Aktualności

Wyzwania dla bibliotek

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o kluczowej roli bibliotek w promowaniu czytelnictwa. Warszawski Program Edukacji zorganizował na tegorocznych targach książki konferencję poświęconą temu tematowi. Na początek przedstawiono prace nad portalem Bibliotekiwarszawy.pl. Na przyszły rok zapowiedziano też start karty, dzięki której warszawiacy będą mogli korzystać z bibliotek w całym mieście.

Z kolei nawyki czytelnicze mieszkańców stolicy przedstawił doktor Roman Chymkowski: „Mamy powody, żeby uważać, że w naszym mieście jest najwięcej osób czytających. Wielkomiejski tryb życia sprzyja wielokanałowym praktykom kulturowym. Według niemal każdej statystyki kobiety są znacznie bardziej aktywną grupą czytelniczą. Być może mamy do czynienia z nierównością na rynku pracy” – zastanawiał się dr Chymkowski.

Dominika Cieślikowska zdradziła z kolei, w jaki sposób można zadbać o wielokulturowość w bibliotece: „Pierwszy krok w stronę prawdziwie powszechnej biblioteki to obserwacja. Musicie zwracać uwagę na to, kto przychodzi na zajęcia biblioteczne. I zbadać ich potrzeby, uważając przy tym, żeby nie wpaść w pułapkę mechanizmu my-oni”. Na koniec konferencji odbyły się warsztaty dla bibliotekarzy pracujących w stołecznych placówkach dzielnicowych i szkolnych. (tg)

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy