Aktualności

Efektywne badanie rynku

Reprezentanci branży książkowej drugi dzień WTK mogli rozpocząć od spotkania z systemem Nielsen Book Scan, który zaprezentował Andre Breedt z Nielsen Book Research International. Prelegent przedstawił funkcjonalności systemu, który mierzy obecnie kilkanaście światowych rynków książki, m.in. włoski, brytyjski, meksykański, australijski czy brazylijski. Na każdym rynku mierzenie rynku wygląda tak samo – mierzony jest obrót z kas fiskalnych.

Pochodzące od sprzedawców detalicznych (stacjonarnych i internetowych) dane, które pozostają w systemie, czyli liczba i kwota transakcji, także jej czas i miejsce, wiązane są następnie z zasobem metadanych, którymi dysponujemy, czyli z danymi bibliograficznymi. Każde narzędzie ma jeden cel – zmierzenie rynku (popytu) konsumenckiego. Usługa skierowana jest do wydawców, którzy są w stanie wykorzystać ją w największym stopniu.

Generowane w systemie tygodniowe raporty dają możliwość wychwycenia zmian na rynku i realną ocenę prowadzonych działań promocyjnych. Ponadto Book Scan pozwala m.in. na porównanie cen okładkowych książek i realnych cen sprzedaży. Dane z systemu pomagają lepiej zarządzać łańcuchem sprzedaży – oceniać efektywność podejmowanych przez wydawców działań promocyjnych. Wspierają również elastyczne zarządzanie stokiem magazynowym, w tym planowanie dodruków.

Innym typem działań realizowanych przez NBS są badania ankietowe na podstawie kwestionariuszy badawczych, oparte o grupę reprezentatywną. Na tej podstawie badane są zwyczaje konsumenckie (m.in. przedmiot zakupu, jego miejsce i powód), które znakomicie uzupełniają dane z systemu.

Obecnie Nielsen dysponuje danymi dotyczącymi ok. 15-20 proc. rynku retail, a dalszy rozwój systemu w naszym kraju zależny jest od otwartości i gotowości najważniejszych graczy polskiego rynku detalicznej sprzedaży książek do przekazywania danych sprzedażowych. (p)

 

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy