Aktualności

Czeska literatura w Warszawie

W sobotnie przedpołudnie na Scenie Głównej WTK doszło do podpisania umowy między ministerstwem kultury Republiki Czeskiej a spółka Murator Expo, organizatorem wykonawczym stołecznych targów dotyczącej współpracy i obecności Czech jako Gościa Honorowego kolejnej edycji.

Stronę czeską reprezentowała wiceminister Kateřina Kalistová, która stwierdziła: - To wielka cześć dla literatury czeskiej, a po tegorocznym sukcesie na Targach Książki w Lipsku, będzie to także dla nas duże zobowiązanie. To dla nas duże wyzwanie również dlatego, że polscy czytelnicy znają chyba literaturę czeską najlepiej na świecie. To ocena oparta na liczbie tłumaczeń z języka czeskiego wydawanych w Polsce, która sięga ponad 30 tytułów rocznie.

Polscy czytelnicy znają nowości, które ukazują się w czeskich księgarniach, znają również klasyków naszej literatury – jak np. Bogumila Hrabala, a niektórzy czescy twórcy zyskali sobie w Polsce status autorów bestsellerowych.  W Polsce jest wielu aktywnych i zaangażowanych wydawców, świetnych tłumaczy i bardzo dobre osoby zajmujące się promocją literatury. Czeska literatura jest po prostu bardzo popularna, a to z jednego powodu polscy czytelnicy są nią zainteresowani, za co serdecznie dziękuję. Dlatego jestem przekonana, że nasi autorzy będą chcieli zaprezentować swój potencjał i na pewno nie zawiodą polskich czytelników.

Po podpisaniu porozumienia minister Kalistová wzięła udział w spotkaniu z mediami, w trakcie którego zdradziła kilka dodatkowych informacji na temat planowanego wystąpienia Czech podczas przyszłorocznych WTK.

Zapowiedziała m.in., że za przyszłoroczne wystąpienie Czech odpowiadać będzie Morawska Ziemska Biblioteka w Brnie, która koordynuje program grantów wspierających tłumaczenia literackie z języka czeskiego oraz promocję czeskiej literatury na świecie. Minister Kalistová zdradziła również, że czeskie wystąpienie uświetni grupa około 20 autorek i autorów z tego kraju, którzy zagwarantować mają bardzo bogaty przegląd współczesnej literatury czeskiej. Jeszcze przed targami odbędzie się wymiana pobytów rezydencyjnych polskich i czeskich pisarzy, a także zorganizowane zostaną dwa wymienne wizyty polskich i czeskich dziennikarzy literackich w obydwu krajach.

W reakcji na te deklaracje, dyrektor WTK Jacek Oryl przyznał otwarcie, że organizatorom targów nie zdarzyło się dotąd współpracować z partnerem, który już na tak wstępnym etapie wykazywałby tyle zaangażowania i przygotowania. (p)

Na zdjęciu od lewej: Kateřina Kalistová (Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej), Jacek Oryl (Murator Expo), Renata Krzewska (Murator Expo), i rafał Skąpski (Targi Książki Sp. z o.o.)

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy