Aktualności

Otwarcie WTK

 

– To wielki zaszczyt uczestniczenia w święcie ludzi którzy nie tylko kochają czytać książki, ale także je pisać. To olbrzymia przyjemność obserwować pasję młodych ludzi, którzy od samego rana obcują z książką na Warszawskich Targach Książki. Musimy pielęgnować w nich tę pasję. Dopóki młodzi ludzie będą  chcieli czytać, rozwijać się i będą w stanie zachowywać swoją wolność – mówiła, podczas uroczystości otwarcia 10. Warszawskich Targów Książki, Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa Błońska

– Niezmiernie miło mi wystąpić podczas otwarcia Warszawskich Targów Książki, bo jest to miejsce które pozwala ludziom uczyć się i rozwijać – stwierdził Ovidiu Dranga, Ambasador Rumunii w Polsce reprezentujący Gościa Honorowego tegorocznych targów. Jak podkreślił, Rumunia prezentuje na WTK różnorodną, przebogatą literaturę. – Drodzy przyjaciela pamiętam książkę amerykańskiego autora którego teraz zacytuję: „Nie ufaj nikomu kto nie ma przy sobie książki”. Jestem pewien, że na tych targach nie znajdziemy takich osób. Książki bawią i uczą poprawiają jakość życia, pozwalają stać się członkiem światowej rodziny intelektualistów – książki budują mosty miedzy ludźmi – mosty które nigdy się nie zawalą. Rumunia dzieli się z Państwem naszą literacką historią – jest to możliwe dzięki cudom tłumaczenia literackiego. Bo choć każdy naród ma swoją unikalną kulturę, to łączy nas wspólne europejskie dziedzictwo – zakończył swoje wystąpienie przedstawiciel Gościa Honorowego WTK.

Swoje wieloletnie oddanie Targom deklarował także prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski: - Jestem tutaj po raz dziesiąty. Zawsze wychodzę z torbami pełnymi książek. W zeszłym roku bardzo ucieszył mnie fakt, że moje dzieci kupiły nawet więcej książek niż ja. Bardzo cieszę się z powodu obecności Rumunii jako Gościa Honorowego. Chciałbym zapewnić, że w Polsce znamy literaturę rumuńską, a moim ulubionym pisarzem z tego kraju jest Emil Cioran.

Prezydent stolicy podkreślił aktywność Warszawy w obszarze wsparcia literatury i promocji książki w  warszawie. - Działamy z nadzieją, że będziemy w stanie zaszczepić pasję czytelniczą kolejnym pokoleniom Warszawiaków. Po raz czwarty organizujemy stoisko pod hasłem „Zaczytana Warszawa”, na które serdecznie wszystkim zapraszam, podobnie jak na Dzień Reportażu, który towarzyszy finałowi konkursu o Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki – zakończył prezydent Trzaskowski.

Tradycyjnie już, podczas otwarcia WTK wręczono także Honorową Nagrodę Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR. Jej laureatką w kategorii „twórca roku” została Olga Tokarczuk – laureatka Nagrody Bookera z roku 2018, i finalistka tegorocznej edycji tego wyróżnienia. Pisarka wypowiadając tradycyjną formułę „10. Warszawskie Targi Książki uważam za otwarte!”, wraz z marszałek Kidawą Błońską, ambasadorem Dranga i prezydentem Trzaskowskim, wypowiadając tradycyjną formułę dokonała symbolicznego otwarcia (na zdjęciu) jubileuszowej edycji Warszawskich Targów Książki. (p)

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy