Aktualności

Fantastykę kocha cały świat

Zainteresowanie fantastyką to zjawisko absolutnie globalne. Gatunek ma swoich reprezentantów w każdym większym kraju. Ogromna większość książek tego typu wydawanych w naszym kraju to jednak pozycje ze USA i Anglii. Arkana fantasy z krajów Azji i Afryki postanowili wobec tego przedstawić Sambor Mika i Blanka Dziugaj.

Warto zauważyć, że lektura fantastyki z małych krajów i nieznanych kultur otwiera czytelników na zupełnie nowe doświadczenia i motywy: „U wielu pisarzy jest tak, że dzięki pochodzeniu z diaspory mogą wplatać do swoich dzieł elementy własnych wierzeń i przeszłości. W literaturze arabsko-muzułmańskiej widzę choćby trend nawiązywania do wierzeń z czasów przed narodzinami islamu, czyli różnych dżinów. To się czyta naprawdę dobrze! Ale wiadomo, że są też elementy uniwersalne. Nie ma tej chwili kultury, która żyłaby w próżni i nie korzystała z doświadczeń innych” – podsumowała Dziugaj.

Tego typu nastawienie może jednak prowadzić także do zagrożeń, zwłaszcza gdy autorzy z innych krajów próbują ściągnąć podobne wątki: „Fantastyka z innych krajów pomaga nam spojrzeć na rodzimą twórczość i uwarunkowania trochę inaczej. O to też trochę chodzi w fantastyce. NA pewno nie chodzi natomiast o to, by przedstawiać wątki pochodzące z innej kultury w płytki sposób. Wprowadzanie egzotyki może prowadzić do orientalizmu” – ostrzegł Sambor Mika. (tg)

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy