Aktualności

Warto być dobrym z R.J. Palacio

Literatura dla młodzieży coraz częściej podejmuje temat empatii i równości między ludźmi. Podobną historię opowiada „Cudowny chłopiec” R.J. Palacio. Powieść z miejsca stała się bestsellerem i doczekała się nawet adaptacji w gwiazdorskiej obsadzie. Autorka „Cudownego chłopca” odwiedziła tegoroczne WTK i spotkała się ze swoimi młodymi czytelnikami.

Palacio opowiedziała o tym, kiedy wpadła na pomysł powieści i co chciała opowiedzieć za jej pomocą: „Na pomysł książki wpadłam, gdy podczas spaceru z moimi dziećmi spotkaliśmy dziewczynkę z deformacją twarzy. Mój młodszy syn, który miał wówczas 3,5 roku, przestraszył się i rozpłakał. Zaczęłam wtedy zastanawiać się, co czuje taka dziewczynka i jej mama. Nie kontrolujemy, co inni ludzie o nas myślą, jedynie to co od nas zależy. To jak reagujemy na krzywdę może zniszczyć lub zbudować mosty między ludźmi” – podkreśliła autorka, po czym dodała: „Moim zdaniem pod wieloma względami dzieci nie zmieniają się z pokolenia na pokolenie. Interakcje między nimi zostają takie same. Inne są tylko umiejętności mówienia o swoich uczuciach. Obecna generacja to potrafi, co mnie cieszy. Moje pokolenie zdecydowanie takie nie było, więc czuję nadzieję, że oni będą wybierać dobro”.

Na koniec zgromadzeni widzowie opowiedzieli o swoich pomysłach na kolejne książki R.J. Palacio. Sama autorka ujawniła z kolei, że jej następnym dziełem będzie powieść graficzna „Biały ptak”. (tg)

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy