Aktualności

Jubileuszowy dwugłos o wojnie

Wizyta laureatki Literackiej Nagrody Nobla Swietłany Aleksijewicz na PGE Narodowym to symbol dwóch tegorocznych jubileuszy: 10-lecia Warszawskich Targów Książki oraz również 10. Edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Mistrzyni reportażu literackiego była jedną z 10 wybitnych postaci współczesnej literatury, którzy uczestniczyli w programie jubileuszowych spotkań na Kanapie Literackiej z najbardziej popularnymi i nagradzanym autorami ostatnich 10 lat.

Oprócz noblistki w gronie tym znaleźli się również ceniony przez czytelników i krytyków Wiesław Myśliwski, uznani reporterzy Wojciech Jagielski i Jacek Hugo-Bader, prozaik Eustachy Rylski, najpopularniejsza rodzima autorka powieści obyczajowych Katarzyna Grochola, pisarka i felietonistka Sylwia Chutnik, twórca powieści fantastycznych Andrzej Pilipiuk oraz mistrzowie kryminału Zygmunt Miłoszewski i Marek Krajewski.

Mimo jubileuszowej atmosfery spotkań w ramach Dnia Reportażu na WTK podczas sobotniego spotkania dwójki laureatów Nagrody im. Kapuścińskiego nie zabrakło pogłębionej refleksji nad istotą wojny. Bo jak pisać o wojnie, aby nie utracić ważnych rzeczy, ale też uniknąć fascynacji złem, skoro - jak podkreślała Swietłana Aleksijewicz - „żołnierze w mundurach i w pełnym uzbrojeniu, tak pięknie wyglądają idąc na wojnę”, a za chwilę będą siać śmierć i zagładę. Z kolei Jean Hatzfeld, kiedy pisał artykuły do gazet o rzezi w Rwandzie, nie mógł, jak wspomina, zamienić tego na „gorąco” w książkę, gdyż bał się, że zgubi po drodze jakieś ważne szczegóły. Jak mówił: „dziennikarz jest zaledwie pośrednikiem między ludźmi, którzy przeżyli traumatyczne historie, a tymi, którzy chcą o nich coś przeczytać”. Dziennikarz nie musi jeździć po kraju objętym wojną by dowiedzieć się  czegoś o niej, lecz wystarczy zatrzymać się w małej wiosce, by dowiedzieć się wszystkiego. Czy to Rwanda, czy Czarnobyl, w każdym z tych miejsc żyli i ginęli ludzie. Autorzy zgodzili się jednak, że „najtrudniej jest pisać o tych co przeżyli”. (glk)

 

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy