Aktualności

Dyrektywa uchwalona!

Dyrektywa w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym 2019/790 z 17 kwietnia 2019 wchodzi w życie już 6 czerwca. A to oznacza, że Polska ma ją zaimplementować do 7 czerwca 2021. Celem Dyrektywy jest harmonizacja cyfrowych i transgranicznych sposobów korzystania z treści chronionych, a także zagwarantowanie otrzymywania wynagrodzenia przez uprawnionych za korzystanie z utworów w serwisach takich jak YouTube, FaceBook czy agregatach Google.

Stowarzyszenie „Kreatywna Polska” przygotowało prezentację (na wolnej licencji CC-BY-ND) aby obalić mity dotyczące „Acta2” podnoszone jakoby dyrektywa oznaczała „cenzurę w sieci, podatek od linków, zakaz memów”, zaś za jej wprowadzenie „zapłaci szeregowy użytkownik internetu”.

Szerokie protesty przed Acta inspirowane przez gigantów internetowych, bo europejski ustawodawca chce sięgnąć do kieszeni tych podmiotów, a beneficjentami uczynić podmioty uprawnione. Dyrektywa nie ograniczy możliwości korzystania z publikacji prasowych w celach niekomercyjnych, tylko wprowadzi relacje prawne pomiędzy dostawcami treści online a wydawcami prasowymi. Jak wynika z prezentacji - nie dojdzie do zakłócenia dozwolonego użytku w mediach cyfrowych. Przepisy uchwalone przez parlament europejski są podobne do funkcjonujących już w Niemczech i Hiszpanii. Odpowiednio - linki nie zostaną „opodatkowane”. (pcc)

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy