Aktualności

Reporterskie spojrzenie na rzeczywistość

Jednym z jubileuszowych gości ostatniego dnia Warszawskich Targów Książki był Jacek Hugo-Bader. Słynny reporter opowiedział o swoich podróżach, współpracy z prasą i unikalnym, lapidarnym stylu: „Gazetowi redaktorzy, z którymi współpracowałem przez całe życie, twierdzą, że nie ma zdania, którego nie dałoby się skrócić. Ja się trochę z nimi zgadzam, choć często kłócę się o różne słowa. Wydaje ci się, że tekst jest taki pełny i skończony, ale potem widzisz, że da się to zrobić” – przyznał Hugo-Bader, po czym dodał – „Trudno się rozmawia z reporterami. Siadasz obok człowieka i gadasz z nim siedem, dwanaście, dwadzieścia cztery, a nawet czterdzieści osiem godzin. A potem poświęcasz temu bohaterowi trzy stroniczki. U mnie jest dużo dialogów, a mało odautorskiego gadania. Szczycę się tym, że w moich tekstach bohaterowie mówią swoimi słowami i żargonem”.

Reporter podzielił się też refleksją na temat swojego udziału w podziemiu solidarnościowym, który był inspiracją dla jego dwóch ostatnich książek „Skucha” i „Audyt”: „Wiedzieliśmy, że nasza wojna będzie trwała długo i dlatego musimy się zbratać. Budowaliśmy to przez wspólne imieniny, jajeczka, śledziki. Wtedy był w tym ogromny egalitaryzm. Ale jak się wojna skończyła, to wszystko się rozpadło. I jedni zostali ministrami, a drudzy kloszardami”.

Na koniec Hugo-Bader zdradził pomysł na kolejny reportaż: „Chcę napisać piękną książkę o Rosji. Za trzy tygodnie jadę tam na trzy miesiące. Chciałem na pół roku, ale nie dali mi wizy na więcej. Już się Polską nasyciłem, a teraz znowu pociąga mnie Rosja. Jej nieprzewidywalność i że to kraj, który ciągle będzie mnie zaskakiwał. Ale nie zdradzę jaki to będzie temat, bo w tym zawodzie strasznie się je kradnie”. (tg)

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy