Aktualności

Nominowani do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy – proza

W niedzielne popołudnie na Kanapie Literackiej Warszawskich Targów Książki odbyło się spotkanie z pisarzami nominowanymi do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy w kategorii proza. Na spotkaniu pojawili się Jakub Żulczyk, autor „Wzgórza psów”, Adam Robiński (twórca książki „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg”) oraz prof. Andrzej Mencwel („Toast na progu”).

Każdy z nominowanych opowiedział w skrócie, czego dotyczy jego dzieło: „Nie pociągają mnie inni ludzie. Kapuściński szukał kontaktu z innym, a ja szukam raczej egzotycznych pejzaży, odmiennych od tego co widzę na co dzień. Ta książka to poszukiwanie innych krajobrazów w Polsce” – opisał swoje doświadczenia Robiński.

„Być może każda powieść jest do pewnego stopnia przypowieścią. Powieść to dla mnie bardzo szeroki termin. Obecnie trwa moda na odżegnywanie się od pisania literatury gatunkowej. Ja piszę dzieła półgatunkowe, które mają wiele cech typowych. Lubię zadać sobie pytanie w trakcie pisania i zostawić je w powietrzu dla czytelnika. Nie interesuje mnie udzielanie odpowiedzi. Ważne z jaką emocją zostanie czytelnik. Chciałem też tą książką trochę pośmiać się ze środowiska literackiego, które uważa, że to co robimy, jest niezwykle istotne” – o swojej ostatniej powieści opowiedział Jakub Żulczyk.

Podczas spotkania prowadzonego przez krytyka literackiego, Janusza Drzewuckiego nominowani twórcy opowiedzieli także o swoich związkach z Warszawą i motywacjach stojącymi za ich powstaniem.

Tegorocznych laureatów we wszystkich kategoriach poznamy 9 czerwca na uroczystej gali, która odbędzie w Teatrze Studio.  (tg)

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy