Program branżowy

Bibliotekarzy, księgarzy, wydawców i poligrafów zapraszamy na interesujący program spotkań branżowych, debat i warsztatów, współorganizowanych m.in. przez Polską Izbę Książki, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Bibliotekę Narodową, Instytut Książki oraz m.st. Warszawę, Uniwersytet Warszawski, Fundację Legalna Kultura, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Centrum Edukacji Obywatelskiej/Noc Bibliotek, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury i Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich, Creative Europe Desk Polska, Polską Sekcję IBBY, Fundację ABC XXI – Cała Polska Czyta Dzieciom, Komitet Ochrony Praw Dziecka, Bibliotekę Analiz i Magazyn Literacki KSIĄŻKI, Granice.pl, Motyleksiążkowe.pl, Literacka Sp. z o.o. oraz wydawców: Grupę Wydawniczą Foksal i Wydawnictwo Literackie.

 

Zapraszamy!

zaktualizowano dnia: 19 kwietnia 2019

Czwartek, 23 maja

10.00–18.00 Czyściec egzemplarza obowiązkowego

Jeżeli mają Państwo zaległości z egzemplarzem obowiązkowym dla Biblioteki Narodowej, to przez wszystkie dni targowe można  zostawić na stoisku BN 106/D17 egzemplarze  brakujących publikacji.


Organizator: BIBLIOTEKA NARODOWA
Miejsce: stoisko 106/D17
10.15–12.00 Biblioteki a wyzwania XXI wieku - EduAkcja dla bibliotek

Podczas konferencji, organizowanej już po raz piąty przez Warszawski Program Edukacji Kulturalnej, dr Roman Chymkowski antropolog i socjolog kultury opowie co zachęca warszawiaków do czytania  na podstawie badań pt. „Stan czytelnictwa w Polsce w 2018 roku”, zaprezentujemy nowy portal Biblioteki Warszawy, odbędzie się także wykład na temat wielokulturowości w bibliotece. Zaplanowaliśmy także krótką część warsztatową, podczas której moderatorzy poprowadzą trzy stoliki dyskusyjne poświęcone następującym zagadnieniom:

1. Tworzenie funduszu nowości dla bibliotek dzielnicowych

2. System szkoleń dla warszawskich bibliotekarzy

3. Biblioteki szkolne pomostem między literaturą a młodym czytelnikiem


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
Miejsce: Sala Amsterdam
11.00–12.00 "A jakie Ty masz problemy? - o trudnych sprawach w literaturze dla młodzieży."

Joanna Piekarska, Biblioteka Narodowa, Polska Sekcja IBBY

 


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych (Polska Sekcja IBBY)
Miejsce: Sala Londyn C
11.00–12.00 Wydawnictwo Literackie - spotkanie dla bibliotekarzy

Czym Wydawnictw Literackie może pochwalić się w 2019 roku? Podczas spotkania bibliotekarze zapoznają się z nową ofertą Wydawnictwa Literackiego, a także z najważniejszymi zapowiedziami na najbliższe miesiące. Osobne miejsce poświęcone zostanie literaturze dziecięcej. Przedstawione zostaną także możliwości współpracy pomiędzy WL a bibliotekami. Gorąco zapraszamy.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERACKIE
Miejsce: Sala Londyn B
11.00–17.30 Biuro ISBN na WTK

Przez wszystkie dni targowe przedstawiciele Biura ISBN będą prowadzić indywidualne szkolenia i odpowiadać na pytania na stoisku Biblioteki Narodowej nr 106/D17.


Organizator: BIBLIOTEKA NARODOWA
Miejsce: stoisko 106/D17
12.00–13.00 Uroczyste otwarcie 10. Warszawskich Targów Książki i 13. Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA
Organizator: Warszawskie Targi Książki
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
12.00–13.00 Pakiet inspiracji na warsztaty i ćwiczenie z dziećmi technik na dobre życie – z autorką książek, wierszy i sztuk teatralnych dla dzieci Margarett Borroughdame

Spotkanie dla Bibliotekarzy. Propozycja zajęć o językach miłości, o wdzięczności, o budowaniu tradycji i o mocy więzi rodzinnych, o budowaniu zdrowego poczucia własnej wartości, o ocenianiu, o umiejętności korzystania z zasobów, o rolach społecznych.


Organizator: MOTYLEKSIĄŻKOWE.PL
Miejsce: Sala Londyn B
13.00–13.50 Ogłoszenie nominacji do nagrody literackiej NIKE

NIKE jest nagrodą za książkę roku. Przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę roku poprzedniego. Celem nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść.


Organizator: Fundacja Nagrody Literackiej "NIKE"
Miejsce: Sala Londyn B
13.00–14.00 Wirtualny księgarz, automatyczny recenzent - czy sztuczna inteligencja może być sposobem na wzrost czytelnictwa?

Zespół specjalistów od uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji opracował algorytmy, które „czytają” książki i potrafią ich treść połączyć z cechami fabuły, do tej pory  możliwymi do uchwycenia wyłącznie przez człowieka - czy książka bawi, zasmuca, porusza, przeraża. System ułatwiający czytelnikom wybór książki spośród tysięcy dostępnych tytułów jest już po pierwszych testach.

Na Warszawskich Targach Książki po raz pierwszy zostaną zaprezentowane efekty wspólnej pracy technologicznego startupu, Instytutu Książki i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zespół badawczy ujawni ponadto tytuł pierwszej powieści ocenionej przez polską sztuczną inteligencję.

Prelegenci: Dr Krzysztof Sopyła - specjalista uczenia maszynowego, dr Elżbieta Sobczak -dyrektor wydawnictwa UKSW, Urszula Witkowska – praktyk handlu książką i marketingu.


Organizator: Literacka Sp. z o.o.
Miejsce: Sala Barcelona
13.00–14.00 Wielkość rynku książek niedostępnych w handlu – czy jest szansa na drugie życie książki?

Izabela Sadowska (LC) – prezentacja
Panel: Maciej Szymański, Marcin Wereniewicz (Azymut), Jakub El Mahdi (Virtualo), Grażyna Szponder (Rebis) , Jędrzej Maciejewski (SAiW).
Prowadzący: Grzegorz Majerowicz PIK)


Organizator: Polska Izba Książki | Polish Chamber of Books
Miejsce: Sala Londyn C
13.30–14.30 My w ISBNie znowu o Themie! Spójna kategoryzacja książek – zalety i wady dyskusja z udziałem Jana Elbanowskiego z Oficyny Literackiej Noir sur Blanc oraz Katarzyny Nakoniecznej i Doroty Cymer z Biblioteki Narodowej

O polskich kategoriach w Themie, co jest dobre  a czego brakuje, opowiedzą Kasia Nakonieczna i Dorota Cymer z Biblioteki Narodowej. Pokażą na przykładach jak to działa i jak dobrze skategoryzować książkę. O swoich doświadczeniach z Themą opowie także Jan Elbanowski z Oficyny  Literackiej Noir sur Blanc.  Razem podyskutujemy dlaczego spójna kategoryzacja jest ważna dla zaistnienia książki na rynku.

Przez wszystkie dni targowe pracownicy ISBN będą prowadzić indywidualne szkolenia i  odpowiadać na pytania na stoisku Biblioteki Narodowej nr 106/D17.


Organizator: BIBLIOTEKA NARODOWA
Miejsce: Sala Londyn A
13.30–14.30 Lew Hieronima – wręczenie nagrody dla wydawcy najbardziej przyjaznego tłumaczom

Czwarta edycja nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.


Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
14.00–15.00 Wręczenie Nagrody Magellana w Konkursie na najlepsze publikacje turystyczne.
Organizator: Biblioteka Analiz | Magazyn Literacki KSIĄŻKI
Miejsce: Sala Paryż C
14.00–15.00 Marcin Meller prezentuje - spotkanie z Grupą Wydawniczą Foksal

Zapraszamy na szybką, niezobowiązującą, lekką i zabawną prezentację nowości od Grupy Wydawniczej Foksal, czyli między innymi wydawnictw W.A.B., Wilga, Uroboros i Buchmann. O najnowszych książkach, planach wydawniczych na 2019 i 2020 opowie Marcin Meller, dyrektor wydawniczy. Spotkajmy się i porozmawiajmy!


Organizator: Grupa Wydawnicza Foksal
Miejsce: Sala Londyn B
14.00–15.30 Ogłoszenie wyników konkursu i plebiscytu ,,Najlepsza książka na wiosnę".

Konferencja dla wydawców z okazji dwudziestolecia serwisu Granice.pl


Organizator: GRANICE.pl
Miejsce: Sala Londyn C
14.00–15.30 59. Konkurs PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2018

Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień laureatom 59. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2018

 

 

 


Organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek
Miejsce: Sala Amsterdam
14.30–15.30 "Kopiuj, wklej" - takie proste, ale czy na pewno legalne?
Organizator: Warszawskie Targi Książki, Fundacja Legalna Kultura
Miejsce: Sala Londyn A
15.30–16.20 Ogłoszenie finalistek do Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia
Organizator: Kurier Szczeciński
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
15.30–16.30 European Prize of Literature 2019 – Rozstrzygnięcie konkursu Nagrody Literackiej Unii Europejskiej z udziałem Polski

Nominowani wydawcy i autorzy z Polski.

Prowadzący: Grzegorz Jankowicz (przedstawiciel Jury).


Organizator: Polska Izba Książki | Polish Chamber of Books
Miejsce: Sala Londyn C
16.30–17.30 Wyniki Plebiscytu najważniejszych i najbardziej wpływowych postaci wolnego rynku książki.
Organizator: Biblioteka Analiz | Magazyn Literacki KSIĄŻKI
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna

Piątek, 24 maja

10.00–11.00 Nowoczesne narzędzia monitoringu rynku książki na świecie. Jak zmierzyć popularność i sprzedaż książek na tak różnych rynkach jak Polska, Włochy, Wielka Brytania, Indie, Meksyk czy Brazylia?

prowadzący spotkanie: Renek Mendruń (Nielsen)

goście:

Andre Breedt,  Managing Director Nielsen  Book Research International  

Jeremy Neate,  Head of Research & Servicing, Nielsen Bookscan


Organizator: Polska Izba Książki | Polish Chamber of Books
Miejsce: Sala Londyn C
10.15–10.30 Dlaczego warto zgłaszać książki do Konkursu Świat Przyjazny Dziecku, organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka

Konkurs Świat przyjazny dziecku  jest  unikalnym  projektem  Komitetu  Ochrony  Praw Dziecka. Siedemnaście   lat temu powstał pomysł, mający na celu zarówno pomoc rodzicom, opiekunom, a także firmom –m.in. : dystrybutorom i producentom zabawek i wydawcom książek we wskazaniu najlepszych zabawek, książek, miejsc dla dzieci.

Prezentacji Konkursu Świat przyjazny dziecku dokonają przewodnicząca KOPD Mirosława Kątna i manager ds. PR i promocji KOPD Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz.


Organizator: Komitet Ochrony Praw Dziecka
Miejsce: Scena A (Centrum Konferencyjne, poziom2)
11.00–12.00 Program Kreatywna Europa – spotkanie dotyczące możliwości pozyskania środków Unii Europejskiej na tłumaczenia i promocję europejskiej beletrystyki!

Podczas spotkania przekażemy informacje o możliwościach pozyskania dofinansowania z programu Kreatywna Europa na projekty w ramach obszaru grantowego Tłumaczenia literackie: cele i priorytety, założenia oraz zasady formalne i jakościowe.


Organizator: Creative Europe Desk Polska
Miejsce: Sala Londyn A
11.00–12.00 "Islandzki, buriacki, słoweński, baskijski, walijski... Jak i po co tłumaczyć Polakom literaturę zupełnie im nieznaną".

W dyskusji wezmą udział tłumacze literatury języków mało w Polsce znanych lub wręcz całkiem nieznanych, moderuje Dorota Konowrocka-Sawa, tłumaczka z języka angielskiego i członkini zarządu Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

Po debacie zapraszamy na rozmowy z tłumaczami w kuluarach.


Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Miejsce: Scena B (Centrum Konferencyjne, poziom2)
11.00–12.00 V Noc Bibliotek 2019 – czytelne pomysły na udaną akcję

Podczas warsztatów z elementami dyskusji i prezentacji uczestnicy dowiedzą się, na czym polega akcja Noc Bibliotek, która w tym roku odbędzie się w nowym, jesiennym terminie 5 października 2019. Otrzymają najnowsze informacje o materiałach, zasobach i wsparciu dla bibliotek.

Popracują twórczo nad pomysłami na działania w bibliotece i wymienią doświadczenia.

Spotkanie skierowane jest do bibliotekarek i bibliotekarzy, zapisy e-mailowe: nocbibliotek@ceo.org.pl

Prowadzenie: Katarzyna Sołtan-Młodożeniec, krajowa koordynatorka akcji Noc Bibliotek od pierwszej edycji, trenerka, autorka projektów społecznych i kulturalnych oraz materiałów edukacyjnych.

 


Organizator: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej/ Noc Bibliotek
Miejsce: Sala Londyn B
11.00–12.50 Cyfrowy model promocji książki. Doświadczenia z Niemiec

Gość prezentacji Annabell Schwarz (Lübbe-Verlag, Kolonia). Prowadzący: Sonia Draga


Organizator: Polska Izba Książki | Polish Chamber of Books, Goethe Insitut
Miejsce: Sala Londyn C
11.00–17.30 Biuro ISBN na WTK

Przez wszystkie dni targowe przedstawiciele Biura ISBN będą prowadzić indywidualne szkolenia i  odpowiadać na pytania na stoisku Biblioteki Narodowej nr 106/D17.


Organizator: BIBLIOTEKA NARODOWA
Miejsce: stoisko 106/D17
11.00–18.00 Czyściec egzemplarza obowiązkowego

Jeżeli mają Państwo zaległości z egzemplarzem obowiązkowym dla Biblioteki Narodowej, to przez wszystkie dni targowe można  zostawić na stoisku BN 106/D17 egzemplarze  brakujących publikacji.

 


Organizator: BIBLIOTEKA NARODOWA
Miejsce: stoisko 106/D17
12.00–13.00 Nowoczesne technologie introligatorskie - seminarium

Seminarium "Nowoczesne technologie introligatorskie" organizowane przez Wydawcę wspólnie z Sekcją Poligrafów SIMP


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Wydawca
Miejsce: Sala Londyn A
12.00–13.30 Klątwa za kradzież książki, czyli jak chronić twórczość i kulturę

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek zaprasza na spotkanie Klątwa za kradzież książki, czyli jak chronić twórczość i kulturę

Wykład poprowadzi Krzysztof Lewandowski, Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

 


Organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek
Miejsce: Sala Londyn B
13.00–14.00 Wydawnictwo Literackie - spotkanie dla bibliotekarzy

Czym Wydawnictw Literackie może pochwalić się w 2019 roku? Podczas spotkania bibliotekarze zapoznają się z nową ofertą Wydawnictwa Literackiego, a także z najważniejszymi zapowiedziami na najbliższe miesiące. Osobne miejsce poświęcone zostanie literaturze dziecięcej. Przedstawione zostaną także możliwości współpracy pomiędzy WL a bibliotekami. Gorąco zapraszamy.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERACKIE
Miejsce: Sala Londyn C
13.00–14.00 „Kiedy masz wybór: czy dać dowód swojej racji, czy dobroci, daj dowód swojej dobroci” – spotkanie dla nauczycieli i bibliotekarzy z R. J. Palacio, autorką książki „Cudowny chłopak”

O tolerancji, różnorodności, edukacji, literaturze i czytelnictwie z R.J. Palacio rozmawiać będzie Sylwia Chutnik – pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa, kuratorka festiwali i inicjatyw literackich, laureatka nagród literackich i społecznych.

 

Zapraszamy: dyrektorów szkół, nauczycieli, wychowawców młodzieży, animatorów kultury, pedagogów szkolnych i bibliotekarzy.

 

WYBIERZ DOBROĆ (ang. Choose Kind) – Stany Zjednoczone oszalały na punkcie tego projektu!

A wszystko przez Auggiego Pullmana, bohatera książki R.J. Palacio, który na kartach książki „Cudowny chłopak” dzielnie walczył o akceptację dla swojej inności wśród szkolnych kolegów.

W USA idea propagowania dobroci, przyjaźni, tolerancji i otwartości na innych w zawrotnym tempie rozprzestrzeniła się wśród uczniów szkół oraz w lokalnych społecznościach zorganizowanych wokół bibliotek i księgarń. Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek przygotowało wytyczne, według których biblioteki publiczne i niezależne księgarnie mogły przygotować spotkania dla czytelników w każdym wieku, poświęcone książce i jej szczytnym ideom. Wspólnie czytano fragmenty powieści, a następnie podejmowano dyskusję na temat problemów w niej poruszanych, współczesnego świata i nadrzędnych wartości, którymi powinniśmy kierować się w życiu i kontaktach z innymi. Książkę włączono także do programu edukacji szkolnej. Kampanię WYBIERZ DOBROĆ wsparł też amerykański wydawca książki. Random House zachęca szkoły podstawowe i średnie do udziału w wyzwaniu – chodzi o promowanie wśród uczniów aktów dobroci, zachęcanie do ich dostrzegania i nagradzania. W trwającym już od sześciu lat programie WYBIERZ DOBROĆ może wziąć udział każdy, kto traktuje dobroć jako życiową wytyczną i chciałby dołączyć do siedemdziesięciotysięcznej społeczności!

„Cudowny chłopak” R.J. Palacio jest opowieścią o Auguście, ale tak naprawdę dotyczy nas wszystkich – bo każdy z nas marzy o tym, by zostać zauważonym i by inni cenili nas za to, jacy jesteśmy. Ta zapadająca w pamięć powieść o dobroci, przyjaźni, odwadze i inności inspiruje, bawi i wzrusza czytelników na całym świecie.

Na fali międzynarodowego sukcesu „Cudownego chłopaka” powstały kolejne książki: ilustrowana wersja historii Auggiego dla najmłodszych dzieci, „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”, a także „Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie”, która przedstawia spojrzenie na świat Augusta z trzech nowych punktów widzenia, oraz dwa uzupełniające tytuły „365 dni cudowności” i „Cudowny dziennik” z inspirującymi cytatami i złotymi myślami, dotyczącymi odwagi, przyjaźni, miłości i życzliwości przez cały rok.

19 stycznia 2018 roku do polskich kin trafiła ekranizacja powieści. W rolach głównych wystąpili: Julia Roberts, Owen Wilson oraz Jacob Tremblay.

http://cudownychlopak.pl/

 

R.J. Palacio ukończyła Wyższą Szkołę Sztuki i Projektowania na Manhattanie, a także Parsons School of Design, gdzie rozwijała swoje umiejętności ilustratorskie. Zawodowo od lat związana jest z największymi nowojorskimi wydawnictwami książkowymi. Jej debiutancka powieść „Cudowny chłopak”, bestseller „New York Timesa”, odniosła międzynarodowy sukces. Zachęcające do czynienia dobra i bycia życzliwym przesłanie książki stało się inspiracją do zorganizowania kampanii społecznej o nazwie WYBIERZ DOBROĆ, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i poparciem ze strony zarówno dzieci, jak i dorosłych, i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych.

 

Prowadzenie: Sylwia Chutnik
http://sylwiachutnik.pl/

 


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Wydawnictwo Albatros
Miejsce: Sala Barcelona
13.30–15.00 Platforma Polskich Publikacji Naukowych - prezentacja projektu i szkolenie

ICM UW zaprezentuje projekt platformy oraz przeprowadzi szkolenie dla redaktorów czasopism naukowych na temat funkcjonowania w otwartym dostępie.

W ramach projektu "Platforma Polskich Publikacji Naukowych" ICM UW rozwija serwis internetowy przeznaczony do udostępniania w modelu otwartego dostępu (Open Access), w sposób zgodny ze światowymi standardami, zasobów polskich czasopism oraz książek naukowych. Stosowanie otwartych licencji zaleca wydawcom polskich czasopism naukowych MNiSW, a otwarty dostęp jest m.in. ogólną zasadą w programie Horyzont 2020 oraz wymogiem coraz większej liczby instytucji finansujących badania (Narodowe Centrum Nauki, jeden z inicjatorów cOAlition S przewiduje wprowadzenie takiego wymogu dla wszystkich dofinansowywanych publikacji już od 2020 r.).

Dla wydawców i autorów obecność na Platformie Polskich Publikacji Naukowych oznacza przede wszystkim korzyści skali i bardzo dobrą widoczność w Internecie (np. w wyszukiwarce Google Scholar). Platforma będzie wyposażona w funkcje ułatwiające zarządzanie zasobami czasopism oraz raportowanie, m.in. przez częściową automatyzację wprowadzania metadanych i możliwość ich eksportu do popularnych formatów i platform (np. POL-index).

Prezentacja oraz szkolenie obejmą m.in. zagadnienia praktyczne: wydawanie czasopisma na wolnych licencjach, procedura przystąpienia do platformy, wprowadzanie danych do bazy, import/eksport metadanych, wybrane zalety udostępniania treści na platformie ICM UW.


Organizator: Uniwersytet Warszawski, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego.
Miejsce: Sala Warszawa
14.00–15.00 Czytelnictwo dzieci wobec dorosłych oczekiwań

O czytelnictwie dzieci wobec dorosłych oczekiwań opowie Anna Czernow, literaturoznawczyni, prezeska Polskiej Sekcji IBBY.

 


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych (Polska Sekcja IBBY)
Miejsce: Sala Londyn B
14.00–15.30 Dyskusyjny Salon Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich „Tłumaczenie - hobby czy trudna rzeczywistość”

Uczestnikami panelu Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich będą (w kolejności alfabetycznej): Marek Bieńczyk, pisarz, tłumacz; Milena Rachid Chehab, redaktor, wydawnictwo Prószyński Media; Justyna Czechowska, tłumaczka, prezes Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury; Grażyna Szarszewska, dyrektor generalna, Polska Izba Książki; Anna Wasilewska, tłumaczka, wydawca, „Literatura na Świecie”.

Moderatorem spotkania będzie Wojciech Gilewski, tłumacz, członek Zarządu STP.

Podobnie jak na ubiegłorocznym panelu targowym STP „Tłumacz na rynku wydawniczym” chcielibyśmy, by panel tegoroczny był otwartą szczerą dyskusją na temat sytuacji tłumaczy literatury. Czy jest to tylko piękne hobby czy też da się z tego żyć?


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich
Miejsce: Scena B (Centrum Konferencyjne, poziom2)
15.00–16.00 Pobierać czy nie pobierać - czyli jak bezpiecznie i legalnie korzystać z zasobów internetu
Organizator: Warszawskie Targi Książki, Fundacja Legalna Kultura
Miejsce: Sala Londyn A
16.00–17.20 Konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2019 - ogłoszenie laureatów

Spotkanie wydawców akademickich i naukowych połączone z wręczeniem nagród w Konkursie ACADEMIA, w tym wyróżnień rektorskich: Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych oraz Nagrody Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych.

zapraszają organizatorzy Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA.


Organizator: organizatorzy Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA
Miejsce: Sala Amsterdam
17.00–18.50 CZECHY (WY)TŁUMACZONE

Czy Czesi to rzeczywiście „Pepicy”? Spotkanie z udziałem tłumaczy z języka czeskiego, którzy zaprezentują swoje spojrzenie na czeską literaturę, kulturę i historię. W dyskusji wezmą udział: Olga Czernikow, Katarzyna Dudzic-Grabińska, Renata Putzlacher, Julia Różewicz, Leszek Engelking, Andrzej Jagodziński i inni.

W roli moderatorki wystąpi Lucie Zakopalová z Instytutu Polskiego w Pradze.


Organizator: Czeskie Centrum Warszawa. Partner wydarzenia - Mazowiecki Instytut Kultury
Miejsce: Sala Londyn C

Sobota, 25 maja

11.00–12.00 L’ATELIER - Agir, coopérer, apprendre ensemble et avec plaisir !

Poprowadzą: Nathalie Viala, Rémi Gérôme  (Przedstawiciele Metodyczni  wydawnictwa Didier FLE)


Organizator: NOWELA
Miejsce: Sala Paryż A
11.00–12.15 Insegnare italiano agli adolescenti: proposte per motivare gli studenti

Poprowadzi: Leonardo Masi  (Przedstawiciel Metodyczny wydawnictwa Edilingua)


Organizator: NOWELA
Miejsce: Sala Paryż B
11.00–17.30 Biuro ISBN na WTK

Przez wszystkie dni targowe przedstawiciele Biura ISBN będą prowadzić indywidualne szkolenia i  odpowiadać na pytania na stoisku Biblioteki Narodowej nr 106/D17.


Organizator: BIBLIOTEKA NARODOWA
Miejsce: stoisko 106/D17
11.00–18.00 Czyściec egzemplarza obowiązkowego

Jeżeli mają Państwo zaległości z egzemplarzem obowiązkowym dla Biblioteki Narodowej, to przez wszystkie dni targowe można  zostawić na stoisku BN 106/D17 egzemplarze  brakujących publikacji.

 


Organizator: BIBLIOTEKA NARODOWA
Miejsce: stoisko 106/D17
12.00–13.00 V Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży - ogłoszenie wyników

Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren jest organizowany od 2006 roku i nawiązuje do dorobku swojej Patronki, wielkiej szwedzkiej autorki, wyznaczając wysokie standardy literatury dla dzieci i młodzieży.

Stawia on przed autorami wysokie wymagania literackie i etyczne, co pozytywnie przekłada się na jakość nadsyłanych prac.

Organizatorów cieszy fakt, że Konkurs wyrobił sobie mocną pozycję wśród uznanych pisarzy, którzy chętnie sprawdzają w nim swoje pióra, ale także, że jest szansą dla licznych debiutantów.  


Organizator: Fundacja ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom
Miejsce: Sala Londyn C
12.15–13.15 La perspective actionnelle et la notion de médiation

Poprowadzą : Annick Hatterer, Monika Otulak-Komenda  (Przedstawicielki Metodyczne wydawnictwa CLE International)


Organizator: NOWELA
Miejsce: Sala Paryż A
12.30–13.15 Czteroletnie liceum: jak podręcznik Perfettamente! odpowiada na zmiany w nauczaniu drugiego języka obcego

Poprowadzą: Joanna Jarczyńska, Katarzyna Święcicka (Autorki serii Perfettamente!)

 


Organizator: NOWELA
Miejsce: Sala Paryż B
13.30–14.30 Más allá de los contenidos: el aprendizaje por competencias en el aula de ELE

Poprowadzi: Álvaro Sesmilo  (Przedstawiciel Metodyczny wydawnictwa Edinumen)


Organizator: NOWELA
Miejsce: Sala Paryż A
15.00–16.30 Pisarz polski - jak przełamać samotność? Biblioróżnorodność - ratunek dla kultury?

Dyskusja, w której udział wezmą prof. Grażyna Borkowska, dr Eliza Kącka,
Magdalena Knedler i Wojciech Pieniążek.

Prowadzenie: Janina Koźbiel


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Granice.pl
Miejsce: Sala Londyn B

Niedziela, 26 maja

11.00–17.00 Biuro ISBN na WTK

Przez wszystkie dni targowe przedstawiciele Biura ISBN będą prowadzić indywidualne szkolenia i  odpowiadać na pytania na stoisku Biblioteki Narodowej nr 106/D17.


Organizator: BIBLIOTEKA NARODOWA
Miejsce: stoisko 106/D17
11.00–17.00 Czyściec egzemplarza obowiązkowego

Jeżeli mają Państwo zaległości z egzemplarzem obowiązkowym dla Biblioteki Narodowej, to przez wszystkie dni targowe można  zostawić na stoisku BN 106/D17 egzemplarze  brakujących publikacji.

 


Organizator: BIBLIOTEKA NARODOWA
Miejsce: stoisko 106/D17
Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie

Godziny otwarcia

23 maja 2019 (czwartek) 10.00-18.00
24 maja 2019 (piątek) 10.00-19.00
25 maja 2019 (sobota)  10.00-19.00
26 maja 2019 (niedziela) 10.00-17.00

 

 

 

 

 

Polecamy