Przesłanie z okazji 8. WTK

Przesłanie Federalnego Ministra Spraw Zagranicznych Sigmara Gabriela z okazji 8. Warszawskich Targów Książki


Szanowni Zwiedzający,

Warszawskie Targi Książki cieszą się długą tradycją. Również w tym roku spotykają się tu setki wystawców, którzy w ramach ponad 1000 wydarzeń przedstawią literaturę polską, europejską i międzynarodową. Dlatego szczególnie cieszę się, że Niemcy po raz drugi po 2006 roku mają zaszczyt być Gościem Honorowym tych Targów w stolicy Polski.


Literatura stwarza przestrzeń dla różnorodności, zabiera nas w nieznane światy i przybliża nam inne perspektywy i sposoby myślenia. Jeśli damy ponieść się przygodzie czytania, lepiej zrozumiemy istotę pragnień i lęków innych. Aby porozumienie mogło się udać, potrzebujemy nie tylko zainteresowanych i ciekawych świata czytelniczek i czytelników, lecz także wolnych, kreatywnych autorek i autorów. Wspólnie budują oni mosty pomiędzy różnymi kulturami naszego świata – mosty, których w obliczu licznych kryzysów i konfliktów obecnie tak pilnie nam potrzeba.

Przyjaźń polsko-niemiecka opiera się na niezliczonych takich mostach. W ubiegłym roku wspólnie mogliśmy świętować 25. jubileusz podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Po zmiennej i często bolesnej przeszłości Niemcy i Polacy są dzisiaj dobrymi przyjaciółmi i bliskimi oraz równymi partnerami. Jesteśmy zjednoczeni w Unii Europejskiej, która zapewnia społeczeństwom Polski jak i Niemiec pokój, dobrobyt, wolność oraz bezpieczeństwo i stanowi wspólny fundament wartości.

Zapraszam Państwa serdecznie do poznawania podczas Targów dosłownie nowych stron literatury z Niemiec, z Polski i z wielu części świata i życzę Państwu przy tym dużo radości oraz pasjonujących wrażeń.

 

Sigmar GabrielGodziny otwarcia

17 maja 2018 (czwartek) 10.00-18.00
18 maja 2018 (piątek) 10.00-19.00
19 maja 2018 (sobota)  10.00-19.00
20 maja 2018 (niedziela) 10.00-17.00

 

 

 

 

 

Polecamy