Aktualności

Kobiecy kryminał na wesoło

W niedzielne przedpołudnie, w strefie kryminału o komedii kryminalnej z autorkami, które popełniły co najmniej jedną powieść tego gatunku, rozmawiała Miłka Kołakowska. W gronie tym znalazły się: Aneta Jadowska, Olga Rudnicka, Marta Matyszczak i Magdalena Kuydownicz.

- Kluczem do komedii kryminalnej jest komizm sytuacyjny wynikający z tego, że ma się coś większego, niż da się połknąć zdaniem Rudnickiej. Jadowska nie chce tytłać czytelnika w makabrze ani horrorze ani dostarczać mu tych emocji. Nie śmiejemy się z trupa, tylko z tej otoczki, którą próbujemy stworzyć - zauważa Matyszczak. Policjanci, technicy kryminalistyczni mają największe poczucie humoru - czarny humor buduje dystans, oswaja z rzeczywistością - dodaje. Kuydowicz chce bawić się pisząc, co czyniła Joanna Chmielewska.

Aby określić obszar tabu (z którego nie wypada się śmiać) konieczne jest wyczucie, poczucie przyzwoitości. Jadowska choć zajmuje się kryminalistyką na wesoło, może nabijać się z głupoty przestępcy, ale nigdy nie będzie nabijać się z jego ofiary. Wszystkie panelistki poparły ją, w przekonaniu, że to po prostu sprawa smaku i kwestia wrażliwości i mimo wszystko decyduje czytelna intencja autora.

Komedii kryminalnej nie da się zaszufladkować. Jadowska jako pisarka fantastyki uważa, że zmiana gatunku daje cudowną uzdrawiającą moc. Rudnicka obawia się, aby marketing wydawniczy nie zrobił krzywdy czytelnikowi. Matyszczak ubolewa, że za łatwo „przyklejamy łatki” i obawia się aby komedii kryminalnej nie postrzegać jako czegoś gorszego. Kuydowicz jako debiutantka po kursach literackich (ale nie jedyna w tym gronie - uzupełniła Marta Matyszczak) określa kryminał świetnym warsztatowym zadaniem dla pisarza.

Puentując można powiedzieć, że kobiety nie tyle rzadziej mordują, ile rzadziej dają się złapać. Rzeczywistość dostarcza pokus, aby mordować namiętnie na kartkach papieru. Dzięki temu będzie spokój i pokój w rzeczywistości. Jednocześnie autorki wywołane do odpowiedzi przez pytanie z publiczności zgodnie zapewniły, że nawet na kartkach książek nigdy nie mordują zwierząt. (pcc)

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy