Aktualności

„Po co nam Fantastyka”

To temat dyskusji, w której w Strefie Fantastyki udział wzięli: Jacek Łukawski, Maria Zdybska, Marta Krajewska, Katarzyna Rupiewicz, Małgorzata Lisińska i Agnieszka Grzelak.

Przeważało zdanie, że gatunek ten jest najbardziej realistycznym, ale w którym można za to uciec od rzeczywistości, umożliwia zabawy z archetypami istniejącymi od tysięcy lat, w tak subtelny sposób, iż pozwala czerpać z nich w nieskończoność inspirację i przetwarzać ich symbolikę.

Jacek Łukawski określił siebie jako pisarza science-fiction, którego książki są dość drastyczne, ale zawsze ich przesłanie jest optymistyczne; kończy się ostrzeżeniem przez eskalacją wojen.

Panie, które były w przewadze, dodały jednak, iż fantastyka to przede wszystkim dobra, ciekawa, odkrywcza zabawa, najlepiej w  humorystycznym stylu Pratchetta, z ciekawymi bajkowymi elementami, które pozwalają czytelnikowi oderwać się od szarej, zgrzebnej rzeczywistości. Oczywiście trzeba piętnować zło, patologie tego świata, ale nie zapominajmy, iż dobra fantasy powinna przede wszystkim bawić i uzdrawiać nasze skołatane dusze. Jedna zgodna myśl pogodziła zaproszonych gości; iż w coraz większym zalewie tytułów ciężko jest wyłowić te najlepsze, najciekawsze, godne promocji. Drugim zagrożeniem jest self-publishing, gdzie każdy może wydać swoją książkę bez żadnej wstępnej weryfikacji jeśli chodzi o jej poziom. Ale ogólnie polska fantastyka się bardzo dobrze i wspólny postulat brzmiał: czytajcie i recenzujcie polskich autorów fantasy. (GLK)

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy