.

Od czasu powstania w 2005 roku, powołaniem Klubu jest czynienie niemożliwego możliwym,  przyoblekanie z dumą świata w kształty i kolory według własnego upodobania.
Na początku było ich dziesięcioro, kilkoro studentów, kilkoro absolwentów i ich wykładowca sztuki graficznej z Państwowego Uniwersytetu Sztuki w Bukareszcie, Stela Lie. Pracowali więcej w czasie warsztatów niż na zajęciach, tym bardziej, że ilustracja książkowa nie jest przedmiotem zajęć na żadnym z rumuńskich uniwersytetów. Dziś jest ich pięćdziesięcioro.


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: Kawiarnia na Promenadzie, sektor D/3
10.10–11.10 Jak oswoić kosmitę, czarną plamę lub krzesło?

Wiek: 7-10

Na zajęciach z Bereniką Kołomycką stworzymy nasze komiksowe poradniki, by każdy mógł zyskać nowego przyjaciela.


Organizator: POLSKIE STOWARZYSZENIE KOMIKSOWE
Miejsce: Sala Festiwalu Komiksowa Warszawa
10.15–10.50 Bajkoterapia i spotkanie z Elmerem
Organizator: zaczytani.org
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
10.15–10.55 Czy Marcowy Zając jest Szarakiem bez Piątej Klepki?

Czy Marcowy Zając jest Szarakiem bez Piątej Klepki, czy Kot-Dziwak, Kot-Znikot i Kot ze Szczerzychowic to ten sam kot i czy Alicja mogła przeżywać swoje przygody na Czarytorium? O przekładach Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrolla i innych kłopotach z polskimi imionami bohaterów literackich książek w przekładzie opowie Dorota Konowrocka-Sawa, tłumaczka literacka z języka angielskiego.


Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Miejsce: Sala Paryż C
10.15–11.00 Warsztaty z ilustrowania bajek dla dzieci

Wiek: 7-13

W trakcie warsztatów odczytany zostanie fragment wybranej bajki. Każdy z uczestników otrzyma go w wydrukowanej formie (do wyboru: różna czcionka, format oraz papier). Zadaniem dzieci będzie stworzenie do wybranego tekstu ilustracji, z wykorzystaniem różnorodnych materiałów, m.in.: kredek, pisaków, bibuły, papieru samoprzylepnego, etc.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Fundacja Miasto Słów
Miejsce: Sala Paryż B
10.15–11.00 Spotkanie autorskie z Rafałem Kosikiem

Wiek: dzieci z klas 1-3

Cykl dla młodszych czytelników „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia” oparty jest na niezwykłym pomyśle: opowiada historię z perspektywy różnych osób. Eksperymentalne podejście w połączeniu z charakterystycznym dla autora ironicznym poczuciem humoru i wartko poprowadzoną akcją sprawia, że młody czytelnik w naturalny sposób poznaje inne punkty widzenia. Amelia i Kuba, Kuba i Amelia. Dwa różne spojrzenia na tę samą historię. Dla dziewczyn i dla chłopaków. Bo czasem warto się zastanowić, co myśli i czuje drugi człowiek, każdy przecież widzi ten sam świat w inny sposób.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Powergraph
Miejsce: Sala Warszawa
10.15–11.00 Spotkanie warsztatowe z Aleksandrą Gołębiewską, ilustratorką książki „Nie ma to jak sąsiedzi”, autorstwa Agnieszki Taborskiej

Wiek: 8-10

Dzieci zabawią się w projektanta wnętrz – będą tworzyć pokój z papieru dla wybranego bohatera książki. W programie: kolorowanie, wycinanie i projektowanie. W kamienicy nad kanałkiem mieszkają Suseł Śpioch, Żyrafa Osobna, Kogut Konsjerż, Smok Nieistniejący, Strusie Cierpliwe, Mól Książkowy, Wielbłąd Zapobiegliwy, Pchła Zrozpaczona oraz wiele innych zwierząt. Ekscentryczni mieszkańcy kochają swój dom, większość czasu spędzając na przeprowadzkach – zawsze jednak w obrębie kamienicy. Pochodzą z różnych stron świata, mają różne zwyczaje, ale żyć bez siebie nie mogą! Opowieść pełna ciepła, poezji i humoru, a przede wszystkim życzliwości wobec innych. Pokazuje, jak ważne są różnorodność i poczucie wspólnoty. Lektura dla dzieci i dorosłych.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Debit
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
10.15–11.00 Rumuńskie bajki animowane dla dzieci – „Mihaela”, reż. Nell Cobar, Rumunia 1969

Mihaela to dziewczynka, bohaterka kreskówek pod tym samym tytułem. Blond włosy spina w kucyki i przewiązuje je wstążką. W niezwykłych przygodach towarzyszy jej niesforny piesek, Azorel, który rozprasza Mihaelę i odciąga ją od nauki, bo chce się bawić.


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: Sala Barcelona
10.30–11.15 Małgorzata Berwid i Katarzyna Żak czytają dzieciom

Wiek: 6-10

Małgorzata Berwid – Ciotka Książkula oraz Katarzyna Żak czytają fragmenty książek – laureatów XVII edycji Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku ”, rozmawiają z publicznością.


Organizator: Komitet Ochrony Praw Dziecka
Miejsce: Scena A (Centrum Konferencyjne, poziom 2)
10.30–11.30 Stwórz swój własny herb – warsztaty z heraldyki

Wiek: 7-10

Pracownia Ilustracji Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zainspirowana rocznicą Unii Lubelskiej i czterodzielnym herbem Rzeczypospolitej Obojga Narodów zaprasza dzieci na warsztaty. Uczestnicy zapoznają się z podstawami heraldyki i opracują swoje herby, które będą mogli zabrać do domu.


Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Miejsce: Wystawa ASP (Biznes Klub)
10.30–11.45 Debata oksfordzka. Problemy z królową. Nauczanie matematyki w polskim systemie edukacji.

Teza oksfordzka: „Matura z matematyki nie powinna być obowiązkowa". Poznaj różne punkty widzenia, weź udział w dyskusji.


Organizator: Polska Akademia Nauk
Miejsce: Sala Amsterdam
11.00 Konkurs z wiedzy o superbohaterach z uniwersum DC

Przez cały dzień, co godzinę odbywać się będzie konkurs wiedzy na temat superbohaterów z uniwersum DC. Test jednokrotnego wyboru (pięć pytań, piętnaście odpowiedzi, A, B, C). Każdy kto odpowie na trzy pytania poprawnie, dostaje nagrodę (notes DC). Dodatkowo wszyscy, którzy zapiszą się do newslettera i polubią fanpage wystawy, będą brali udział w losowaniu trzech dwuosobowych zaproszeń na wernisaż wystawy, odbywającej się 27 września 2019 roku.


Organizator: EC1 Łódź – Miasto Kultury
Miejsce: stoisko 363/G
11.00–11.45 Spotkanie z Moniką Kowaleczko-Szumowską

Wiek: 7-13

Autorka podpisuje książki: „Fajna Ferajna", „Gupikowo" i „Wybryki z Ameryki".


Organizator: WYDAWNICTWO BIS
Miejsce: stoisko 85/C
11.00–11.50 Od kolumbijskiej dżungli po rewolucję w Wenezueli – codzienność młodych ludzi w Ameryce Południowej

Wiek: 11-18 lat

Grupa reporterska „Reporterzy Samozwańcy” w składzie:

Patryk Michalski – absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, reporter RMF FM. Jako dziennikarz relacjonował m.in. sytuację w Wenezueli podczas kryzysu humanitarnego i politycznego.

Brian Dam – student Kalifornijskiej Akademii Sztuki w San Francisco, USA. Absolwent Dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Fotograf, operator i montażysta.

Anna Tomaśko – absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim i filologii angielskiej na SWPS. Podróżniczka. Wśród krajów, które odwiedziła, są m.in.: Iran, Jordania, Kuba, Wietnam, Singapur, Tanzania, Kolumbia. Aktualnie jest w trakcie swojej półrocznej podróży po Ameryce Południowej.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Grupa reporterska „Reporterzy Samozwańcy”
Miejsce: Sala Paryż C
11.00–11.50 Spotkanie warsztatowe z Dorotą Sumińską, autorką serii z ciekawostkami ze świata zwierząt i ludzi, a także ilustratorką jej książek – Joanną Żero

Wiek: 8-10

Pani Dorota jest z zawodu lekarką weterynarii. Jest znana z zadawania trudnych pytań: Dlaczego hipopotam jest gruby? Dlaczego oczy kota świecą w nocy? A Wy, jakie macie pytania, które nie pozwalają Wam spać?


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Literackie
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
11.00–11.50 „Wielka moc a wielka odpowiedzialność, czyli o dojrzewaniu bohaterów komiksowych”

Wiek: 11-18

„'Wielka moc to wielka odpowiedzialność' jest jedną z najbardziej znanych sentencji pochodzących z komiksów. Dojrzewanie bohatera znane jest głównie z ich origin story. Jednak czy bohaterowie dojrzewają tylko raz? Poruszając wątki bohaterów znanych i mniej znanych, spróbuję razem z uczestnikami zastanowić się, czy bohaterowie nie są często dużymi dziećmi, które przede wszystkim potrzebują dorosnąć?” Prowadzący Bartosz Sztobryn


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Meet Point
Miejsce: Scena Fantastyki (Biznes Klub)
11.00–11.50 Węgiel, gaz, ropa, prąd – skąd Polacy biorą swoją energię?

Wiek: 8-16

Skąd pochodzi gaz, którym grzejemy wodę na herbatę? Skąd w kaloryferach bierze się ciepło? Co wytwarza prąd, jakim oświetlamy nasze mieszkania? Jakim węglem pali się w Elektrowni Bełchatów? Odpowiedzi na te i inne pytania padną w trakcie niniejszego wystąpienia.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Meet Point
Miejsce: Scena – strefa popularnonaukowa (Biznes Klub)
11.00–12.00 Spotkanie z Idą Pierelotkin

Wiek: 7-13 i inni

Autorka podpisuje książki dla dzieci i młodzieży: „Tata ma dziewczynę”, „Ala Betka”, „Pepa, nie świruj!”, „Na wojnie i w miłości”.


Organizator: AKAPIT PRESS
Miejsce: stoisko 187/D18
11.00–12.00 Hilli Rand i Catherine Zarip – spotkanie z estońskimi autorkami książek dla dzieci

Spotkanie z autorkami książki „Biały jak śnieg i czarny jak węgiel”, zorganizowane w ramach projektu „Nasza Mała Biblioteka”, poprowadzi Dorota Koman, a tłumaczyć z estońskiego będzie Anna Michalczuk.


Organizator: "RIEDEL ART"
Miejsce: Sala Paryż B
11.00–13.00 O pisaniu książek, podróżach i spełnianiu marzeń

Zapraszamy na spotkanie z Marysią Krasowską, pisarką, akrobatką, tancerką. Swoje życie relacjonuje na trzech kanałach na YouTubie (Zwariowani, Książki rządzą, Świat oczami Marysi), śledzonych przez rzeszę fanów. Uwielbia podróże, mieszkała w Stanach Zjednoczonych, Portugalii i na Hawajach. I o tym wszystkim opowie na warsztatach.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Wydawnictwo SQN
Miejsce: Sala Barcelona
11.00–13.00 Debata MĄDRZY CYFROWI

Debata dla młodzieży: klasy 6-8 SP oraz gimnazjum

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” przy wsparciu Google.org zaprasza młodzież i nauczycieli na debatę pn. MĄDRZY CYFROWI, podczas której porozmawiamy o wartościach moralnych, takich jak: szacunek, uczciwość, odwaga, odpowiedzialność, mądrość, a także o tym, jak kierować się nimi online i offline oraz o tym, jak zmieniać świat na lepsze realizując projekty społeczne z wykorzystaniem nowych technologii.

Debatę MC poprowadzi dziennikarska para: Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller, a udział w niej wezmą:

 Katarzyna Ryrych i Paweł Beręsewicz – autorzy opowiadań w tomach „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” oraz „Gorzka czekolada – nowe opowiadania o ważnych sprawach”, a także wielu innych znakomitych książek dla dzieci i młodzież,

 Marta Florkiewicz-Borkowska – nauczycielka języka niemieckiego w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach, edukatorka w zakresie nowoczesnych rozwiązań w edukacji, trenerka w wielu ogólnopolskich projektach, Nauczycielka Roku 2017,

 Przemysław Staroń  psycholog, nauczyciel, trener, nagrodzony przez Komisję Europejską twórca międzypokoleniowego Zakonu Feniksa, tutor 31 olimpijczyków z filozofii, fan efektu wow, twórca #utrzy, zwany też profesorem Snapem, Nauczyciel Roku 2018,

– raper i filozof Mikser, który poprowadzi interaktywne warsztaty freestylowe o wartościach.

Gościem Specjalnym Debaty MC będzie Kasia Sokołowska, reżyser i choreograf, jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci w polskim świecie mody. Od ponad 20 lat reżyseruje i produkuje największe pokazy mody, współpracując z czołówką  modowych marek i projektantów, od kilku lat zasiada w jury programu „Top Model”. Nam pomoże wykreować modę na wartości i mądre korzystanie z nowych technologii.

W programie Debaty MC również: podsumowanie I edycji Programu MĄDRZY CYFROWI i prezentacje nagrodzonych projektów społecznych zrealizowanych przez młodzież w ramach programu MC, w tym akcji „Słowa krzywdzą”, prezentacja najnowszych badań nt. korzystania przez nastolatków z Internetu, interaktywne aplikacje na potrzeby udziału w dyskusji.

Weź udział w debacie, zgłoś się do Programu MC – dołącz do MĄDRYCH CYFROWYCH! www.madrzycyfrowi.pl


Organizator: Fundacja „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
11.00–13.00 Zostań redaktorem! – warsztaty plastyczne z tworzenia czasopisma dla dzieci

Wiek: 4-9

Lubisz Binga, Kucyki albo Kaczora czy Psi Patrol? Wybierz swoją ulubioną postać! Z nami możesz poczuć się jak prawdziwy redaktor i możesz stworzyć swoją własną gazetkę. Sam decydujesz, co ma się w niej znaleźć: opowiadanie, rebus, czy kolorowanka? A może konkurs dla Twoich przyszłych czytelników? Szykuje się mnóstwo świetnej zabawy!

Na naszym stoisku działa też specjalny kącik, gdzie możesz poczytać i kupić swoje ulubione magazyny.

Bo czasopisma to więcej niż zabawa!


Organizator: EGMONT POLSKA
Miejsce: stoisko 100/D16, 338/G
11.00–13.00 Stwórz Niedźwiedzia z Gabrielą Cichowską!

Wiek: 3-10

Zapraszamy na spotkanie z malarką, graficzką i ilustratorką książek dla dzieci. Stałym motywem jej twórczości jest Niedźwiedź, który pojawia się również w jej najnowszej książce „Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba”.

Stwórz razem z Gabrielą swojego własnego Niedźwiadka i zdobądź niepowtarzalny misiowy autograf!


Organizator: Wydawnictwo KINDERKULKA
Miejsce: stoisko 69/C
11.00–17.00 Spotkanie z autorem gry interaktywnej „Pobawmy się w Teatr z Tomaszem Gęsikowski"

Wiek: 7-10 i inni

Tomasz Gęsikowski jest aktorem występującym w sztandarowych programach dla dzieci, takich jak „Domisie" czy „Miś i Margolcia".

Gra objęta jest patronatem medialnym TVP ABC, a na Targach planowana jest jej premiera.

W trakcie spotkań będzie możliwość zagrania z autorem gry, jej zakup oraz zdobycie jego autografu.


Organizator: ABINO NT BERNARD CIUPA
Miejsce: stoisko 346/G
11.00–18.00 Spotkanie z Jerzym Jakubem Buczyńskim (ps. „Fenix"), autorem zestawu interaktywnego do nauki iluzji „Magia od podszewki"

Wiek: 7-18

Autor jest iluzjonistą regularnie występującym w programie telewizji POLSAT. W trakcie spotkań odbędą się krótkie pokazy iluzjonistyczne, będzie można zakupić zestaw „Magia od Podszewki" oraz zdobyć autograf autora.


Organizator: ABINO NT BERNARD CIUPA
Miejsce: stoisko 346/G
11.15–12.00 Małgorzata Berwid, Renata Dancewicz i Anna Dereszowska czytają dzieciom

Wiek: 6-10 lat

Małgorzata Berwid – Ciotka Książkula, Renata Dancewicz, Anna Dereszowska czytają fragmenty książek – laureatów XVII edycji Konkursu  „Świat Przyjazny Dziecku ”, rozmawiają z publicznością.


Organizator: Komitet Ochrony Praw Dziecka
Miejsce: Scena A (Centrum Konferencyjne, poziom 2)
11.20–12.20 Kto to jest Super Kot?

Wiek: 7-13

Warsztaty komiksowe dla dzieci z twórcą komiksów, Piotrem Nowackim (m.in. „Miś Zbyś”, „Smoczek Loczek”, „W koronie”). Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, jak wygląda proces powstawania komiksów, usłyszą kilka praktycznych rad od doświadczonego twórcy oraz stworzą krótką historyjkę z przygodą Super Kota.


Organizator: POLSKIE STOWARZYSZENIE KOMIKSOWE
Miejsce: Sala Festiwalu Komiksowa Warszawa
11.30–12.30 Spotkanie autorskie z Rafałem Kosikiem, twórcą serii „Felix, Net i Nika”

Wiek: uczniowie klas 4-8

Bohaterowie serii „Felix, Net i Nika”, która doczekała się ekranizacji – uczniowie gimnazjum – mówią aktualnym, „młodym” językiem, a w kolejnych ich przygodach pojawiają się nie tylko staroświeckie duchy, ale także nowoczesny program sztucznej inteligencji i zwariowane wynalazki. Felix, Net i Nika rozwiązują kolejne zagadki, podróżują w czasie, konstruują przedziwne urządzenia, ale też zderzają się z gimnazjalną rzeczywistością: walczą ze szkolnym gangiem wyłudzającym pieniądze, stykają się z problemem narkotykowym, dotykają ich pierwsze młodzieńcze uczucia. Książki te, mimo oszałamiająco szybkiej akcji, niosą ze sobą uniwersalne wartości: przyjaźń, odpowiedzialność i przyzwoitość i poszanowanie rodziny.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Powergraph
Miejsce: Sala Warszawa
11.30–12.30 Stwórz swój własny herb – warsztaty z heraldyki

Wiek: 7-10

Pracownia Ilustracji Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zainspirowana rocznicą Unii Lubelskiej i czterodzielnym herbem Rzeczypospolitej Obojga Narodów zaprasza dzieci na warsztaty. Uczestnicy zapoznają się z podstawami heraldyki i opracują swoje herby, które będą mogli zabrać do domu.


Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Miejsce: Wystawa ASP (Biznes Klub)
12.00–12.50 Dźwignie wyobraźni, czyli rzecz o uniwersalnych narzędziach do myślenia – spotkanie dla młodzieży szkolnej

Obecnie w coraz większym stopniu doświadczamy „przeładowania informacyjnego” (information overload). Takiej sytuacji doświadczył każdy, kto próbował szybko uzyskać rzetelne informacje na dany temat – ogrom informacji z przeszłości koniecznych do przetworzenia, jej  dynamika, sprzeczności w dostępnych informacjach oraz problem oddzielenia istoty przekazu od jego tła są źródłem trudności w rozpoznaniu, czy dana informacja jest istotna dla podjęcia odpowiedniej decyzji. Istnieją jednak pewne sposoby, by zwiększyć swoją umiejętność krytycznego myślenia, a przy tym sprawniej poruszać się w zalewie informacji, o czym będzie można się więcej dowiedzieć w czasie wykładu.

Prowadzenie: Tomasz Pawlik (Fundacja Miasto Słów)


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Fundacja Miasto Słów
Miejsce: Sala Paryż C
12.00–12.50 Katarzyna Huzar-Czub "Sonia i Sonostwory" – warsztaty muzyczno-książkowe

Wiek: 5-8

Na spotkaniu przedstawimy serię książek dla dzieci "Sonia w Krainie Sonostworów" Cezarego Harasimowicza. Poznamy muzyczne istotki o tajemniczych imionach: Glissando, Ostinato i Alikwoty, z pomocą których opowiemy dzieciom o otaczających je na co dzień dźwiękach i zjawiskach muzycznych. Pokażemy też, jak mogą się nimi bawić.        


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
12.00–12.50 Wielka Premiera Kosmicznych Bobrów

Wiek: 10-18

Bobrowaty stworek, Yonzi Chamarovitch ocalił Cesarstwo Ludzi przed inwazją krwiożerczych robali z księżyca za pomocą ogromnego robota, zwanego „Kolosem”. Po podpisaniu z Cesarzem porozumienia, rusza na sąsiednią planetę, by zdobyć surowce do budowy kolejnych machin wojennych. Tak zaczyna się wielka przygoda..., a te nigdy nie idą po naszej myśli. Serdecznie zapraszamy na premierę epickiej powieści Krzysztofa Piersa i wydawnictwa Genius Creation. Podróż wśród tajemnic i niebezpieczeństw Światozbioru czas zacząć! Prowadzący: Krzysztof Piersa.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Meet Point
Miejsce: Scena Fantastyki (Biznes Klub)
12.00–12.50 Zmarli w obyczajach dawnej Polski

Wiek: 10-18

W epoce romantyzmu rozpoczęło się wielkie poszukiwanie ludowej tożsamości, która miała zastąpić Polakom brak mitologii na miarę Greków i Rzymian. Zapatrzeni w świat nadprzyrodzony, romantycy bardzo dużą uwagę przywiązywali do obyczajów pogrzebowych i tego, jak lud czcił zmarłych.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Meet Point
Miejsce: Scena – strefa popularnonaukowa (Biznes Klub)
12.00–12.55 Artur Barciś czyta dzieciom

Wiek: 6-10

Artur Barciś czyta fragmenty książek-laureatów XVII edycji konkursu  „Świat Przyjazny Dziecku ” oraz rozmawia z publicznością.


Organizator: Komitet Ochrony Praw Dziecka
Miejsce: Scena A (Centrum Konferencyjne, poziom 2)
12.00–13.00 Catherine Zarip i Hilli Rand – autografy

Wiek: 3-10 i inni

Hilli Rand i Catherine Zarip podpisują swoją książkę „Biały jak śnieg i czarny jak węgiel”. Estońskie autorki spotkają się z czytelnikami w ramach projektu edukacyjnego dla dzieci „Nasza Mała Biblioteka”.


Organizator: WYDAWNICTWO EZOP
Miejsce: stoisko 91/C
12.00–13.00 Spotkanie z Justyną Drzewicką

Wiek: 11-18 i inni

Autorka książki „Niepowszedni” podpisuje książki z serii oraz broszury z fragmentem pierwszego tomu nowej serii „Ratownicy czasu”.

 „Niepowszedni” to trzytomowa seria fantasy z bohaterami obdarzonymi niezwykłymi zdolnościami. Poprzez swoją wyjątkowość stawali się pożądanym i cennym nabytkiem dla handlarzy ludźmi.

W nowej serii „Ratownicy czasu” para współczesnych nastolatków udaje się w pełną niebezpiecznych przygód podróż w czasie – do Bolonii końca XV wieku, gdzie spotkają Kopernika. Młody Mikołaj okaże się postacią znacznie bardziej interesującą niż to wynika ze szkolnych podręczników, ale całe show skradnie inny, tajemniczy ktoś. „Ratownicy czasu” łączą typowe dla tej autorki fabularny rozmach, ujmujące postaci oraz językowe bogactwo z niezwykłym poczuciem humoru i subtelnie podaną historyczną wiedzą. 


Organizator: WYDAWNICTWO JAGUAR
Miejsce: stoisko 55/D8
12.00–13.00 Spotkanie Małgorzaty Berwid – Ciotki Książkuli z dziećmi i rozmowy o wartościach, o uważnym słuchaniu i pielęgnowaniu rodzinnych historii

Wiek: 10-12

O ważnej roli ulubionych lalek i maskotek w okresie dziecięcym – wszystko to w nawiązaniu do książki „Wojenne lalki Marysi”, prawdziwej historii dziewczynki, która 1 września 1939 roku miała pójść do szkoły, do pierwszej klasy. Lalka w tej historii odegrała bardzo ważną rolę, a dziecięca wyobraźnia, jak się okazało w takich sytuacjach, jest nie do przecenienia. Dzieci również narysują swoją wymarzoną lalkę, maskotkę. Tak jak napisała prof. Joanna Papuzińska, ta historia ma w sobie historię każdej rodziny. Książkę ilustrowała Ania Jamróz.

Zalecane przeczytanie książki przed spotkaniem.


Organizator: Warszawskie Targi Książki
Miejsce: Scena B (Centrum Konferencyjne, poziom 2)
12.00–13.00 Wybierz dobroć! Dlaczego warto być życzliwym, tolerancyjnym i otwartym – warsztaty i spotkanie z R.J. Palacio, autorką bestsellerowej książki „Cudowny chłopak”

Wiek: 8-14

„Cudowny chłopak” to wzruszająca i zabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu, która zachwyciła miliony czytelników za całym świecie. Życie bohatera książki Augusta wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i zanim skończył dziesięć lat przeszedł dwadzieścia siedem operacji. Widziany do tej pory jedynie oczami bezwarunkowo kochającej rodziny idzie do szkoły – od razu do piątej klasy, gdzie spotyka się z różnymi reakcjami rówieśników. Powieść R.J. Palacio jest doskonałym pretekstem do rozmowy z dziećmi o rozwijaniu w sobie empatii i zachęcania do pozytywnego działania, do ofiarności, współpracy, solidarności i altruizmu. Książkę włączono do programu edukacji szkolnej w USA. Przesłanie powieści stało się inspiracją do zorganizowania kampanii społecznej „WYBIERZ DOBROĆ”, obejmującej warsztaty i spotkania edukacyjne. W trwającej już sześć lat akcji może wziąć udział każdy, kto traktuje bycie dobrym jako życiową wytyczną i chciałby dołączyć do siedemdziesięciotysięcznej społeczności! http://cudownychlopak.pl/

O autorce: ukończyła Wyższą Szkołę Sztuki i Projektowania na Manhattanie, a także Parsons School of Design, gdzie rozwijała swoje umiejętności ilustratorskie. Zawodowo od lat związana jest z największymi nowojorskimi wydawnictwami książkowymi.

Spotkanie prowadzą: R.J. Palacio oraz prezes portalu Czas Dzieci Agnieszka Karp-Szymańska.

Dla klas biorących udział w spotkaniu organizatorzy przewidzieli pakiety zawierające komplet książek R.J. Palacio, filmową adaptację książki na DVD oraz scenariusze lekcji.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Albatros
Miejsce: Sala Barcelona
12.00–14.00 Pierwsza pomoc nie tylko dla przedszkolaków – miniwarsztaty dla dzieci

Wiek: 3-10

Co zrobić, gdy ktoś się skaleczy, oparzy czy zakrztusi? Jak można pomóc w nagłych wypadkach? Jaki numer telefonu wybrać, gdy stanie się coś złego? Tego nauczy Was Cecylka Knedelek i gąska Waleria, które poprzez zabawę uczą dzieci zasad bezpieczeństwa i pierwszej pomocy. Na podstawie książki Joanny Krzyżanek.


Organizator: WYDAWNICTWO "JEDNOŚĆ"
Miejsce: stoisko 229/V
12.00–14.00 Pośród rumuńskich baśni – warsztaty dla dzieci

Bajarz Szymon Góralczyk zaprasza na spotkanie z baśniami rumuńskimi!


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 78/D11
12.15–13.30 Debata oksfordzka. Sto lat demokratycznych wyborów w Polsce. Co daje nam demokratyczny spór?

Teza oksfordzka: „Głosowanie w wyborach w Polsce powinno być obowiązkowe”. Poznaj różne punkty widzenia, weź udział w dyskusji. 


Organizator: Polska Akademia Nauk
Miejsce: Sala Amsterdam
12.30–13.30 Stwórz swój własny herb – warsztaty z heraldyki

Pracownia Ilustracji Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zainspirowana rocznicą Unii Lubelskiej i czterodzielnym herbem Rzeczypospolitej Obojga Narodów zaprasza dzieci w wieku 7-10 lat na warsztaty. Uczestnicy zapoznają się z podstawami heraldyki i opracują swoje herby, które będą mogli zabrać do domu.


Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Miejsce: Wystawa ASP (Biznes Klub)
12.30–13.30 Jak oswoić kosmitę, czarną plamę lub krzesło?

Wiek: 7-10

Na zajęciach z Bereniką Kołomycką stworzymy nasze komiksowe poradniki, by każdy mógł zyskać nowego przyjaciela.


Organizator: POLSKIE STOWARZYSZENIE KOMIKSOWE
Miejsce: Sala Festiwalu Komiksowa Warszawa
12.30–13.30 Spotkanie z Martą Fox

Wiek: 7-18

Autorka podpisuje książki dla dzieci i młodzieży: „Przybij piątkę”, „Zielona Nikola”, „Bartek Wścieklica”, „Elidełko Kowadełko” oraz „Idol” i „Zakochaj się, mamo”.


Organizator: AKAPIT PRESS
Miejsce: stoisko 187/D18
13.00–13.50 Polskie symbole narodowe – lekcja

Lekcja jest przystępną formą przybliżenia dzieciom i młodzieży tematyki symboli narodowych. Za pomocą tarcz herbowych poznają historię kraju i dynastie panujące w Polsce.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Muzeum Niepodległości
Miejsce: Sala Paryż C
13.00–13.50 Warsztaty detektywistyczne z Zofią Staniszewską wokół serii „Ignacy i Mela na tropie złodzieja”

Wiek: 7-10

Detektywistyczne opowiadania o bliźniakach, niepodobnych do siebie jak pies i kot, to podróż do świata pełnego niespodzianek, gdzie wszystko może się wydarzyć. Akcja poszczególnych części serii toczy się w innym miejscu: w bibliotece, gdzie pracuje mama bohaterów, w parku otaczającym Pałac w Rogalinie, w jaskini lub w teatrze. Czytelnicy mają okazję, by wcielić się w rolę detektywów i samodzielnie zadecydować, którym tropem warto podążać – umożliwiają to alternatywne zakończenia tej historii.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Debit
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
13.00–13.50 Życie w kosmosie czy na Ziemi?

Wiek: 8-16

Czy istnieje życie w przestrzeni kosmicznej? Jak zachowują się organizmy żywe w przestrzeni kosmicznej? Czy przyszłość człowieka pozostaje na Ziemi czy będzie to kosmiczna przygoda? Na te i inne pytania postaramy sobie odpowiedzieć.

Prowadzący: Kamil Muzyka


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Meet Point
Miejsce: Scena – strefa popularnonaukowa (Biznes Klub)
13.00–13.55 Przenieś się w świat Magicznego Drzewa!

Zapraszamy na warsztaty aktorskie dla fanów bestsellerowej serii „Magiczne Drzewo” Andrzeja Maleszki, reżysera filmowego, autora powieści i scenariuszy. Przenieście się w niesamowity świat, wcielcie się w role ulubionych bohaterów i przeżyjcie przygody, o jakich czytacie na kartach książek.


Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki, ZNAK Wydawnictwo
Miejsce: Sala Warszawa
13.00–14.00 „Drugie dno” wiersza – wstęp do pokochania poezji z pisarką Margarett Borroughdame

Spotkanie dla dzieci z klas 0-4

Z jej albumami wierszy „Wiosna radosna” i „Rozkoszne lato” dzieci uruchomią emocje i nauczą się rozumieć poezję!


Organizator: MOTYLEKSIĄŻKOWE.PL
Miejsce: Scena A (Centrum Konferencyjne, poziom 2)
13.00–14.00 Gwiazdy czytają dzieciom

Wiek: 3-13 i inni

Zapraszamy dzieci do wysłuchania wierszy i bajek w interpretacji gwiazd – Lucyny Malec, Joanny Moro, Anety Todorczuk Perchuć, Marceliny Zawadzkiej, Antka Smykiewicza, a także ulubieńca młodzieży – youtubera Janka Dąbrowskiego.    

Podczas Targów Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” zaprezentuje własne wydawnictwa dla małych i dużych czytelników, które będzie można zakupić w promocyjnych cenach. Ponadto na stoisku Fundacji będą odbywały się liczne konkursy z nagrodami. Stoisko Fundacji nr 352 G, poziom -1.


Organizator: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
13.00–14.00 Spotkanie z Grażyną Bąkiewicz

Wiek: 7-18 i inni

Łodzianka, historyk, pedagog, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka historii w szkole podstawowej i gimnazjum. Laureatka I nagrody IBBY. Jej powieść dla młodzieży „O melba!” uznana została Książką Roku 2002. W 2003 r. „O melba!” znalazła się w katalogu Instytutu Adama Mickiewicza „Nowe książki z Polski” przygotowanym na targi książki w Bolonii. Jej „Stan podgorączkowy” i „Będę u Klary” były nominowane do nagrody IBBY. „Korniszonek”, powieść dla dzieci, otrzymała honorowe wyróżnienie Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych 2004 przyznawanego przez Bibliotekę Raczyńskich, a książka „Muchy w butelce” nominowana była w 2009 roku do nagrody Srebrnego Kałamarza, przyznawanej przez Fundację Zielona Gęś.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 203/D20
13.30–14.30 Autografy i premiera książki „Yeti, w którego nikt nie wierzył”

Wiek: 3-10

Asia Olejarczyk i Aleksandra Gołębiewska podpisują swoją najnowszą książkę dla dzieci pt. „Yeti, w którego nikt nie wierzył”.


Organizator: WYDAWNICTWO EZOP
Miejsce: stoisko 91/C
13.40–14.40 Kto to jest Super Kot?

Wiek: 7-13

Warsztaty komiksowe dla dzieci z twórcą komiksów, Piotrem Nowackim (m.in. „Miś Zbyś”, „Smoczek Loczek”, „W koronie”). Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, jak wygląda proces powstawania komiksów, usłyszą kilka praktycznych rad od doświadczonego twórcy oraz stworzą krótką historyjkę z przygodą Super Kota.


Organizator: POLSKIE STOWARZYSZENIE KOMIKSOWE
Miejsce: Sala Festiwalu Komiksowa Warszawa
14.00 Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci (Rosja)

Wizualne kolaboracje. Ilustratorzy z Polski a Rosji przedstawiają swoje oczekiwania nt nowych Targów książki dla dzieci, które MIBF wspólnie z BCBF inaugurują w roku 2021 w Rosji.


Organizator: GENERAL DIRECTORATE OF INTERNATIONAL BOOK EXHIBITIONS AND FAIRS, JSC
Miejsce: stoisko 127/D11
14.00–14.30 Spotkanie z Ewą Stokłosą

Wiek: 7-10

Autorka będzie podpisywała książkę „Głowa do góry”.


Organizator: WYDAWNICTWO BIS
Miejsce: stoisko 85/C
14.00–15.00 Spotkanie z Bohdanem Butenko

Wiek: 7-13 i inni

Ilustrator i grafik, autor komiksów i książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych oraz Akademię Sztuk Plastycznych, gdzie bronił dyplomu w pracowni Jana Marcina Szancera. Twórca legendarnej postaci Kapiszona. Współpracował z wieloma wydawnictwami, czasopismami „Miś”, „Płomyczek”, „Płomyk”, „Świerszczyk”, „Świat Młodych”. Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody Prezesa Rady Ministrów, medalu Polskiej Sekcji IBBY, Nagrody Specjalnej Fundacji ABXXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 203/D20
14.30–16.00 Ile koni jest w lewkonii?

Wiek: 3-10

Spotkanie z poetką Małgorzatą Strzałkowską i jej najnowszą książką „Mama Gęś”.


Organizator: Bajka
Miejsce: stoisko 1/H
14.50–15.50 Jak oswoić kosmitę, czarną plamę lub krzesło?

Wiek: 7-10

Na zajęciach z Bereniką Kołomycką stworzymy nasze komiksowe poradniki, by każdy mógł zyskać nowego przyjaciela.


Organizator: POLSKIE STOWARZYSZENIE KOMIKSOWE
Miejsce: Sala Festiwalu Komiksowa Warszawa
15.00 10. edycja Konkursu literacko-plastycznego dla dzieci i dorosłych Bazgroł
Organizator: Warszawskie Targi Książki, duzeK.pl
Miejsce: Sala Warszawa
15.00–16.00 Katarzyna Ewa Kozubska i Aleksandra Kucharska-Cybuch - autografy

Katarzyna Ewa Kozubska i Aleksandra Kucharska-Cybuch podpisują książki o mysiej rodzinie ze starego kredensu: "Myszka Chrapiszka", "Myszka Chrapiszka i Tarapatka", "Myszka Trapiszka i Dom pod Kocią Łapką" oraz "Myszka Galopka i tajemnica kopalni soli".


Organizator: WYDAWNICTWO EZOP
Miejsce: stoisko 91/C
15.00–17.00 Marta Kurek ─ Smocze Spotkanie II

Wiek: 7-18 i inni

„Szał Vandy” ─ pierwsza część serii „Dragonus Cracovus: Biomagia” to opowieść o smokach, ale o ludziach; o magii, ale o nauce i współczesności. W niezwykłym, a jednak bliskim nam świecie rozgrywa się historia, jakiej jeszcze nie było ─ pisana krwią i iskrami biomagii. Jeśli chcesz poznać tę historię, przyjdź na Smocze Stoisko, gdzie Dragonus Cracovus, współcześni potomkowie Smoka Wawelskiego, naprawdę staną między ludźmi. Poza tym Marta Kurek, autorka „Szału Vandy”, wygląda na całkiem miłą osobę i chętnie podpisze Twój egzemplarz książki w imieniu Jej Ognistości Zempher, monarchini Dragonus. Ona już tak miła nie jest, musi w końcu uosabiać smoczy majestat. Obie liczą jednak, że się pojawisz i nie zawiedziesz gości z Drago*zoii.

Szczególnie zapraszamy młodzież z marzeniami! Marta Kurek zaczęła pisać, mając 13 lat, a swoją powieść wydała w wieku 19 lat. Marzenia są więc jej ulubionym tematem.


Organizator: SMOCZE STOISKO
Miejsce: stoisko 79/C
16.00–17.00 Spotkanie z Małgorzatą Swędrowską, autorką książki „Moja mama mój tata"
Organizator: Wytwórnia
Miejsce: stoisko 89/C
16.00–17.30 Majka i ciabcia z Przecinkiem i Kropką

Wiek: 7-13

Spotkanie z Marcinem Szczygielskim, autorem cyklu powieści magiczno-przygodowych o Majce i ciabci. Najnowszy tytuł serii „Bez piątej klepki” to Najlepsza Książka Dziecięca „Przecinek i Kropka” 2018 w konkursie Empiku!


Organizator: Bajka
Miejsce: stoisko 1/H
16.00–17.30 Warsztaty literackie dla młodzieży prowadzone przez Macieja Jakubowiaka (Dwutygodnik)
Organizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Miejsce: stoisko 80/D11
16.30–17.30 Spotkanie z Katarzyną Ryrych

Wiek: 7-18 i inni

Ukończyła filologię angielską na UJ, od lat uczy angielskiego, maluje obrazy i pisze książki. Dla dorosłych, młodzieży i drobiazgu – jak mówi o dzieciach. Trzykrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren – za „Wyspę mojej siostry”, „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych” oraz „Koniec świata nr 13”. Ponadto „O Stephenie Hawkingu…” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej i międzynarodową listę IBBY Outstanding Books for Young People with Disabilities. „Król” został wyróżniony w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2015 i w konkursie Nagroda Literacka miasta stołecznego Warszawy. W konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2017 zdobyła nagrodę główną za „Łopianowe pole” i wyróżnienie za „Jasne dni, ciemne dni”.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 203/D20
17.00–17.50 Kto, jak i po co kłamie w internecie?

Fake news to jedno z najczęściej słyszanych określeń ostatnich lat. Pokażemy kto, po co i jak je tworzy. Zbadamy anatomię fake newsa i pokażemy dlaczego jest groźny i jak się przed nim bronić.


Organizator: Meet Point
Miejsce: Scena – strefa popularnonaukowa (Biznes Klub)
17.00–18.00 Spotkanie z Joanną Łozińską, autorką książki „Ale miasta!”

Wiek: 7-18 i inni

Książka „Ale miasta!” jest wzbogacona ilustracjami Maćka Blaźniaka.


Organizator: Wytwórnia
Miejsce: stoisko 89/C
17.30–18.30 Marcin Szczygielski prezentuje i podpisuje swoje książki.

Wiek: 3-18 i inni


Organizator: Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego
Miejsce: stoisko 19/H

Sobota, 25 maja

10.00–11.00 Spotkanie autorskie z Adamem Faberem

Wiek: 11-18 i inni

Zapraszamy na spotkanie z autorem najbardziej magicznych serii dla młodzieży! Jego debiutancki cykl „Kroniki Jaaru” o przygodach młodej czarownicy imieniem Kate pokochały tysiące czytelników. W swojej nowej serii „Krew Ferów” powraca do świata Jaaru, by oczarować nim starszych nastolatków. Poznajcie „Miasto Snów” i March Sky, która ma pewien problem… Jest prześladowana. Ktoś o wyjątkowo błyszczących oczach śledzi ją nieustannie – ktoś, kogo dotąd spotykała jedynie w snach. Krok w krok podąża za nią niczym cień. Czy dziewczynie w końcu uda się dopaść prześladowcę i odkryć jego zamiary? Obecnie Adam Faber żyje na walizkach, ciągle podróżując z jednego wymyślonego świata do kolejnego. Studiował anglistykę, a także zachowania magicznych gatunków w świecie ludzkim. Prywatnie uwielbia otaczać się kotami oraz mnóstwem zmyślonych i niezmyślonych przyjaciół. Przyjdź na spotkanie i daj się oczarować.


Organizator: WYDAWNICTWO POZNAŃSKIE
Miejsce: stoisko 98/D15
10.00–11.00 Spotkanie autorskie z Pauliną Hendel

Wiek: 11-18 i inni

Autorka dwóch przesiąkniętych słowiańską mitologią serii młodzieżowych. Jej bestsellerowy cykl „Żniwiarz” opowiada o losach Magdy – z pozoru zwykłej dziewczyny, która w wolnych chwilach, zamiast spotykać się z rówieśnikami, tropi upiory rodem ze słowiańskich wierzeń. Seria „Zapomniana księga” to historia Huberta, który obudzi się w świecie, gdzie zarazy i epidemie przetrzebiły ludzkość, potężny impuls elektromagnetyczny zniweczył zdobycze techniki, a z ukrycia wyszły demony znane z ludowych opowieści. Autorka ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Gdańskim. Interesuje się polską literaturą fantastyczną i przygodową, a także twórczością Terry’ego Pratchetta. W czasie wolnym zajmuje się rekonstrukcją historyczną. Obecnie pracuje nad kontynuacją swoich dwóch serii młodzieżowych, a w wolnych chwilach, zamiast spotykać się z rówieśnikami, poluje na upiory ze słowiańskich wierzeń. Przyjdź, jeśli niestraszne Ci demony.


Organizator: WYDAWNICTWO POZNAŃSKIE
Miejsce: stoisko 98/D15
10.00–11.00 Spotkanie z Agnieszką Golą – podpisywanie najnowszej książki „Niedokończona historia Janusz Kulig” i innych

Wiek: 3-18 i inni

Publicystka, autorka m.in. książki „110%, Prawdziwy Talent, Niedokończona historia”. Reżyserka i scenarzystka filmów „110%”, „Andrzej Gołota – legenda polskiego boksu”, „Życie to nie kabaret”. Dziennikarka mająca na swoim koncie kilkadziesiąt reportaży o tematyce sportowej oraz społecznej. Współpracuje z najlepszymi polskimi sportowcami – mistrzami olimpijskimi świata i Europy. Jej pasją są sport, psychologia oraz rozmowy z ludźmi, a najważniejszą rolą życiową – rola matki.


Organizator: BURDA Książki
Miejsce: stoisko 88/D13
10.00–11.00 Spotkanie autorskie z Jolantą Horodecką-Wieczorek

Wiek: 7-13

Autorka podpisuje książki dla dzieci „Wiatrowe opowieści z Kościuszką w treści”, „O kosmicznym ludku w babcinym ogródku”.


Organizator: Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie z Siedzibą w Londynie
Miejsce: stoisko 351/G
10.00–11.00 Spotkanie autorskie z Małgorzatą Ruszkowską (autorką) i Martą Ruszkowską (ilustratorką)

Tematem będzie książka „Warszawiacy” (Wydawnictwo Dwie Siostry) nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii „literatura dla dzieci i młodzieży – tekst i ilustracje”.


Organizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Miejsce: stoisko 80/D11
10.00–12.00 Spotkanie z Krzysztofem Ziębą, autorem książki „Guzik z mleka. Czyli fantastyczne eksperymenty dla ciekawych świata”

Wiek: 3-13 i inni


Organizator: MULTICO OFICYNA WYDAWNICZA Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 4/D1
10.00–19.00 Ekslibris – Sztuka na sztuki

Czym jest ekslibris? Skąd się wziął? Co się powinno na nim znajdować? Na te i inne pytania dotyczące księgoznaku odpowie Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa podczas warsztatów „Ekslibris- Sztuka na sztuki”. Zaprojektuj, wytnij i odbij własnoręcznie użytkową miniaturę graficzną- EKSLIBRIS!


Organizator: Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa im. Fiola i Fiodorowa Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 310/G
10.00–19.00 Wystawa komiksu rumuńskiego 2019

Na wystawę komiksu rumuńskiego składają się prace znanych w Rumunii i za granicą ilustratorów, twórców komiksu i animacji. Polska publiczność może zapoznać się z szerokim wyborem stylów, motywów, tematów i sposobów ich potraktowania. Pomimo ich różnorodności, łączy je i przenika przyjemność jaką autorzy czerpią ze snucia wizualnych opowieści w sposób właściwy dla sztuki komiksu.

Artyści: Xenia Pamfil, Ileana Surducan, Maria Surducan, Anna Júlia Benczédi, Adrian Barbu, Gabriel Rusu


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: strefa autografów autorów komiksu (21/H)
10.00–19.00 „Podążaj za kotem” – wystawa ilustracji do książek dla dzieci

Wystawa to zbiór 25 ilustracji autorstwa rumuńskich rysowników zrzeszonych w Klubie Ilustratorów Rumuńskich. Artyści: Zelmira Szabo, Cristiana Radu, Adela Calistru, Alina Marinescu, Anca Smarandache, Andra Badea, Cristinas Crișu, Raluca Burcă, Corina Drăgan, Delia Zahareanu, Emanuela Balint, Gabriela Fabian, Georgiana Chițac, Irina Dobrescu, Iulia Ignat, Margareta Udrescu, Gabriela Soare, Mihaela Paraschivu, Raluca Anghel, Stela Lie, Oana Ispir, Bogdan Topîrceanu.

Od czasu powstania w 2005 roku, powołaniem Klubu jest czynienie niemożliwego możliwym,  przyoblekanie z dumą świata w kształty i kolory według własnego upodobania.
Na początku było ich dziesięcioro, kilkoro studentów, kilkoro absolwentów i ich wykładowca sztuki graficznej z Państwowego Uniwersytetu Sztuki w Bukareszcie, Stela Lie. Pracowali więcej w czasie warsztatów niż na zajęciach, tym bardziej, że ilustracja książkowa nie jest przedmiotem zajęć na żadnym z rumuńskich uniwersytetów. Dziś jest ich pięćdziesięcioro.


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: Kawiarnia na Promenadzie, sektor D/3
10.00–19.00 Odwiedziny Pana Michała Rusinka
Organizator: E.P. PUBLISHING S.C.
Miejsce: stoisko 231/V
10.15–11.00 Spotkanie z Agnieszką Stelmaszyk w związku z premierą nowego cyklu książek „Mazurscy”

Wiek: 7-10

Na spotkanie prowadzone są zapisy pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl (Niezbędne jest podanie następujących danych: imię, nazwisko oraz wiek dziecka, imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna, nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować.)

Jeśli znacie inne cykle tej autorki, nie trzeba Was do niczego przekonywać, bo na pewno wiecie, że wszystkie są wspaniałe. Jest w nich wartka akcja, która porywa od pierwszej strony. Są podróże, przygody i zagadka, która nie pozwala odłożyć książki aż do ostatniej strony. Czym autorka nas teraz zaskoczy?


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Wilga
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
10.15–12.00 Wręczenie Orderu Uśmiechu Grzegorzowi Kasdepke

Wydawnictwo Literatura oraz Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu zapraszają na wyjątkową ceremonię – Wręczenie Orderu Uśmiechu Grzegorzowi Kasdepke.

Uwielbiany przez dzieci i rodziców autor wielu bestsellerów książkowych. Laureat Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, dwukrotny zdobywca nagrody Edukacja XXI oraz wyróżnień Polskiej Sekcji IBBY i Jury nagrody Małe Pióro. Bohaterowie jego książek zawojowali nie tylko domowe biblioteczki, ale i szkolne podręczniki. Kuba i Buba, detektyw Pozytywka, Kacper oraz jego niefrasobliwy tata – to tylko niektóre z opisanych przez autora postaci. Prywatnie: wielbiciel muzyki, śmiechu i leniuchowania.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: Sala Barcelona
10.30–11.00 Paulina Holtz czyta dzieciom przygody Wikinga Tappiego.

www.storytel.pl


Organizator: STORYTEL Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 112/D19
10.30–11.15 Spotkanie z Martą Kieniuk-Mędralą

Wiek: 14+

Autorka książki „Rozmiar szczęścia nie daje”, blogerka, niegdyś anorektyczka, ortorektyczka i bulimiczka w jednym, patrzy obecnie na świat fitnessu z dystansem i bardziej skupia się na tematyce zaburzeń odżywiania, niż na tym, jak stać się posiadaczką rozmiaru XS. Na Facebooku prowadzi stronę „Rozmiar szczęścia nie daje”.


Organizator: Wydawnictwo Novae Res
Miejsce: stoisko 219/V
10.30–12.00 Zdobądź niepowtarzalny misiowy autograf!

Wiek: 3-10

Zapraszamy na spotkanie z malarką, graficzką i ilustratorką książek dla dzieci. Stałym motywem twórczości artystki jest Niedźwiedź, który pojawia się również w jej najnowszej książce „Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba”.

Stwórz razem z Gabrielą swojego własnego Niedźwiadka i zdobądź niepowtarzalny misiowy autograf!


Organizator: Wydawnictwo KINDERKULKA
Miejsce: stoisko 69/C
10.30–14.00 Spotkanie z Martyną Czub, autorką i ilustratorką książki dla dzieci „Są takie koty"

Wiek: 3-10 i inni

Wyjątkowa okazja żeby poznać Martynę Czub, na stałe mieszkającą w Kanadzie autorkę i ilustratorkę. Autorka będzie podpisywać egzemplarze swojej książki „Są takie koty".


Organizator: TEKTURKA
Miejsce: stoisko 113/C
11.00 Konkurs z wiedzy o superbohaterach z uniwersum DC

Przez cały dzień, co godzinę odbywać się będzie konkurs wiedzy na temat superbohaterów z uniwersum DC. Test jednokrotnego wyboru (pięć pytań, piętnaście odpowiedzi, A, B, C). Każdy kto odpowie na trzy pytania poprawnie, dostaje nagrodę (notes DC). Dodatkowo wszyscy, którzy zapiszą się do newslettera i polubią fanpage wystawy, będą brali udział w losowaniu trzech dwuosobowych zaproszeń na wernisaż wystawy, odbywającej się 27 września 2019 roku.


Organizator: EC1 Łódź – Miasto Kultury
Miejsce: stoisko 363/G
11.00–11.30 Agnieszka Więdłocha czyta dzieciom „Przygody Basi”, przyjaciółki każdego przedszkolaka.
Organizator: STORYTEL Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 112/D19
11.00–11.45 Spotkanie z Martą H. Milewską – podpisywanie książki „Czy wróżka zębuszka istnieje?”

Wiek: 7-10


Organizator: TATARAK
Miejsce: stoisko 107/C
11.00–11.50 Spotkanie z Anielą Cholewińską-Szkolik

Wiek: 7-9

Na spotkanie prowadzone są zapisy pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl (Niezbędne jest podanie następujących danych: imię, nazwisko oraz wiek dziecka, imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna, nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować.)

Zapraszamy wszystkich miłośników książek i zwierząt na spotkanie z autorką serii książek „Przyjaciele zwierząt” i „Misia i jej mali pacjenci”.
Historie napisane przez Anielę Cholewińską-Szkolik wzruszają, uczą i niosą pozytywne przesłanie. Książki z serii „Przyjaciele zwierząt” to nie tylko wciągająca lektura, ale również doskonała lekcja przyrody, odpowiedzialności i empatii.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Zielona Sowa
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
11.00–11.50 Nasz dom na orbicie – krótka historia stacji kosmicznych

„Planeta nasza jest kolebką rozumu, lecz nie można całego życia spędzić w kolebce" – o tym, jak słowa Ciołkowskiego na przestrzeni ostatniego półwiecza realizowali konstruktorzy ZSRR, USA i ChRL, czyli o załogowych bazach orbitalnych.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Meet Point
Miejsce: Scena – strefa popularnonaukowa (Biznes Klub)
11.00–12.00 Spotkanie z Agnieszką Tyszką

Wiek: 7-10 lat

Agnieszka Tyszka podpisuje książki z serii „Zosia z ulicy Kociej”, „Kawa dla kota” i „M jak Dżem”.


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z – teren zewn.
11.00–12.00 Majda Koren – autografy

Wiek: 3-10 i inni

Majda Koren podpisuje swoją książkę pt. „Ugotuj mi bajkę!". Słoweńska autorka spotka się z czytelnikami w ramach projektu „Nasza Mała Biblioteka".


Organizator: WYDAWNICTWO EZOP
Miejsce: stoisko 91/C
11.00–12.00 Majka i ciabcia z Przecinkiem i Kropką

Wiek: 7-13

Spotkanie z Marcinem Szczygielskim, autorem cyklu powieści magiczno-przygodowych o Majce i ciabci. Najnowszy tytuł serii „Bez piątej klepki” to Najlepsza Książka Dziecięca „Przecinek i Kropka” 2018 w konkursie Empiku!


Organizator: Bajka
Miejsce: stoisko 1/H
11.00–12.00 Elżbieta Wasiuczyńska i Wojciech Widłak, autorzy „Pana Kuleczki” podpisują książki z serii

Wiek: 3-10 i inni


Organizator: MEDIA RODZINA
Miejsce: stoisko 15/H
11.00–12.00 Marcin Mortka i Marta Kurczewska – spotkanie autorskie

Wiek: 3-18 i inni

Marcin Mortka wraz z Martą Kurczewską stworzyli serię uroczych książek o wikingu Tappim. Marcin Mortka jest również autorem książek dla dzieci „Smocze opowieści”. Natomiast Marta Kurczewska odpowiada za ilustracje m.in. do książek „Mirabelka” oraz „Wesołe przypadki kociej gromadka”.


Organizator: Wydawnictwo Zielona Sowa Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 191/D19
11.00–12.00 Spotkanie autorskie z Martyną Senator

Wiek: 11-18 i inni

Zapraszamy na spotkanie z autorką, której historie chwytają za serce. Jej najnowsza książka z bestsellerowej serii „Z Miłości” zabierze Was do świata 18-letniej Zojki, dla której ostatnią rzeczą, o jakiej myśli, są randki. Jednak kiedy próg studia tatuażu przekracza Filip, życie obojga nie będzie takie jak dawniej. Czy mimo obaw i lęków podejmą wyzwanie? Może warto spróbować, bez względu na wszystko… Autorka ukończyła informatykę i ekonometrię na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Na co dzień pracuje w międzynarodowej korporacji. Pisze niezależnie od pory dnia i nocy, a zamiast kwiatów woli dostawać długopisy. Kocha górskie wycieczki, a w wolnych chwilach najczęściej gra na gitarze i pisze piosenki. Jest zodiakalnym Lwem, ale wie, co to pokora. Ceni szczerość i konstruktywną krytykę. Jej powieści to piękne historie o związkach, przyjaźni i przezwyciężaniu problemów. Przyjdź na spotkanie i przekonaj się, czy warto dać szansę miłości.


Organizator: WYDAWNICTWO POZNAŃSKIE
Miejsce: stoisko 98/D15
11.00–12.00 Spotkanie z Barbarą Gawryluk

Wiek: 7-13 i inni

Absolwentka filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci „Alfabet. Książka Dżok. Legenda o psiej wierności” została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC. Książki „W zielonej dolinie” i „Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza” nominowane były do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, zaś powieść Zuzanka z pistacjowego domu otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 203/D20
11.00–12.00 Spotkanie z Michałem Rusinkiem, autorem książek „Kefir w Kairze” i „Jaki znak twój”

Wiek: 7-13


Organizator: ZNAK Wydawnictwo
Miejsce: stoisko 63/D9
11.00–12.30 Spotkanie z Anną Paczuską, autorką ilustrowanej książki dla dzieci „Warszawa. Moja stolica”

Wiek: 3-10 i inni

Warszawa to wspaniałe miasto, a widziana okiem dziecka jest jeszcze bardziej fascynująca. O pracy nad książkami dla dzieci opowie na stoisku Wydawnictwa RM pisarka i autorka scenariuszy filmowych – Anna Paczuska.


Organizator: WYDAWNICTWO RM
Miejsce: stoisko 5/H, 9/Z-teren zewn.
11.00–12.30 Spotkanie z youtuberkami z kanału „O matko i córko!” Katarzyną i Pauliną Błędowskimi

Wiek: 7-18 i inni

Popularne youtuberki bez przekłamania i oporów ukazują dwie strony tego samego medalu. Tłumaczą, jak wychowywać dziecko, ale także jak temperować zapędy wychowawcze rodziców. Jeśli znacie je z ich filmów, to na kartach tej książki znajdziecie dziesiątki nieznanych wcześniej zabawnych, smutnych, a nawet mrożących krew w żyłach opowieści. Poznajcie je na żywo i zdobądźcie autograf na ich pierwszej wspólnej książce: „O matko i córko. Duet mamy i córki, z którym nie można się nudzić!”


Organizator: Wydawnictwo SQN
Miejsce: stoisko 161/D15
11.00–12.50 Przygoda z bohaterem książki „Król Maciuś Pierwszy” Janusza Korczaka

Wiek: 4-10

Na spotkanie prowadzone są zapisy pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl (Niezbędne jest podanie następujących danych: imię, nazwisko oraz wiek dziecka, imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna, nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować.)

Zapraszamy dzieci i dorosłych do spotkania z dziesięcioletnim królem, bohaterem książki „Król Maciuś Pierwszy” Janusza Korczaka i przeżycia niezapomnianej przygody. Dzięki bajkowym ilustracjom Iwony Chmielewskiej zanurzymy się w świat powieści. „Wejdziemy w buty” małego króla, który musi objąć tron i na nowo urządzić wyniszczony wojną kraj, przeżywając przy tym różne perypetie. W trakcie warsztatu zaprosimy Was do wielu aktywnych i twórczych działań. Ułożymy przeskalowane puzzle, dzięki magicznym kostkom story-cubes snuć będziemy opowieści, każdy wykona także własną książkę-rozkładankę, czyli 'pop-up books'. Warsztaty towarzyszą wystawie pt. „W Polsce króla Maciusia.100-lecie odzyskania niepodległości'” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Miejsce: Sala Warszawa
11.00–13.00 Sławomir Czuba – spotkanie autorskie wokół gry „Śladami Phileasa Fogga"

Wiek:3-18 i inni

Gra „Śladami Phileasa Fogga" inspirowana jest powieścią J. Verne’a „W 80 dni dookoła świata”.


Organizator: Wydawnictwo Zielona Sowa Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 191/D19
11.00–17.00 Spotkanie z Jerzym Jakubem Buczyńskim (ps. „Fenix"), autorem zestawu interaktywnego do nauki iluzji „Magia od podszewki"

Wiek: 7-18

Autor jest iluzjonistą regularnie występującym w programie telewizji POLSAT. W trakcie spotkań odbędą się krótkie pokazy iluzjonistyczne, będzie można zakupić zestaw „Magia od Podszewki" oraz zdobyć autograf autora.


Organizator: ABINO NT BERNARD CIUPA
Miejsce: stoisko 346/G
11.00–17.00 Spotkanie z autorem gry interaktywnej „Pobawmy się w Teatr z Tomaszem Gęsikowski"

Wiek: 7-10 i inni

Tomasz Gęsikowski jest aktorem występującym w sztandarowych programach dla dzieci, takich jak „Domisie" czy „Miś i Margolcia".

Gra objęta jest patronatem medialnym TVP ABC, a na Targach planowana jest jej premiera.

W trakcie spotkań będzie możliwość zagrania z autorem gry, jej zakup oraz zdobycie jego autografu.


Organizator: ABINO NT BERNARD CIUPA
Miejsce: stoisko 346/G
11.30–12.30 Spotkanie z Maciejem Rożenem, autorem debiutanckiej książki „Zuzanna Kociołek i Kraina Smaku”

Wiek: 3-10 i inni

Maciej Rożen – od piętnastu lat związany z kinem i telewizją. Pracował jako montażysta, realizator, kierownik planu, redaktor i copywriter. Obecnie odpowiada za kreację w telewizji dziecięcej Nickleodeon Polska. Współpracuje z producentem gier video dla dzieci jako scenarzysta. Studiował socjologię (Uniwersytet Jagielloński) oraz montaż (Akademia Filmu i Telewizji). Absolwent kursu pisania powieści obyczajowej (Miasto Literatury UNESCO), kursu pisania powieści z Ewą Madeyską (Storylab 2016), warsztatów Podróż Antagonisty (Storylab 2017), warsztatów Metody Konstrukcji Fabuły (Storylab 2015). Fragment jego powieści „Dr Startup” został wydany w Antologii Powieści Obyczajowej Miasta Literatury UNESCO (edycja 2107/2018), a opowiadanie „Bogini Smaku” zdobyło wyróżnienie w konkursie literackim Świetlne Piórko 2014.


Organizator: BURDA Książki
Miejsce: stoisko 88/D13
12.00–12.45 Marta Milewska podpisuje książkę „Małe historie o wielkich marzeniach”.

Wiek: 3-6


Organizator: WYDAWNICTWO BIS
Miejsce: stoisko 85/C
12.00–12.50 Dorota Zawadzka, Barbara Kurzaj, Michał Zieliński, Joanna Gleń czytają wybrane fragmenty książek-laureatów konkursu „Świat Przyjazny Dziecku”

Czytanie i rozmowę z publicznością poprzedzi krótka prezentacja konkursu „Świat Przyjazny Dziecku”, przygotowana przez Magdalenę Stachowiak.


Organizator: Komitet Ochrony Praw Dziecka
Miejsce: Scena B (Centrum Konferencyjne, poziom 2)
12.00–13.00 Jana Bauer podpisuje Strasznowiłkę.

Wiek: 3-13 i inni

Jana Bauer podpisuje najnowszą książkę „Strasznowiłka i dzika zima". Jest to kontynuacja wydanej w 2015 r. „Strasznowiłki w Groźnym Gąszczu". Słoweńska autorka spotka się z czytelnikami w ramach projektu „Literackie zbliżenia".


Organizator: WYDAWNICTWO EZOP
Miejsce: stoisko 91/C
12.00–13.00 Zróbmy sobie komiks! – warsztaty z Aleksandrą i Danielem Mizielińskimi

Wiek: 8-10

Na spotkanie prowadzone są zapisy pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl (imię, nazwisko oraz wiek dziecka, imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna, nazwa wydarzenia)

Autorzy „Map”, „Miasteczka Mamoko”, „Tu jesteśmy” i wielu uwielbianych przez dzieci książek zapraszają do zbiorowego tworzenia komiksu. Zostań rysownikiem i stwórz razem z nami wielkoformatową obrazkową historię!


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Dwie Siostry
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
12.00–13.00 Ałbena Grabowska podpisuje swoją nową książkę „Nowy świat”.

Wiek: 11-18

„Nowy świat” to wyjątkowa opowieść o przyjaźni trójki nastolatków w czasie apokalipsy. Autorka wykorzystuje swoją naukową wiedzę z zakresu neurologii i fascynująco wplata w fabułę informacje o tajemnicach ludzkiego mózgu.


Organizator: WYDAWNICTWO JAGUAR
Miejsce: stoisko 55/D8
12.00–13.00 Barbara Gawryluk podpisuje książkę „Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia…”

Wiek: 7-18 i inni


Organizator: Wydawnictwo MARGINESY
Miejsce: stoisko 55/D8
12.00–13.00 Spotkanie z autorem Tomaszem Samojlikiem

Wiek: 7-13 i inni

Tomasz Samojlik – adiunkt w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży, ilustrator wielu znakomitych książek, ostatnio „O rety! Przyroda” oraz „O rety! Przyroda świata”.


Organizator: MULTICO OFICYNA WYDAWNICZA Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 4/D1
12.00–13.00 Agnieszka Żelewska i Wojciech Widłak, autorzy „Wesołego Ryjka” podpisują książki z serii.

Wiek: 3-10 i inni


Organizator: MEDIA RODZINA
Miejsce: stoisko 15/H
12.00–13.00 Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

Wiek: 7-18 i inni

Autor wielu bestsellerów książkowych. Laureat licznych nagród i wyróżnień. Bohaterowie jego książek zawojowali nie tylko domowe biblioteczki, ale i szkolne podręczniki. Kuba i Buba, Detektyw Pozytywka, Kacper oraz jego niefrasobliwy tata – to tylko niektóre z opisanych przez autora postaci. Prywatnie: wielbiciel muzyki, śmiechu i leniuchowania!


Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 203/D20
12.00–13.00 Spotkanie z Emilią Kiereś

Wiek: 7-13 i inni

Autorka podpisuje książki dla dzieci i młodzieży: „Srebrny dzwoneczek”, „Złota Gwiazdka”, „Brat”, „Łowy”, „Kwadrans”, „Haczyk”, „Rzeka”.


Organizator: AKAPIT PRESS
Miejsce: stoisko 187/D18
12.00–13.00 Spotkanie z Justyną Bednarek

Wiek: 3-6 i inni

Zapraszamy na podpisywanie książki „Droga na górę” Marianne Dubuc, którą z francuskiego przełożyła Justyna Bednarek.


Organizator: Wytwórnia
Miejsce: stoisko 89/C
12.00–13.00 Małgorzata Zdziechowska podpisuje książki: „Świat dzikich zwierząt”, „Świat dzikich kotów”, „Jakie mam futerko?” i „Mama i ja”.

Wiek: 3-13 i inni


Organizator: Księgarnie Świat Książki
Miejsce: stoisko 67/D10
12.00–13.00 Spotkanie z Katarzyną Gacek, autorką książki „Supercepcja”

Wiek: 7-18 i inni


Organizator: ZNAK Wydawnictwo
Miejsce: stoisko 63/D9
12.00–13.00 Waldemar Cichoń (Wydawnictwo Żwakowskie)

Tata Marcela i Macieja (z tej roli życiowej jest najbardziej dumny), właściciel kota Cukierka, będzie podpisywał swoje książki. Jest nie tylko autorem znanej serii o niesfornym kocie Cukierku, ale również książek o historii Górnego Śląska.


Organizator: ATENEUM
Miejsce: stoisko 110/D18
12.00–14.00 Twórcza ortografia Cecylki Knedelek – miniwarsztaty dla dzieci z udziałem autorki Joanny Krzyżanek

Wiek: 3-10

Co będziemy robić na spotkaniu? 
– porozmawiamy o ortografii, 
– dowiemy się, co zrobić z ortograficznymi bykami,
– zastanowimy się, czy ortografia jest słodka,
– wykonamy coś małego (mały warsztacik plastyczny).


Organizator: WYDAWNICTWO "JEDNOŚĆ"
Miejsce: stoisko 229/V
12.00–14.00 Feralne Biuro Śledcze zaprasza

Wiek: 7-13 i inni

Rafał Witek (pseudonim: Sven Jönsson) i Zosia Dzierżawska podpisują książki z nowej serii detektywistycznej dla dzieci od lat 7: „Zatruty spinner”, „Śliską sprawę” i „Telefon Oliwki”.


Organizator: Bajka
Miejsce: stoisko 1/H
12.00–14.00 „Z półki na półkę” czyli wielka wymiana książek

Jeśli macie na półkach książki, do których już nie wrócicie, przynieście je w sobotę na Targi. Będziecie mogli je wymienić na książki przyniesione przez innych czytelników oraz na nowości wydawnictw. 


Organizator: serwis Lubimyczytać.pl
Miejsce: Sala Amsterdam
12.00–14.00 Agnieszka Stelmaszyk - podpisywanie książki „Mazurscy w podróży”
Organizator: Grupa Wydawnicza Foksal, Wydawnictwo Wilga
Miejsce: stoisko 32/D4
12.30–13.30 Spotkanie z Marianną Oklejak i Zofią Stanecka, autorkami serii Basia

Wiek: 3-10

Przyjdź na spotkanie z autorkami przygód ulubionej bohaterki przedszkolaków – Basi!

Przynieś swoją książkę o przygodach Basi (lub kup na stoisku) i zyskaj oryginalne wpisy od autorek. 


Organizator: EGMONT POLSKA
Miejsce: stoisko 100/D16, 338/G
12.30–14.00 Spotkanie z Marcinem Szczygielskim

Autor prezentuje i podpisuje swoje książki.


Organizator: Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego
Miejsce: stoisko 19/H
12.30–14.00 „Kto ukradł jutro?" – spotkanie z autorką Olgą Ptak i ilustratorką Dominiką Czerniak-Chojnacką

Wiek: 7-10 i inni

Książka składa się z dwóch części i ma dwóch narratorów – matkę i dziecko. Każde z nich własnym językiem opowiada o swoim, odmiennym  świecie. Matka naszego bohatera z diagnozą o niepełnosprawności intelektualnej musi podejmować decyzje, które niejednokrotnie będą miały dla dziecka bolesne konsekwencje. Musi patrzeć na jego cierpienie – czasem czysto fizyczne, innym razem takie, które przychodzi z zewnątrz, od drugiego człowieka. To nieustanne pośredniczenie między dzieckiem a zagrażającym mu światem jest tak absorbujące, że nietrudno w nim zatracić siebie, o tym pisze Olga. Olga opowiada też o świecie Leona, tak jakby była w jego głowie i doskonale wiedziała jak wygląda rzeczywistość widziana i odczuwana przez zmysły dziecka niepełnosprawnego. To bardzo ważna książka dla wszystkich rodziców, opiekunów, terapeutów, nauczycieli, psychologów, pedagogów i lekarzy wszelkich specjalizacji opiekujących się  dziećmi z orzeczoną niepełnosprawnością.


Organizator: Tu Się Czyta
Miejsce: stoisko 111/C, 93/C
13.00–13.50 Spotkanie z Magdaleną Wiśniewską, autorką książki „Mały Saj” – laureatką konkursu Piórko 2018

Wiek: 6-10

Na spotkanie prowadzone są zapisy pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl (Niezbędne jest podanie następujących danych: imię, nazwisko oraz wiek dziecka, imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna, nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować.)

Przenieście się choć na chwilę do egzotycznych Indii, wysłuchajcie pięknej baśni i przymierzcie sari. A koniec każdy będzie mógł stworzyć swój magiczny portret cienia.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Jeronimo Martins Polska, organizator konkursu „Piórko”
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
13.00–14.00 Spotkanie z Elżbietą Wasiuczyńską

Wiek: 7-10

Elżbieta Wasiuczyńska podpisuje książkę „Figiel i Psikus. Burzliwe życie chochlików”.


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z – teren zewn.
13.00–14.00 Spotkanie z Wojciechem Widłakiem

Wiek: 7-10

Wojciech Widłak podpisuje książkę „Figiel i Psikus. Burzliwe życie chochlików”.


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z – teren zewn.
13.00–14.00 Spotkanie z autorką, Agnieszką Frączek

Wiek: 3-10

Autorka będzie podpisywać książki: „Kotostrofy", „Słoń na hulajnodze", „Sprężynek na tropie tajemnic", „Przedszkoludki" oraz serię o kaczuszce OMI.


Organizator: WYDAWNICTWO BIS
Miejsce: stoisko 85/C
13.00–14.00 Agnieszka Lis – autografy

Wiek: 3-10 i inni

Autorka podpisuje swoją najnowszą książkę dla dzieci pt. „Alek i Pan Parasol".


Organizator: WYDAWNICTWO EZOP
Miejsce: stoisko 91/C
13.00–14.00 Anna Lewicka, autorka „Trylogii Mocy i Szału”, podpisuje książki.

Wiek: 14-18 i inni

Autorka „Trylogii Mocy i Szału” podpisuje książki z serii: tom pierwszy „Więź” oraz premierowy drugi tom „Szał”. Trylogia to pełna pasji opowieść o losach trzech sióstr uwikłanych w mroczne dziedzictwo, opowieść o mocy i szale, miłości i przeznaczeniu.


Organizator: WYDAWNICTWO JAGUAR
Miejsce: stoisko 55/D8
13.00–14.00 Józef Wilkoń podpisuje książkę „Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia”.

Wiek: 7-10 i inni


Organizator: Wydawnictwo MARGINESY
Miejsce: stoisko 55/D8
13.00–14.00 Aniela Cholewińska-Szkolik – spotkanie autorskie

Wie: 3-13 i inni

Autorka serii „Misia i jej mali pacjenci”, „Na tropie Czarnego Klejnotu”, „Bajki o misiach” oraz wybrane tytuły z serii „Już czytam".


Organizator: Wydawnictwo Zielona Sowa Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 191/D19
13.00–14.00 Grzegorz Kasdepke podpisuje książkę „Poradnik hodowcy aniołów”

Wiek: 11-13 i inni


Organizator: Wydawnictwo ADAMADA
Miejsce: stoisko 203/D19
13.00–14.00 Michał Rzecznik i Piotr Nowacki podpisują swoje komiksy.

Wiek: 7-18 i inni

Szansa na zdobycie autografu znanych i kochanych autorów komiksów dla dzieci, młodzieży i nie tylko. Spodziewać się możecie wpisów wyjątkowych, niebanalnych jak na prawdziwych komiksiarzy przystało.


Organizator: WIDNOKRĄG
Miejsce: stoisko 97/C
13.00–14.30 Rafał Kosik podpisuje książki z serii „Felix Net i Nika" oraz „Amelia i Kuba", w tym najnowszą „Mi się podoba".

Wiek: 7-18 i inni


Organizator: Księgarnie Świat Książki
Miejsce: stoisko 67/D10
13.00–14.30 Zaraź dziecko pasją programowania! – rodzinne warsztaty

Wiek: 7-18 i inni

Autorzy książki „Róża, a co chcesz wiedzieć? Komiks edukacyjny o technologiach dla dzieci” zapraszają na spotkanie-warsztaty dla dzieci i rodziców! Razem z bohaterką książki, Różą, dowiemy się, czemu warto uczyć się programowania od najmłodszych lat i jak w ciekawy sposób przekazać dzieciom niezbędną wiedzę o świecie technologii – smartfonach, grach i mediach społecznościowych. Przeprowadzimy też warsztaty z programowania gier. Zapraszają Autorzy: Artur Kurasiński, Nikola Kucharska i Giganci Programowania oraz Wydawnictwo Helion. PS. Książkę możecie kupić na stoisku 27/D4 przed spotkaniem.


Organizator: Grupa Helion
Miejsce: Sala Barcelona
13.00–14.30 Projekcja filmu „Rumunia nieokiełznana” (dokument, 90 min.)

Film zabiera widza w podróż, która rozpoczyna się na zalesionych zboczach Karpat (gdzie na wolności żyją niedźwiedzie, wilki i rysie) i prowadzi aż do pędzonych wiatrem wód Delty Dunaju – tu w głębinach pływają węże wodne, a w przestworza wzbijają się pelikany. W samym sercu Europy rozkwita bajeczna natura, będąca istną eksplozją dzikości. Ciągnące się za horyzont pasma gór, prastare lasy i wijące się bez końca rzeki są domem dla niezliczonej liczby żywych istot, różnorodnych gatunków zwierząt i roślin typowych dla Starego Kontynentu. To kraina piękna i nieokiełznanej przyrody, o której losach decydują pory roku. Stworzenia, które znamy z legend i baśni żyją tu na wolności i walczą o przetrwanie. Zaś „Rumunia nieokiełznana” odkrywa przed nami wszystkie te niewiarygodne opowieści.

(polskie napisy)


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: Sala Londyn B
13.00–15.00 Michał Zawadka podpisuje swoje książki.

Wiek: 3-18 i inni


Organizator: Mind & Dream
Miejsce: stoisko 205/D20
13.30–14.30 Spotkanie z pisarką książek dla dzieci Agnieszką Tyszką oraz ilustratorką Marianną Jagodą

Wiek: 7-13 i inni

Autorki podpisują książki: „Koniki z Szumińskich Łąk. August” oraz „Róże w garażu”, a także inne powieści dla dzieci i młodzieży.


Organizator: AKAPIT PRESS
Miejsce: stoisko 187/D18
13.30–14.30 Spotkanie z Justyną Bednarek i Danielem de Latourem i ich „Bandą Czarnej Frotté”

Wiek: 3-10

Autorka napisała kontynuację historii uwielbianych Skarpetek, a Daniel de Latour po raz trzeci tchnął w nie życie. Jak zawsze, na początku historii naszych bohaterek są zew wolności i marzenia. Tym razem czarna skarpetka frotté ucieka przez znaną nam dziurę pod pralką, ponieważ obawia się, że może wylądować w śmieciach. Dostaje się na okręt, gdzie poznaje sympatycznego pająka. Pomaga jej on zdobyć niewielką szalupę, którą nasza bohaterka zamierza opłynąć świat. Z rozdziału na rozdział poznaje nowych członków załogi i tak rozpoczyna się historia gangu. Wkrótce w ślad za bandą wyrusza tajemnicza postać… Każdy rozdział to osobna przygoda, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i niespodzianek. Podążamy tropem bohaterów i sami marzymy o tym, by dołączyć do bandy. Kto wie, może uda się nam dostać na statek i ruszyć w podróż dookoła świata? 


Organizator: PORADNIA K
Miejsce: stoisko 31/D4
14.00–14.50 Rodzinne czytanie bajek

Wiek: 3-10 i inni

Zapraszamy rodziców wraz ze swoimi dziećmi do posłuchania bajek, które czytać będą wolontariusze Fundacji Miasto Słów.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Fundacja Miasto Słów
Miejsce: Scena B (Centrum Konferencyjne, poziom 2)
14.00–14.50 Bajkowa kuchnia Ignasia Ziółki – warsztaty plastyczne z Joanną Krzyżanek

Wiek: 6-10

Na spotkanie prowadzone są zapisy pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl (Niezbędne jest podanie następujących danych: imię, nazwisko oraz wiek dziecka, imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna, nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować.)

Warsztaty wokół książki „Przygoda w warzywniaku” z serii „Ignaś Ziółko gotuje”, podczas których wejdziemy z Ignasiem i psem Kminkiem do dyniobusu, polecimy na burakową planetę. Poznamy także Klodwika – specjalistę od warzywek oraz dowiemy się, co to są kuleczki mocy. Dzieci wykonają z papieru koszulki/sukienki, które sami ozdobią warzywnym ornamentem.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Debit
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
14.00–15.00 Spotkanie z Małgorzatą Karoliną Piekarską

Wiek: 11-18

Małgorzata Karolina Piekarska podpisuje książki: „Klasa pani Czajki”, „LO-teria”, „Tropiciele”, „Dzika” i „Licencja na dorosłość”.


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z – teren zewn.
14.00–15.00 Pola Rewako podpisuje swoje książkę „Chilli”.

Wiek: 14-18 i inni

„Chilli” to powieść o buncie, potrzebie wykrzyczenia niezgody na zastaną rzeczywistość. Głos nowego pokolenia, pragnącego zbudować świat po swojemu.


Organizator: WYDAWNICTWO JAGUAR
Miejsce: stoisko 55/D8
14.00–15.00 Antoni Kroh podpisuje książkę „Z polskiego na nasze, czyli prywatny leksykon współczesnej polszczyzny”.

Wiek: 3-6 i inni


Organizator: Wydawnictwo Iskry
Miejsce: stoisko 59/D9
14.00–15.00 Marek Pióro podpisuje książkę „Plamka mazurka. Jak ptaki odmieniły moje życie”.

Wiek: 7-18 i inni


Organizator: Wydawnictwo MARGINESY
Miejsce: stoisko 55/D8
14.00–15.00 Spotkanie z autorami Zofią Stanecką, Ewą Nowak i Wojciechem Widłakiem książek z serii Czytam sobie

Wiek: 3-10

Czytam sobie to bestsellerowa seria wspomagająca w nauce samodzielnego czytania dzieci w wieku 5-7 lat na 3 poziomach zaawansowania w czytaniu. 

Stworzona przez najlepszych polskich autorów i ilustratorów, konsultowana i rekomendowana przez ekspertów już od 5 lat zdobywa zaufanie rodziców i daje radość dzieciom.

Poznaj autorów najciekawszych historii - zabierz swoją książkę lub zdobądź nową i uzyskaj podpis autorów.


Organizator: EGMONT POLSKA
Miejsce: stoisko 100/D16, 338/G
14.00–15.00 Tomasz Samojlik autor przygód żubra Pompika podpisuje książki z serii

Wiek: 3-13 i inni


Organizator: MEDIA RODZINA
Miejsce: stoisko 15/H
14.00–15.00 Jarosław Mikołajewski i Elżbieta Wasiuczyńska podpisują książkę „Zoo”.

Wiek: 3-6 i inni


Organizator: AGORA S.A.
Miejsce: stoisko 50/D9, 2/Z
14.00–15.00 Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem

Wiek: 7-13 i inni

Absolwent filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim, tłumacz, autor słowników, opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci.
Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in.: Książka „Ciumkowe historie w tym jedna smutna” zdobyła Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego w 2008 roku, zaś książka Warszawa. „Spacery z Ciumkami” otrzymała Nagrodę Literacką miasta stołecznego Warszawy 2010. W 2010 roku autor otrzymał III Nagrodę w Konkursie im. Astrid Lindgren za „A niech to czykolada!”. Czytelnicy w każdym wieku uwielbiają jego książki za trafność spostrzeżeń i celny dowcip.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 203/D20
14.00–15.00 Spotkanie z ilustratorką Agnieszką Żelewską – podpisywanie książki „Piąte przez dziewiąte”

Wiek: 3-10 i inni


Organizator: Wydawnictwo ADAMADA
Miejsce: stoisko 203/D19
14.00–15.00 Spotkanie z Pawłem Łapińskim

Wiek: 3-10

Zapraszamy na spotkanie z Pawłem Łapińskim, tłumaczem z francuskiego książek Delphine Perret „Bjorn. Sześć opowieści z lasu”, „Tuli-pucho-kłaczka” Beatrice Alegmanii i serii Astrid Desbordes „Edzio i przyjaciele”.


Organizator: Wytwórnia
Miejsce: stoisko 89/C
14.00–15.00 Małgorzata Kur - autografy

Małgorzata Kur podpisuje swoją książkę pt. "Kot na medal. Prawdziwe historie bohaterskich kotów".


Organizator: WYDAWNICTWO EZOP
Miejsce: stoisko 91/C
14.00–16.00 Spotkanie z Andrzejem Kruszewiczem, dyrektorem warszawskiego zoo, niezrównanym gawędziarzem i propagatorem wiedzy przyrodniczej, autorem wielu interesujących książek

Wiek: 3-18 i inni


Organizator: MULTICO OFICYNA WYDAWNICZA Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 4/D1
14.00–16.00 Konkurs dla dzieci: Uwaga! Oprawca. Zaprojektuj własną oprawę książki.

Wiek: 3-10

Polska Akademia Nauk i pracownicy Biblioteki Kórnickiej zapraszają do udziału w konkursie dzieci od 5 do 10 lat.

Czy oprawca jest zły jak nazwa wskazuje? Do czego służy fileta? Skąd wzięło się powiedzenie „czytać książkę od deski do deski”?

Dzieci będą miały do dyspozycji szablony opraw, na których wykonają własny projekt oprawy, inspirowany dawnymi wzorami i własną fantazją.

Najciekawsze prace zostaną nagrodzone.


Organizator: Polska Akademia Nauk
Miejsce: stoisko 31/BK
14.30–15.30 Barbara Gawryluk – spotkanie autorskie

Wiek: 3-18 i inni

Autorka serii książek dla dzieci „Pies na medal”, do której w kwietniu 2019 roku dołączyły dwa nowe tomy – „Baster. Pies ratownik” oraz „Rollek. Pies przewodnik”. Seria przedstawia historię niezwykłych psów, o których można powiedzieć, że są bohaterami. Ratują ludzi zasypanych przez lawiny, opiekują się starszymi, są przewodnikami osób niewidomych, pracują w GOPR, WOPR lub dla policji, na lotniskach oraz uczestniczą w terapiach chorych dzieci. Barbara Gawryluk prowadzi również autorski program w Radiu Kraków – „Alfabet”. Jest laureatką nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.


Organizator: Wydawnictwo Zielona Sowa Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 191/D19
14.30–16.00 Spotkanie z MasterChefem Juniorem 2019

Wiek: 3-18 i inni


Organizator: BURDA Książki
Miejsce: stoisko 88/D13
14.30–17.00 Rumuńskie bajki animowane dla dzieci „Mihaela”, realiz. Nell Cobar, Rumunia 1969 i „Miaunel i Bălănel”, realiz. Horia Ștefănescu, Zaharia Buzea, Artin Badea, Rumunia 1974

Mihaela to dziewczynka, bohaterka kreskówek pod tym samym tytułem. Blond włosy spina w kucyki i przewiązuje je wstążką. W niezwykłych przygodach towarzyszy jej niesforny piesek, Azorel, który rozprasza Mihaelę i odciąga ją od nauki, bo chce się bawić.

„Bălănel și Miaunel ” to seria rumuńskich kreskówek, które zachwycały wiele pokoleń dzieci. Głównych bohaterów stworzyli w roku 1974 Horia Ștefănescu, Zaharia Buzea i Artin Badea. Tradycyjny konflikt pomiędzy psem i kotem nie ma tu miejsca. Bohaterowie, pies Bălănel i kot Miaunel nie wiedzą, że mają się sprzeczać. Dziwią się chciwości, kłamstwu i niesprawiedliwości. Uroczy w swej naiwności, pragną tylko, aby królowały harmonia, równość i prawość.


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: Sala Barcelona
15.00–15.50 Spotkanie z Piotrem Dumałą oraz Jadwigą Hockubą

Wiek: 6-9

Na spotkanie prowadzone są zapisy pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl (Niezbędne jest podanie następujących danych: imię, nazwisko oraz wiek dziecka, imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna, nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować.)

Spotkanie z wierszem i ilustracją wokół książki „Cztery kąty i kot piąty” oraz prezentacja „skrobanej” techniki ilustracyjnej wymyślonej przez Piotra Dumałę na potrzeby animacji filmowej. Na koniec planujemy wspólne pisanie wierszy.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Widnokrąg
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
15.00–15.50 Niebo pełne planet

Prelekcja o poszukiwaniu planet pozasłonecznych i o szansach na inteligentne życie poza Ziemią (Równanie Drake'a)

Prowadzący: Mateusz Wielgosz


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Meet Point
Miejsce: Scena – strefa popularnonaukowa (Biznes Klub)
15.00–16.00 Spotkanie z Martą Galewską-Kustrą

Wiek: 3-6

Autorka podpisuje książki: „Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych”, „Pucio mówi pierwsze słowa”, „Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania”, „Pucio na wakacjach. Ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków”, „Co robi Pucio?” i „Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem” oraz „Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci ”, a także „Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy”.


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z - teren zewn.
15.00–16.00 Spotkanie z Joanną Kłos

Wiek: 3-6

Autorka podpisuje książki: „Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych”, „Pucio mówi pierwsze słowa”, „Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania”, „Pucio na wakacjach. Ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków”, „Co robi Pucio?” i „Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem” oraz „Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci ”, a także „Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy”.


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z - teren zewn.
15.00–16.00 Spotkanie autorskie Tarana Matharu, autora serii „Summoner. Zaklinacz”

Wiek: 11-18 i inni

Taran Matharu to autor 4-tomowej serii fantasy „Summoner. Zaklinacz”.

15 maja nakładem Wydawnictwa Jaguar ukażą się również dwa nowe tytuły tego autora: „Almanach Zaklinacza” oraz pierwszy tom nowej serii „Contender”.

„Almanach” to wyjątkowe wydanie dla fanów serii o Summonerze z kompendium informacji o zaklęciach, magii i demonach. Zawiera nowe opowiadanie, kompletną demonologię, ilustracje.

„Contender” to nowa seria autora, w której bohater zostaje przeniesiony do obcego świata, rojącego się od pamiątek z dziejów Ziemi. Spotka osoby z odległej przeszłości i zostanie zmuszony do walki o życie, którą stoczy w towarzystwie grupy nastolatków o szemranej przeszłości. Wszyscy staną się zawodnikami biorącymi udział w niekończącej się, brutalnej rozgrywce, w turnieju kontrolowanym przez enigmatyczne istoty. Zwycięzca może być tylko jeden.


Organizator: WYDAWNICTWO JAGUAR
Miejsce: Sala Londyn C
15.00–16.00 Sylwia Stano podpisuje książkę „Pod podszewką”.

Wiek: 11-18 i inni


Organizator: Wydawnictwo MARGINESY
Miejsce: stoisko 55/D8
15.00–16.00 Krzysztof Zajas podpisuje książki „Wiatraki” oraz „Oszpicyn”.

Wiek: 11-18 i inni


Organizator: Wydawnictwo MARGINESY
Miejsce: stoisko 55/D8
15.00–16.00 Spotkanie z Ewą Nowak, autorką książki „Dzień wszystkiego”

Wiek: 11-13

Autorka powieści zdobywających serca nastolatków w całej Polsce będzie podpisywała swoją najnowszą książkę „Dzień wszystkiego” o niezwykłej przyjaźni dziewcząt i o miłości do zwierząt.


Organizator: EGMONT POLSKA
Miejsce: stoisko 100/D16, 338/G
15.00–16.00 Marianna Jagoda podpisuje książki z serii „Baśnie świata”.

Wiek: 3-13 i inni


Organizator: MEDIA RODZINA
Miejsce: stoisko 15/H
15.00–16.00 Spotkanie z Małgorzatą Strękowską-Zarembą

Wiek: 7-13 i inni

Pisarka, dziennikarka, współautorka podręczników, laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w roku 1984 opowiadaniem opublikowanym na łamach jednodniówki Ruchu Artystycznego „Świat”. Jest członkiem Polskiej Sekcji IBBY oraz Zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2006. Otrzymała nominację do nagrody Astrid Lindgren Memorial Award 2016.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 203/D20
15.00–16.00 Spotkanie z Joanną Zagner-Kołat

Wiek: 7-13 i inni

Studiowała grafikę i malarstwo na łódzkiej ASP. Ilustruje książki dla dzieci, komiksy, współpracuje również ze „Świerszczykiem”.  Zdobyła wiele nagród, m.in. główną nagrodę Media Trendy i KTR za projekt portalu www.kula.gov.pl. Przeprowadziła kilkadziesiąt warsztatów plastycznych dla dzieci w całej Polsce, a jej prace brały udział w licznych wystawach.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 203/D20
15.00–16.00 Spotkanie z Dorota Suwalską, autorką książek „Tabletki na dorosłość” i „Iwo z Nudolandii”

Wiek: 7-18 i inni


Organizator: Wydawnictwo ADAMADA
Miejsce: stoisko 203/D19
15.00–16.00 Spotkanie z Ewą Karwan-Jastrzębską

Wiek: 7-18 i inni

Autorka podpisuje książki dla dzieci i młodzieży: „Hermes 9:10”, „Misja Feniks”, „Misja Xibalba”, „Sobowtór”.


Organizator: AKAPIT PRESS
Miejsce: stoisko 187/D18
15.00–16.00 Józef Wilkoń podpisuje premierową publikację z serii Mity greckie: „Opowieści z zaczarowanego lasu. Zęby smoka”
Organizator: Tu się czyta / Buka radość słuchania
Miejsce: stoisko 111/C
15.00–17.00 Marta Kurek ─ Smocze Spotkanie III

Wiek: 7-18 i inni

„Szał Vandy” ─ pierwsza część serii „Dragonus Cracovus: Biomagia” to opowieść o smokach, ale o ludziach; o magii, ale o nauce i współczesności. W niezwykłym, a jednak bliskim nam świecie rozgrywa się historia, jakiej jeszcze nie było ─ pisana krwią i iskrami biomagii. Jeśli chcesz poznać tę historię, przyjdź na Smocze Stoisko, gdzie Dragonus Cracovus, współcześni potomkowie Smoka Wawelskiego, naprawdę staną między ludźmi. Poza tym Marta Kurek, autorka „Szału Vandy”, wygląda na całkiem miłą osobę i chętnie podpisze Twój egzemplarz książki w imieniu Jej Ognistości Zempher, monarchini Dragonus. Ona już tak miła nie jest, musi w końcu uosabiać smoczy majestat. Obie liczą jednak, że się pojawisz i nie zawiedziesz gości z Drago*zoii.

Szczególnie zapraszamy młodzież z marzeniami! Marta Kurek zaczęła pisać, mając 13 lat, a swoją powieść wydała w wieku 19 lat. Marzenia są więc jej ulubionym tematem.


Organizator: SMOCZE STOISKO
Miejsce: stoisko 79/C
15.30–16.30 Sylwia Chutnik – spotkanie autorskie

WIek: 3-18 i inni

Polska powieściopisarka i felietonistka. Działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich. Podczas Warszawskich Tragów Książki przedstawi swój debiut translatorski – książkę dla dzieci „Pierwsza zasada punka”, autorstwa Celii C. Pérez.


Organizator: Wydawnictwo Zielona Sowa Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 191/D19
16.00–16.50 Spotkanie z Agnieszką Stelmaszyk, autorką cyklu „Kroniki Archeo”

Wiek: 8-11

Na spotkanie prowadzone są zapisy pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl (Niezbędne jest podanie następujących danych: imię, nazwisko oraz wiek dziecka, imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna, nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować.)

Autorka uwielbia podróżować. Zawsze, kiedy tylko może, pakuje walizki i wraz z mężem i synem wyruszają w świat. Tą pasją zaraża także swoich bohaterów. W każdej z jej książek można spotkać bohaterów podróżujących po całym świecie, albo majsterkujących, czy wpadających co chwilę w nowe kłopoty… Tym razem jednak akcja dzieje się na prawdziwym Czarnym Lądzie! Dzieciaki trafiają do Kenii i Sudanu, gdzie czeka na nie mnóstwo przygód. Czytelnicy dowiedzą się wielu ciekawostek na temat zwierząt, roślinności i mieszkańców tych krajów. Najbardziej egzotyczny tom z serii. Ruszajcie z nami w drogę pełną przygód!


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Zielona Sowa
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
16.00–17.00 Spotkanie z Grażyną Bąkiewicz

Wek: 11-13 

Autorka podpisuje książki z serii „Ale historia...”: „Mieszko, ty wikingu!”, „Kazimierzu, skąd ta forsa?”, „Jadwiga kontra Jagiełło”, „Zygmuncie, i kto tu rządzi?”, „Stasiu, co ty robisz?”, „Mamy niepodległość!” i „Ta potworna wojna”.


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z - teren zewn.
16.00–17.00 Spotkanie z Arturem Nowickim

Wiek: 11-13

Artur Nowicki podpisuje książki z serii „Ale historia...”: „Mieszko, ty wikingu!”, „Kazimierzu, skąd ta forsa?”, „Jadwiga kontra Jagiełło”, „Zygmuncie, i kto tu rządzi?”, „Stasiu, co ty robisz?”, „Mamy niepodległość! ” i „Ta potworna wojna”.


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z – teren zewn.
16.00–17.00 Spotkanie z Taranem Matharu, autorem cyklu fantasy „Summoner. Zaklinacz”

Wiek: 11-18 i inni

Autor podpisuje książki z serii oraz dwie nowości: „Almanach Zaklinacza” oraz pierwszy tom nowej serii „Contender”.

„Almanach” to wyjątkowe wydanie dla fanów serii o Summonerze z kompendium informacji o zaklęciach, magii i demonach. Zawiera nowe opowiadanie, kompletną demonologię, ilustracje. 

„Contender” to nowa seria autora, w której bohater zostaje przeniesiony do obcego świata, rojącego się od pamiątek z dziejów Ziemi, Spotka osoby z odległej przeszłości i zostanie zmuszony do walki o życie, którą stoczy w towarzystwie grupy nastolatków o szemranej przeszłości. Wszyscy staną się zawodnikami biorącymi udział w niekończącej się, brutalnej rozgrywce, w turnieju kontrolowanym przez enigmatyczne istoty. Zwycięzca może być tylko jeden.


Organizator: WYDAWNICTWO JAGUAR
Miejsce: stoisko 55/D8
16.00–17.00 Spotkanie z Agnieszą Frączek

Wiek: 7-13 i inni

Doktor habilitowana językoznawstwa, germanistka i leksykograf. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach („Kanapka i innych wierszy kapka”) i homofonach („Jedna literka, a zmiana wielka”) czy przysłowiach („Gdzie przy słowie jest przysłowie”). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi („Byk jak byk, Złap byka za rogi”). Stworzyła także serię książek logopedycznych. Jest laureatką nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 203/D20
16.00–17.00 Spotkanie z Olgierdem Wąsowiczem, autorem książki „Ping i Pong”

Wiek: 3-6


Organizator: Wydawnictwo ADAMADA
Miejsce: stoisko 203/D19
16.00–17.00 Spotkanie z ilustratorką Natalią Uryniuk – podpisywanie książki „Ping i Pong”

Wiek: 3-6


Organizator: Wydawnictwo ADAMADA
Miejsce: stoisko 203/D19
16.00–17.00 Spotkanie z Magdaleną Kiełbowicz, autorką książki „Huczy jak w ulu”

Wiek: 3-10 


Organizator: ZNAK Wydawnictwo
Miejsce: stoisko 63/D9
16.00–17.00 Festiwal Literatury dla Dzieci – spotkanie autorskie

Wiek: 7+

Czego księżyc szuka nocą w ogrodzie? Kim jest dama z kasztana? I czy jeden kot może być bardziej koci, niż drugi? Spotkanie z autorami książki „Cztery kąty i koty”. Szansa na zdobycie autografów i rozmowę o magii ukrytej w wierszach i niezwykłych ilustracjach wykonanych techniką drapaną na gipsowych tabliczkach.

Jadwiga A. Hockuba – pisarka, tłumaczka, znana z opowiadań i wierszy, które można znaleźć w podręcznikach. Wiersze pisała z nadzieją, że będą dla dzieci inspiracją do własnej twórczości.

Piotr Dumała – reżyser, scenarzysta, scenograf, pisarz, rysownik, grafik, autor filmów animowanych, laureat ponad 100 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach (jego filmy dwukrotnie znalazły się na szerokiej liście Oskarowej). Poza realizacją projektów filmowych od 1986 r. uczy filmu animowanego – najpierw na ASP w Warszawie, potem w Szkole filmowej w Łodzi, Konstfack College of Art w Szwecji, Harvard University w USA oraz na ASP w Gdańsku. Od dziecka marzył o ilustrowaniu książek i teraz, po latach spełnił to marzenie.


Organizator: WIDNOKRĄG
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
16.00–18.00 Spotkanie z Izabelą Dziekańską, autorką książki „Motyle dzienne i nocne”

Wiek: 7-13 i inni


Organizator: MULTICO OFICYNA WYDAWNICZA Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 4/D1
16.00–18.00 Zostań redaktorem! – warsztaty plastyczne z tworzenia czasopisma dla dzieci

Wiek: 4-9

Lubisz Binga, Kucyki albo Kaczora czy Psi Patrol? Wybierz swoją ulubioną postać! Z nami możesz poczuć się jak prawdziwy redaktor i możesz stworzyć swoją własną gazetkę. Sam decydujesz, co ma się w niej znaleźć: opowiadanie, rebus, czy kolorowanka? A może konkurs dla Twoich przyszłych czytelników? Szykuje się mnóstwo świetnej zabawy!

Na naszym stoisku działa też specjalny kącik, gdzie możesz poczytać i kupić swoje ulubione magazyny.

Bo czasopisma to więcej niż zabawa!


Organizator: EGMONT POLSKA
Miejsce: stoisko 100/D16, 338/G
16.30–17.30 W to gramy, co czytamy – spotkanie z Łukaszem Olkowiczem, autorem serii „Wybieram swój sport”

Wiek: 3-13 i inni

Czy warto uprawiać sport? A jeśli tak, to po co? Czy koniecznie po to, żeby zostać mistrzem? A czy warto o sporcie czytać? Czy lektura książki o dyscyplinach sportowych zachęci małego czytelnika do wyjścia na boisko? Seria „Wybieram swój sport” została wybrana Najlepszą Sportową Książką roku 2018 dla dzieci. Autor serii, dziennikarz Przeglądu Sportowego, Łukasz Olkowicz spotka się ze znanymi sportowcami, bohaterami swoich książek. Swój udział w spotkaniu zapowiedział utytułowany siatkarz Łukasz Kadziewicz. Będzie mowa o początkach mistrzowskich karier, o smaku porażki i radości z sukcesu. I o książkach rzecz jasna. Nie zabraknie też sportowej rywalizacji. Dla uczestników przewidujemy konkurs z nagrodami.


Organizator: Wydawnictwo POLARNY LIS
Miejsce: Sala Paryż C
16.30–17.30 Anna Włodarkiewicz – spotkanie autorskie

Wiek: 3-18 i inni

Autorka serii „Tola", w ramach której zostały wydane tytuły: „Wiosna Toli", „Lato Toli", „Jesień Toli", „Zima Toli". Z wykształcenia jest italianistką, z powołania redaktorka książek dla dzieci i młodzieży.


Organizator: Wydawnictwo Zielona Sowa Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 191/D19
16.30–18.00 Projekcja filmu „Rumunia nieokiełznana” (dokument, 90 min.)

Film zabiera widza w podróż, która rozpoczyna się na zalesionych zboczach Karpat (gdzie na wolności żyją niedźwiedzie, wilki i rysie) i prowadzi aż do pędzonych wiatrem wód Delty Dunaju – tu w głębinach pływają węże wodne, a w przestworza wzbijają się pelikany. W samym sercu Europy rozkwita bajeczna natura, będąca istną eksplozją dzikości. Ciągnące się za horyzont pasma gór, prastare lasy i wijące się bez końca rzeki są domem dla niezliczonej liczby żywych istot, różnorodnych gatunków zwierząt i roślin typowych dla Starego Kontynentu. To kraina piękna i nieokiełznanej przyrody, o której losach decydują pory roku. Stworzenia, które znamy z legend i baśni żyją tu na wolności i walczą o przetrwanie. Zaś „Rumunia nieokiełznana” odkrywa przed nami wszystkie te niewiarygodne opowieści.

(polskie napisy)


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: Sala Londyn B
17.00–17.50 Hagaki! Projektujemy pocztówki z japońskim motywem!

Zapraszamy na warsztaty, na których wykonacie własne pocztówki przy pomocy specjalnych markerów COPIC, używanych przez profesjonalnych japońskich mangaków i ilustratorów. Czy powstaną kartki bazujące na tradycyjnych motywach japońskich, czy niesamowite mangowe postacie – zależy od Was. Warsztaty poprowadzi Dorota Cybulska – założycielka bloga Inspired by Japan, graficzka i ilustratorka oraz współorganizatorka Jesiennego Festiwalu Sztuk Japońskich BUNKASAI. Patronem, który użyczy kreatywnym głowom swoich materiałów, jest firma ESTEDE: COPIC – copic.pl. 


Organizator: Meet Point
Miejsce: Sala kinowa (Biznes Klub /-1/)
17.00–17.50 Dlaczego lektury są tylko na polskim?

Dlaczego na innych lekcjach czytamy tylko nudne podręczniki zamiast ciekawą i wartościową literaturę na dany temat?

Prowadzący: Dariusz Aksamit


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Meet Point
Miejsce: Scena – strefa popularnonaukowa (Biznes Klub)
17.00–18.00 Spotkanie z Dorotą Suwalską

Wiek: 14-18

Autorka podpisuje książki: „Czarne jeziora” i „Nie wszystko złoto, co złote”.


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z - teren zewn.
17.00–18.00 Zuzanna Orlińska podpisuje książkę „Pisklak”.

Wiek: 11-13


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z - teren zewn.
17.00–18.00 Spotkanie z Joanną Jagiełło

Wiek: 7-13 i inni

Absolwentka anglistyki UW. Współpracowała z miesięcznikami „Perspektywy” i „Cogito”. Jest redaktorką podręczników do języka angielskiego. Ma dwie córki: Julkę i Basię, które są dla niej nieustającą inspiracją i źródłem wiedzy o świecie. Lubi polską prozę i szwedzkie kryminały, hiszpańskie kino oraz podróże z plecakiem i aparatem. Jej debiutancka powieść „Kawa z kardamonem” otrzymała wiele wyróżnień w prestiżowych konkursach, a „Pamiętnik Czachy” został nagrodzony za layout i wpisany na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej 2014.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 203/D20
18.00–18.50 Dlaczego kochamy się bać?

Groza i horror są bardzo obecne w popkulturze, nie tylko w literaturze, ale i w filmie, grach czy muzyce. Dlaczego tak bardzo lubimy czytać, oglądać i słuchać czegoś, co z założenia ma wywoływać negatywne emocje i straszyć?


Organizator: Meet Point
Miejsce: Scena Fantastyki (Biznes Klub)
18.00–18.50 Gdy cząstki mają odbicie w lustrze

Prowadząca: Magdalena Pecul


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Meet Point
Miejsce: Scena – strefa popularnonaukowa (Biznes Klub)

Niedziela, 26 maja

10.00–11.00 Spotkania z Tomaszem Samojlikiem

Wiek: 3+

Miłośników puszczy i książki „Pikotek chce być odkryty” zapraszamy na spotkanie z jej autorem – Tomaszem Samojlikiem, który chętnie podpisze książkę... a może też coś narysuje?


Organizator: WIDNOKRĄG
Miejsce: stoisko 97/C
10.00–11.00 Projektowanie postaci komiksowych – warsztaty dla dzieci

Wiek: 9-12

Prowadzący: Przemysław Olszewski (Fundacja Animacja)


Organizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Miejsce: stoisko 80/D11
10.00–12.00 Spotkanie z Izabelą Dziekańską, autorką książki „Motyle dzienne i nocne”

Wiek: 7-13 i inni


Organizator: MULTICO OFICYNA WYDAWNICZA Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 4/D1
10.00–15.30 Spotkanie z autorem gry interaktywnej „Pobawmy się w Teatr z Tomaszem Gęsikowski"

Wiek: 7-10

Autor gry interaktywnej „Pobawmy się w Teatr z Tomaszem Gęsikowski" jest aktorem występującym w sztandarowych programach dla dzieci, takich jak „Domisie" czy „Miś i Margolcia". Gra objęta jest patronatem medialnym TVP ABC, a na Targach planowana jest jej premiera. W trakcie spotkań będzie możliwość zagrania z autorem gry, jej zakup oraz zdobycie jego autografu.


Organizator: ABINO NT BERNARD CIUPA
Miejsce: stoisko 346/G
10.00–17.00 Spotkanie z Agnieszką Starok, autorką książek dla najmłodszych

Wiek: 3-6 i inni

Na stoisku Wydawnictwa Tekturka będzie możliwość spotkania z autorką i uzyskania jej autografu.


Organizator: TEKTURKA
Miejsce: stoisko 113/C
10.00–17.00 Ekslibris – Sztuka na sztuki

Czym jest ekslibris? Skąd się wziął? Co się powinno na nim znajdować? Na te i inne pytania dotyczące księgoznaku odpowie Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa podczas warsztatów „Ekslibris- Sztuka na sztuki”. Zaprojektuj, wytnij i odbij własnoręcznie użytkową miniaturę graficzną- EKSLIBRIS!


Organizator: Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa im. Fiola i Fiodorowa Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 310/G
10.00–17.00 Wystawa komiksu rumuńskiego 2019

Na wystawę komiksu rumuńskiego składają się prace znanych w Rumunii i za granicą ilustratorów, twórców komiksu i animacji. Polska publiczność może zapoznać się z szerokim wyborem stylów, motywów, tematów i sposobów ich potraktowania. Pomimo ich różnorodności, łączy je i przenika przyjemność jaką autorzy czerpią ze snucia wizualnych opowieści w sposób właściwy dla sztuki komiksu.

Artyści: Xenia Pamfil, Ileana Surducan, Maria Surducan, Anna Júlia Benczédi, Adrian Barbu, Gabriel Rusu


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: strefa autografów auorów komiksu (21/H)
10.15–11.00 Spotkanie z Justyną Styszyńską

Wiek: 6-10

Na spotkanie prowadzone są zapisy pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl (Niezbędne jest podanie następujących danych: imię, nazwisko oraz wiek dziecka, imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna, nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować.)

Pola Negri. Poznaj legendę polskiej i światowej kinematografii i poczuj magię niemego kina. Justyna Styszyńska zaprasza czytelników na wyprawę do czasów, w których po ulicach jeździły dorożki, a samochody były rzadkością. Na parkietach królował wówczas szalony taniec apasz, a w kinie do filmu przygrywał pianista.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Widnokrąg
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
10.30–15.00 Spotkanie z Jerzym Jakubem Buczyńskim (ps. „Fenix"), autorem zestawu interaktywnego do nauki iluzji „Magia od podszewki"

Wiek: 7-18

Autor jest iluzjonistą regularnie występującym w programie telewizji POLSAT. W trakcie spotkań odbędą się krótkie pokazy iluzjonistyczne, będzie można zakupić zestaw „Magia od Podszewki" oraz zdobyć autograf autora.


Organizator: ABINO NT BERNARD CIUPA
Miejsce: stoisko 346/G
11.00–11.30 Marta Żmuda-Trzebiatowska czyta dzieciom przygody Detektywa Pingwina.

www.storytel.pl


Organizator: STORYTEL Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 112/D19
11.00–11.50 Warsztaty z Dominiką Czerniak-Chojnacką, autorką książki „Kominiarz i Piekarz”

Wiek: 2-6

Kominiarz i Piekarz zabiorą was w fascynującą podróż. Jeden ubiera się na czarno, drugi na biało. Jeden pracuje w dzień, drugi w nocy. To dwaj bracia: kominiarz i piekarz. Czym jeszcze się różnią, a w czym są podobni? Opowiedzą wam o tym zabawne, czarno-biało-czerwone ilustracje i zwięzły rymowany tekst zgrabnie wykorzystujący uwielbiane przez maluchy wyrazy dźwiękonaśladowcze.

Na spotkanie prowadzimy zapisy pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

Niezbędne jest podanie następujących danych: imię, nazwisko oraz wiek dziecka, imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna, nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Dwie Siostry
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
11.00–12.00 Spotkanie z Emilią Dziubak

Wiek: 3-10

Emilia Dziubak podpisuje książki: „Rok w lesie”, „Opowiem ci, mamo, co robią dinozaury” i „Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt”. 


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z – teren zewn.
11.00–12.00 Iwona Szelezińska podpisuje książkę „Kopnij piłkę ponad chmury Reportaże z Nepalu”.

Wiek: 7-18 i inni


Organizator: Wydawnictwo MARGINESY
Miejsce: stoisko 55/D8
11.00–12.00 Daniel Wyszogrodzki podpisuje książkę „Ale musicale! Złote stulecie: 1918–2018”.

Wiek: 11-18 i inni


Organizator: Wydawnictwo MARGINESY
Miejsce: stoisko 55/D8
11.00–12.00 Spotkanie z Joanną Olech

Wiek: 7-13 i inni

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pisarka i ilustratorka, krytyk literacki, juror konkursów literackich i ilustratorskich, członek Polskiej Sekcji IBBY. Swoje teksty (nie tylko o książkach dla dzieci) publikuje w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczypospolitej”, „Nowych Książkach” i wielu innych. Autorka rewelacyjnej „Dynastii Miziołków”. Za teksty książek i ilustracje zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę Naszej Księgarni, nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego, nagrodę specjalną Polskiej Sekcji IBBY.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 203/D20
11.00–12.00 Agnieszka Mielech – podpisywanie książek z serii „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn”

Wiek: 6-8


Organizator: Grupa Wydawnicza Foksal, Wydawnictwo Wilga
Miejsce: stoisko 32/D4
11.00–12.00 Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek (autorką) i Danielem de Latour (ilustratorem)

Wiek: 3-10

Spotkanie na temat książki „Babcocha” (Wydawnictwo Poradnia K), nominowanej do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii „literatura dla dzieci i młodzieży – tekst i ilustracje”.


Organizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Miejsce: stoisko 80/D11
11.00–12.30 Projekcja filmu „Rumunia nieokiełznana” (dokument, 90 min.)

Film zabiera widza w podróż, która rozpoczyna się na zalesionych zboczach Karpat (gdzie na wolności żyją niedźwiedzie, wilki i rysie) i prowadzi aż do pędzonych wiatrem wód Delty Dunaju – tu w głębinach pływają węże wodne, a w przestworza wzbijają się pelikany. W samym sercu Europy rozkwita bajeczna natura, będąca istną eksplozją dzikości. Ciągnące się za horyzont pasma gór, prastare lasy i wijące się bez końca rzeki są domem dla niezliczonej liczby żywych istot, różnorodnych gatunków zwierząt i roślin typowych dla Starego Kontynentu. To kraina piękna i nieokiełznanej przyrody, o której losach decydują pory roku. Stworzenia, które znamy z legend i baśni żyją tu na wolności i walczą o przetrwanie. Zaś „Rumunia nieokiełznana” odkrywa przed nami wszystkie te niewiarygodne opowieści.

(polskie napisy)


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: Sala Paryż B
11.00–13.00 Zostań redaktorem! – warsztaty plastyczne z tworzenia czasopisma dla dzieci

Wiek: 4-9

Lubisz Binga, Kucyki albo Kaczora czy Psi Patrol? Wybierz swoją ulubioną postać! Z nami możesz poczuć się jak prawdziwy redaktor i możesz stworzyć swoją własną gazetkę. Sam decydujesz, co ma się w niej znaleźć: opowiadanie, rebus, czy kolorowanka? A może konkurs dla Twoich przyszłych czytelników? Szykuje się mnóstwo świetnej zabawy!

Na naszym stoisku działa też specjalny kącik, gdzie możesz poczytać i kupić swoje ulubione magazyny.

Bo czasopisma to więcej niż zabawa!


Organizator: EGMONT POLSKA
Miejsce: stoisko 100/D16, 338/G
11.00–14.00 Agnieszka Stelmaszyk – spotkanie autorskie

Wiek: 3-18 i inni

Autorka bestsellerowej serii dla dzieci i młodzieży – „Kroniki Archeo”, serii „Imaginarium”, „Odyseusze”, „Już czytam” oraz książek dla dzieci „Wesołe przypadki kociej gromadki” i „Buntalki”.


Organizator: Wydawnictwo Zielona Sowa Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 191/D19
11.30–12.00 Anna Cieślak czyta dzieciom przygody Marry Poppins.

www.storytel.pl


Organizator: STORYTEL Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 112/D19
11.30–12.30 Spotkanie z Magdaleną Różczką

Wiek: 3-18 i inni

Magdalena Różczka – aktorka filmowa i teatralna, Ambasador Dobrej Woli UNICEF, laureatka nagrody specjalnej Róż Gali za działalność charytatywną, trzykrotnie wyróżniona tytułem Gwiazda Dobroczynności. Angażuje się w wiele kampanii społecznych dotyczących dzieci, m.in. „Kocham. Nie biję”. Współpracuje z Fundacją Spełnionych Marzeń i wspiera Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny prowadzony przez Fundację Rodzin Adopcyjnych. Mama dwóch cudownych córek.

Autorka rok temu zadebiutowała książką dla dzieci pt. „Gabi. A właśnie, że jest pięknie!”. W tym roku miała premierę druga część przygód Gabi pt. „Gabi. Tego właśnie chcę!”.


Organizator: BURDA Książki
Miejsce: stoisko 88/D13
12.00–12.50 Tik tak, tik tak! – nie za długie i nie za krótkie warsztaty o względności czasu

Autorka Izabela Zięba i ilustratorka Urszula Palusińska zapraszają dzieci na spotkanie ze swoją nową książką „Czy to długo, czy krótko?”

5 minut, 3 godziny, 2 miesiące, 1 rok… Ile to czasu? Czy to długo, czy krótko? Podczas spotkania spróbujemy wyobrazić sobie, jak płynie czas, i zrozumieć, że „długo” i „krótko” nie zawsze znaczy to samo.

Zapraszamy wszystkich niecierpliwców, niezależnie od tego, czy znają się na zegarku, czy nie. Warsztaty dla dzieci w wieku 3–6 lat.

Zapisy pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl (Niezbędne jest podanie następujących danych: imię, nazwisko oraz wiek dziecka, imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna, nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować.)

 


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Dwie Siostry
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
12.00–12.55 Rumuńskie bajki animowane dla dzieci „Miaunel i Bălănel”, realiz. Horia Ștefănescu, Zaharia Buzea, Artin Badea, Rumunia 1974

„Bălănel și Miaunel” to seria rumuńskich kreskówek, które zachwycały wiele pokoleń dzieci. Głównych bohaterów stworzyli w roku 1974 Horia Ștefănescu, Zaharia Buzea i Artin Badea. Tradycyjny konflikt pomiędzy psem i kotem nie ma tu miejsca. Bohaterowie, pies Bălănel i kot Miaunel nie wiedzą, że mają się sprzeczać. Dziwią się chciwości, kłamstwu i niesprawiedliwości. Uroczy w swej naiwności, pragną tylko, aby królowały harmonia, równość i prawość.


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: Sala Paryż C
12.00–13.00 Spotkanie z Justyną Bednarek

Wiek: 3-10

Autorka podpisuje książki z serii „Dusia i Psinek-Świnek”: „Pierwszy dzień w przedszkolu”, „Wszystko w porządku ” i „Nikt się nie boi ” oraz „Pan Stanisław odlatuje”.


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z - teren zewn.
12.00–13.00 Spotkanie z Martą Kurczewską

Wiek: 3-10

Autorka podpisuje książki z serii „Dusia i Psinek-Świnek”: „Pierwszy dzień w przedszkolu”, „Wszystko w porządku” i „Nikt się nie boi” oraz „Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania”.


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z - teren zewn.
12.00–13.00 Spotkanie z Ewą Kozyrą-Pawlak

Wiek: 3-10

Autorka podpisuje książki: „Ja, Bobik”, „Liczypieski”, „Szopięta”, „Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków” i „Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków”.


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z - teren zewn.
12.00–13.00 Spotkanie z Pawłem Pawlakiem

Wiek: 3-10

Autor podpisuje książki: „Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków”, „Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków” i „Pan Stanisław odlatuje”.


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z - teren zewn.
12.00–13.00 Ałbena Grabowska podpisuje książkę „Kości proroka”.

Wiek: 11-18 i inni


Organizator: Wydawnictwo MARGINESY
Miejsce: stoisko 55/D8
12.00–13.00 Anita Głowińska autorka „Kici Koci” podpisuje książki z serii.

Wiek: 3-6


Organizator: MEDIA RODZINA
Miejsce: stoisko 15/H
12.00–13.00 Spotkanie z Joanną Papuzińską

Wiek: 7-13 i inni

Profesor zwyczajny nauk humanistycznych, wykładowca i pracownik naukowy UW, krytyk literacki, autorka wielu rozpraw dotyczących literatury dziecięcej. Ukończyła Wydział Dziennikarski na UW. Członek Zarządu Polskiej Sekcji IBBY. W 1996 otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury. Jest także laureatką  Nagrody Pary Prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży w 25-leciu polskiej wolności (1914).


Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 203/D20
12.00–13.00 Spotkanie z Elżbietą Pałasz

Wiek: 3-13 i inni

Autorka podpisuje książki: „Dobra robota”, „Szkoła dla początkujących”, „Pies i kot w leśnym zakątku”, „Mały ślimak i wielka przygoda”, „Mały rudzik i wielka przygoda”, „Zosia, Ernest i ktoś jeszcze”.


Organizator: Wydawnictwo ADAMADA
Miejsce: stoisko 203/D19
12.00–13.00 Spotkanie z autorami książek: „ Mózg”, „Ekonomia”, „ Polityka”, „Kosmos”

Wiek: 9+

„Kosmos” to fascynująca historia kosmosu, czarnych dziur, planet, ciemnej materii i czerwonych karłów, opowiedziana w prosty i zabawny sposób, zrozumiały dla każdego (od 9 do 113 lat). Skąd się wziął wszechświat i jak to możliwe, że z niczego? Co się tak naprawdę wydarzyło 14 miliardów lat temu? Dlaczego kosmos wygląda tak jak wygląda? Co to jest kosmiczna materia, z czego się składa i czemu praktycznie jej nie ma? Do czego mogą przydać się gluony, a do czego kwarki? Jak się robi galaktyki? Czy wszechświat kiedyś się skończy i co wtedy z nami będzie?


Organizator: PUBLICAT S.A.
Miejsce: stoisko 167/D16
12.00–13.00 Danuta Parlak podpisuje książkę „O misiu, który szukał przyjaciela”.

Wiek: 3-10

Laureatka wielu nagród i autorka książek dla dzieci wpisywanych na listy lektur szkolnych, autorka słuchowisk radiowych (realizacje w Teatrze Polskiego Radia) oraz sztuk teatralnych. Opublikowała: „Kapelusz Pani Wrony”, „Krokodyl, Pan Mruczek i Mysia Rodzina” (nominacja w konkursie Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2009), „O Mikołaju, który zgubił prezenty”, „Żyrafa i Mrówka”, „Zwariowana kałuża”, „Tajemnicze notesy Tywonki”. Za książkę „Obcy w lesie” otrzymała wyróżnienie w konkursie na Książkę Roku IBBY 2015.


Organizator: Wydawnictwo KINDERKULKA
Miejsce: stoisko 69/C
12.00–13.00 Spotkanie z Jackiem Mulczykiem-Skarżyńskim czyli Panem od francuskiego

Zapraszamy na spotkanie z tłumaczem trylogii Melanie Rutten „Mój Cień”, „Źródło”, „Mój las”, serii Astrid Desbordes „Edzio i przyjaciele” oraz premierowej książki Germano Zullo i Albertine „Moje maleństwo”.


Organizator: Wytwórnia
Miejsce: stoisko 89/C
12.00–13.00 Spotkanie autorskie z Jolantą Horodecką-Wieczorek

Wiek: 7-13

Autorka podpisuje książki dla dzieci „Wiatrowe opowieści z Kościuszką w treści”, „O kosmicznym ludku w babcinym ogródku”.


Organizator: Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie z Siedzibą w Londynie
Miejsce: stoisko 351/G
12.00–13.00 Interaktywny Podcast dla dzieci „Figlaki” – Marta Krajewska, Katarzyna Błędowska

www.storytel.pl


Organizator: STORYTEL Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 112/D19
12.00–14.00 Spotkanie z Edwardem Lutczynem

Wiek: 3-13 i inni

Edward Lutczyn podpisuje ilustrowane przez niego książki o Piracie Rabarbarze Wojciecha Witkowskiego oraz „Szczęście śpi na lewym boku” Renaty Piątkowskiej.


Organizator: WYDAWNICTWO BIS
Miejsce: stoisko 85/C
12.00–14.00 Spotkanie z Andrzejem Kruszewiczem, dyrektorem warszawskiego zoo, niezrównanym gawędziarzem i propagatorem wiedzy przyrodniczej, autorem wielu interesujących książek

Wiek: 3-18 i inni


Organizator: MULTICO OFICYNA WYDAWNICZA Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 4/D1
12.00–15.00 Michał Zawadka podpisuje swoje książki.

Wiek: 3-18 i inni


Organizator: Mind & Dream
Miejsce: stoisko 205/D20
12.30–13.30 Co zrobić, kiedy tata wyjechał daleko i tak smutno jest bez niego? Przytulić misia o magicznym złotym nosie, przejść przez tajemnicze okienko i... wyruszyć w podróż.

Wiek: 3-6 i inni

Zapraszamy na spotkanie z Zuzanną Malinowską (autorką tekstu) oraz Joanną Kafką (ilustratorką) przepięknej książki „Okienko” o magicznej podróży w poszukiwaniu tego, co dla dziecka jest najważniejsze: pełna rodzina, bliskość i miłość.


Organizator: WYDAWNICTWO ALEGORIA
Miejsce: stoisko 117/C
12.30–14.00 Marcin Szczygielski prezentuje i podpisuje swoje książki.

Wiek: 3-18 i inni


Organizator: Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego
Miejsce: stoisko 19/H
13.00–13.50 Spotkanie z Jarosławem Kaczmarkiem

Wiek: 7-12

Na spotkanie prowadzone są zapisy pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl (Niezbędne jest podanie następujących danych: imię, nazwisko oraz wiek dziecka, imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna, nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować.)

Autor wypracował swój oryginalny, od razu rozpoznawalny styl opowiadania, poruszający wyobraźnię i emocje. Opowieść powinna być jak dobry mecz! – mówi. W myśl tej zasady jego historie wyróżniają się przemyślaną kompozycją, dynamicznym rytmem akcji, wyrazistym rysunkiem bohaterów. Traktując futbol jak skarbnicę wspaniałych opowieści – współczesny odpowiednik dawnej mitologii – autor odnajduje w nim wątki, które są ważne nie tylko w kontekście świata sportu.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Egmont
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
13.00–14.00 Spotkanie z Asią Gwis

Wiek: 3-10

Autorka podpisuje książki: „W świecie małp”, „Niesamowity wszechświat” i „Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie ptasiego świata”.


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z - teren zewn.
13.00–14.00 Spotkanie z Karoliną Bąkowską

Wiek: 7-10

Karolina Bąkowska podpisuje książkę „Niesamowity wszechświat”.


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z – teren zewn.
13.00–14.00 Joanna Kuciel-Frydryszak podpisuje książki „Służące do wszystkiego” oraz „Iłła”.

Wiek: 7-18 i inni


Organizator: Wydawnictwo MARGINESY
Miejsce: stoisko 55/D8
13.00–14.00 Tadeusz Bartoś podpisuje książkę „Mnich”.

Wiek: 14-18 i inni


Organizator: Wydawnictwo MARGINESY
Miejsce: stoisko 55/D8
13.00–14.00 Witold Tkaczyk i Tomasz Tomaszewski, autorzy komiksu „Dziś Powstanie” podpisują egzemplarze.

Wiek: 7-18 i inni


Organizator: MEDIA RODZINA
Miejsce: stoisko 15/H
13.00–14.00 Spotkanie z Katarzyną Ziemnicką

Wiek: 7-13 i inni

Urodziła się w Skwierzynie, a wychowywała w Golenicach. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, pracuje jako dziennikarka i redaktorka. W 2016 roku jej książka „Wielka wyprawa pirata Nata” została nagrodzona w IV konkursie im. Astrid Lindgren. Jej najnowsza książka, którą napisała wraz z mężem Pawłem, to „Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku”.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 203/D20
13.00–14.00 Spotkanie z Pawłem Ziemnickim

Wiek: 7-13 i inni

Na co dzień pisze o technologiach kosmicznych, najczęściej satelitach i rakietach. Jest autorem wywiadów m.in. z Harrisonem Schmittem – astronautą, który był na Księżycu, i odkrywcą pierwszych planet pozasłonecznych – prof. Aleksandrem Wolszczanem. W Kolumbii uczył się, jak „pokazywać” Kosmos osobom niewidomym, a w Holandii i Portugalii jak kształcić nauczycieli, by umieli zainteresować tym tematem uczniów. W Polsce najchętniej obserwuje nocne niebo w sierpniu w Puszczy Augustowskiej.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 203/D20
13.00–14.00 Spotkanie z Andrzejem Markiem Grabowskim

Wiek: 3-6

Autor podpisuje książkę „Ambroży Pierożek przyjaciel smoków”.


Organizator: Wydawnictwo ADAMADA
Miejsce: stoisko 203/D19
13.00–14.00 Spotkanie z Yvette Żółtowską-Darską

Wiek: 3-18 i inni

Autorka znakomitej serii #SUPERHEROSI – biografii piłkarzy dla dzieci, jak: „Lewy, Pazdan, Szczęsny i Grosicki”, oraz „Messi, Ronaldo, Ibra i Neymar JR”. Wieloletnia szefowa TVN Style, dziś pisarka i mama 13-letniego syna. Zainspirowana jego pasją do futbolu, wymyśliła nową koncepcję książek dla dzieci: biografie ich piłkarskich idoli. Jej książki przetłumaczono dotąd na 11 języków.


Organizator: BURDA Książki
Miejsce: stoisko 88/D13
13.00–14.00 Storytelling – warsztaty rodzinne

Wiek: 3-13

Prowadzący: Michał Malinowski (Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści)


Organizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Miejsce: stoisko 80/D11
13.12–14.00 Spotkanie z Michałem Leśniewskim, autorem książek „Ale samoloty!” i „Ale auta!”

Wiek: 7-13

Michał Leśniewski podpisuje swoją najnowszą książkę „Ale samoloty! Odlotowe historie lotnicze”, o początkach lotnictwa i współczesnych samolotach, a także bestseller „Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe” – opisujący pierwsze samochody i ewolucję, jaką musiały przejść, by wyglądały tak, jak dzisiaj.


Organizator: EGMONT POLSKA
Miejsce: stoisko 100/D16, 338/G
13.30–14.30 Ałbena Grabowska podpisuje książki dla dzieci z serii „Julek i Maja”.

Wiek: 9-12


Organizator: AKAPIT PRESS
Miejsce: stoisko 187/D18
14.00–14.50 Spotkanie z Agatą Ignaciuk, autorką książki „Wszyscy jedzą naleśniki. Książka z przepisami”

Wiek: 4-12

Na spotkanie prowadzone są zapisy pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl (Niezbędne jest podanie następujących danych: imię, nazwisko oraz wiek dziecka, imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna, nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować.)

Ludzie smażą placki z mąki i wody na rozgrzanej blasze na całym świecie. Czasami dodają do nich jajko, mleko albo drożdże. Nazywają je różnie w swoich językach, doprawiają na słono, ostro lub słodko. Te placki to naleśniki, pankejki, serawi, bliny i wiele innych. A.. właśnie.., wiecie jak zrobić mąkę? Pytam, bo znam takich, którzy uważają, że mąkę bierze się z torebki. Z tej książki dowiecie się prawdy o mleku, mące i jajku. I poznacie placki z całego świata. Smacznego!


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Druga Noga
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
14.00–14.50 Kim był syn Napoleona? Orlątko – zapomniana ikona XIX wieku

Prowadząca: dr Agnieszka Fulińska


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Meet Point
Miejsce: Scena – strefa popularnonaukowa (Biznes Klub)
14.00–15.00 Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

Wiek: 3-10 i inni

Grzegorz Kasdepke podpisuje książki z serii „Detektyw Pozytywka”, „A ja nie chcę być księżniczką”, „Bodzio i Pulpet”.


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z - teren zewn.
14.00–15.00 Spotkanie z Renatą Kijowską, autorką książek „Kuba Niedźwiedź” i „Hela foka”

Wiek: 3-6


Organizator: ZNAK Wydawnictwo
Miejsce: stoisko 63/D9
14.00–15.00 Spotkanie autorskie z Martą Kurczewską (ilustratorką)

Wiek: 3-13

Spotkanie na temat książki „Mirabelka” (Wydawnictwo Zielona Sowa), nominowanej do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii „literatura dla dzieci i młodzieży – tekst i ilustracje”


Organizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Miejsce: stoisko 80/D11
14.00–15.00 Spotkania z Barbarą Kosmowską
Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 203/D20
14.00–16.00 Spotkanie z autorem Krzysztofem Ziębą, autorem książki „Guzik z mleka. Czyli fantastyczne eksperymenty dla ciekawych świata”

Wiek: 3-10 i inni


Organizator: MULTICO OFICYNA WYDAWNICZA Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 4/D1
14.00–16.00 Spotkanie z Januszem Feliksem, twórcą i wydawcą gier planszowych z serii „Było sobie życie”

Wiek: 3-13 i inni


Organizator: Hipokampus
Miejsce: stoisko 357/G
14.30–15.30 Spotkanie z Jarosławem Kaczmarkiem i Marcinem Kalitą

Wiek: 7-13

Autorzy najnowszych książek dla dzieci z serii Mali mistrzowie podpisują książki „Pomocnicy”, „Skrzydłowi”, „Juventus. Drużyna walecznych serc”.


Organizator: EGMONT POLSKA
Miejsce: stoisko 100/D16, 338/G
14.30–15.30 Marcin Przewoźniak – spotkanie autorskie

Wiek: 3-18 i inni

Autor książki „Puk, Puk! Zastałem króla?” oraz serii o odkrywcach: „Mikołaj Kopernik. Chłopak, który sięgnął do gwiazd”, „Odkrywcy grobu faraona” i „Wielkiej księgi zagadek”. W swoim dorobku ma również książkę, która uratowała niejedną rodzinną wyprawę z dziećmi: „Daleko jeszcze?”.


Organizator: Wydawnictwo Zielona Sowa Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 191/D19
14.30–15.30 Spotkanie z autorem Tomaszem Szwedem

Wek: 3-10

Podpisywanie książek z serii o Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce


Organizator: WYDAWNICTWO BIS
Miejsce: stoisko 85/C
15.00–16.00 Spotkanie z Martą Guzowską

Wiek: 7-10

Marta Guzowska podpisuje książki z serii „Detektywi z Tajemniczej 5”: „Zagadka zaginionej kamei”, „Zagadka grobu wampira” i „Zagadka królowej myszy”.


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z – teren zewn.
15.00–16.00 O pisaniu i ilustrowaniu książek dla dzieci z Marcinem Wichą i Zosią Dzierżawską

Wiek: 7-12

Na spotkanie prowadzone są zapisy pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl (Niezbędne jest podanie następujących danych: imię, nazwisko oraz wiek dziecka, imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna, nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować.)

Marcin Wicha, laureat Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej Nike, autor „Wielkiej księgi Klary”, opowie, jak wygląda warsztat prawdziwego pisarza. Zosia Dzierżawska, która wspaniale narysowała Klarę, zdradzi tajniki pracy ilustratora. Będziemy czytać, śmiać się, złościć, rozmawiać o pisaniu książek i pamiętników.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Mamania
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
15.00–16.00 Spotkanie z Katarzyną Borys

Wiek: 9+


Organizator: AKAPIT PRESS
Miejsce: stoisko 187/D18
15.00–16.00 Ekslibris – warsztaty dla dzieci

Wiek: 8-15

Warsztaty z tworzenia własnego ekslibrisu za pomocą tradycyjnej techniki graficznej prowadzone przez Karolinę Witkowską

 


Organizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Miejsce: stoisko 80/D11
15.00–17.00 Marta Kurek ─ Smocze Spotkanie IV

Wiek: 7-18 i inni

„Szał Vandy” ─ pierwsza część serii „Dragonus Cracovus: Biomagia” to opowieść o smokach, ale o ludziach; o magii, ale o nauce i współczesności. W niezwykłym, a jednak bliskim nam świecie rozgrywa się historia, jakiej jeszcze nie było ─ pisana krwią i iskrami biomagii. Jeśli chcesz poznać tę historię, przyjdź na Smocze Stoisko, gdzie Dragonus Cracovus, współcześni potomkowie Smoka Wawelskiego, naprawdę staną między ludźmi. Poza tym Marta Kurek, autorka „Szału Vandy” , wygląda na całkiem miłą osobę i chętnie podpisze Twój egzemplarz książki w imieniu Jej Ognistości Zempher, monarchini Dragonus. Ona już tak miła nie jest, musi w końcu uosabiać smoczy majestat. Obie liczą jednak, że się pojawisz i nie zawiedziesz gości z Drago*zoii.

Szczególnie zapraszamy młodzież z marzeniami! Marta Kurek zaczęła pisać, mając 13 lat, a swoją powieść wydała w wieku 19 lat. Marzenia są więc jej ulubionym tematem.


Organizator: SMOCZE STOISKO
Miejsce: stoisko 79/C
16.00–16.50 Małgorzata Berwid i Agnieszka Michalska czytają z dziećmi wybrane fragmenty książek–laureatów konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” oraz rozmawiają z publicznością.

Małgorzata Berwid – Ciotka Książkula przedstawi krótko konkurs Świat Przyjazny Dziecku. Następnie zaprosi na scenę swoich gości – dzieci, które recenzują literaturę dziecięcą w audycji radiowej Radia Dla Ciebie „Ciotka Książkula” oraz aktorkę Agnieszkę Michalską.


Organizator: Komitet Ochrony Praw Dziecka
Miejsce: Scena B (Centrum Konferencyjne, poziom 2)
Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy