Konkurs o Grand Prix FKW

Wojciech Chmielarz zdobywcą Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, który towarzyszy 10. Warszawskim Targom Książki! Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymali Mariusz Czubaj za „Dziewczynkę z zapalniczką” (W.A.B.) i Robert Małecki za „Skazę” (Wydawnictwo Czwarta Strona)

W konkursie oceniane były polskie powieści kryminalne wydane w roku 2018 i do 15 kwietnia 2019 r. A jego celem było wyłonienie i nagrodzenie powieści kryminalnych najlepszych pod względem literackim. Jury oceniało nominowane książki również pod względem jakości poligraficznej i nagrodziło wydawców i drukarnie.

Jury w składzie: prof. Ewa Paczoska (przewodnicząca), prof. Georgij Petriaszwili, Andrzej Palacz, Marcin Sendecki oraz Szymon Kloska podało swój werdykt:


 

  • zdobywcą Grand Prix został Wojciech Chmielarz za „Żmijowisko” (Marginesy), który otrzymał 10 000 zł
  • zdobywcami dwóch równorzędnych wyróżnień po 2 000 zł każde zostali: Mariusz Czubaj za „Dziewczynkę z zapalniczką” (W.A.B.) i Robert Małecki za „Skazę” (Wydawnictwo Czwarta Strona)

 

Zdaniem prof. Ewy Paczoskiej „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza to znakomita opowieść o losie przypadku w ludzkim życiu – a jednocześnie o tym, co wydaje nam się czasem przypadkowe, ale w istocie decyduje o naszych wyborach i decyzjach. Ciekawa intryga kryminalna, wielowarstwowa, kierująca czytelnika w stronę nieoczywistych tropów, toczy się w niewielkiej wsi, a więc przestrzeni ograniczonej, jakby wyciętej z życia społecznego, a jednocześnie rysuje ciekawy obraz pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków. Także – Polski czasu przemian, z jej przegranymi i wygranymi. To również dociekliwa diagnoza kłamstwa w życiu jednostek i zbiorowości, które przekłada się na działanie mediów i jego konsekwencje. Nieoczekiwane zakończenie każe też pytać o mechanizm samozakłamania.

Przewodnicząca jury tak oceniła „Dziewczynkę z zapalniczką” Mariusza Czubaja – Zaletą tej powieści jest jej kondensacja, która sprawia, że wątki się plączą i nakładają na siebie palimpsestowo, wywołując w czytelniku pogłębiający się w miarę lektury stan niepokoju i napięcia. Nieoczywista jest konstrukcja intrygi, nieoczywiści także bohaterowie – zarówno po stronie policji, jak i po stronie autorów zbrodni. Pod pokładami nawarstwiających się wątków ukrywa się interesujący psychologicznie portret kobiety i prawda o tym, jak traumy dzieciństwa kształtują wybory i decyzje dorosłych.  

 „Skaza” Roberta Małeckiego w opinii prof. Ewy Paczoskiej – to dociekliwy portret prowincji: akcja dzieje się w Chełmży, pokazywanej w dwóch perspektywach czasowych – współczesności i pełnej tajemnic przeszłości. Autor tworzy zazębiające się ze sobą historie, których związek jest raz przypadkowy, a raz – wynika z logiki ukrytych w cieniu wydarzeń. Związany jest także z mechanizmami życia społeczności małomiasteczkowej, która ma swoich własnych bohaterów i swoje własne, zamiatane pod dywan, tajemnice. Powolne tempo tej opowieści skontrastowane zostało z jej dramatycznym podglebiem, odsłaniającym się niespiesznie, w zderzeniach teraźniejszości z przeszłością. Ten zabieg autora tworzy charakterystyczną mroczną aurę całości.  

Wszystkie trzy powieści łączy charakterystyczne splątanie teraźniejszości i przeszłości, w którym kryją się nie tylko tropy prowadzące do rozwiązania zagadki kryminalnej, ale także rysy „mapy mentalnej” bohaterów. Tajemnice ich psychiki (zabójców, śledczych, nawet bohaterów drugiego planu) stają się osoczem intrygi – tak pierwszą edycję nagrody Festiwalu Kryminalna Warszawa 2019 podsumowała prof. Ewa Paczoska, przewodnicząca jury.

Nagrody odebrali także wydawcy oraz drukarnie powieści wyróżnionych w konkursie.

Wydawnictwa: Marginesy, W.A.B. i Czwarta Strona otrzymały po 1000 zł netto od Drukarni Wydawniczej im. W.L. Anczyca S.A. na usługi poligraficzne realizowane na surowcach papierniczych firmy IGEPA Polska Sp. z o.o. oraz 1000 zł netto na surowce papiernicze firmy IGEPA Polska Sp. z o.o. do wykorzystania na usługi poligraficzne w Drukarni Wydawniczej im. W.L. Anczyca S.A.

Arctic Paper Polska ufundowało drukarniom i wydawcom wyjazd do papierni: do Szwecji dla Wydawnictwa Marginesy drukarni Abedik S.A. oraz do papierni w Kostrzynie dla Wydawnictwa W.A.B. i Czwarta Strona oraz dla drukarni Interdruk S.A. i Abedik S.A. 

 

Do ostatniego etapu konkursu nominację uzyskały poniższe tytuły:

  • Wojciech Chmielarz „Żmijowisko”, Marginesy
  • Mariusz Czubaj „Dziewczynka z zapalniczką”, W.A.B.
  • Marta Guzowska „Ślepy archeolog”, Marginesy
  • Marek Krajewski, „Mock. Pojedynek”, SIW „Znak”
  • Robert Małecki „Skaza”, Wydawnictwo Czwarta Strona
  • Jakub Szamałek „Cokolwiek wybierzesz”, W.A.B.

 

Laureatów konkursu poznaliśmy na Gali Festiwalu Kryminalna Warszawa 25 maja 2019 r.

Partnerzy konkursu:

 

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy