Aktualności

Znakomita robota

Rozmowa z Jackiem Orylem, dyrektorem Warszawskich Targów Książki

 

Jak się tegoroczne Warszawskie Targi Książki zmieniły w porównaniu do poprzednich?

Zmieniło się bardzo dużo, bo wprowadziliśmy dużo innowacji w formule targów. Przede wszystkim stworzyliśmy strefy tematyczne: Strefa Kryminału, Strefa Fantastyki i Strefa Kultury Górskiej. W tym roku jest też sala kinowa. Jest jeszcze Strefa Pop Kultury, czyli ciekawe spotkania z producentami filmów, a także dyskusje o ekranizacji literatury. Ta strefa będzie się rozwijać w następnych latach.

 

W tym roku jest też efektowny program na płycie stadionu, a przecież żadne miejsce targowe w Polsce nie ma takich możliwości…

Wykorzystujemy płytę przez weekend, a dwa wcześniejsze dni przeznaczamy na montaż scen i innego wyposażenia, bo stadion udostępnia nam to miejsce dopiero od czwartku z uwagi na wcześniejszą tradycyjną imprezę żużlową. W tym roku na płycie zorganizowaliśmy całkowicie nowe wydarzenie, aby dotrzeć do zupełnie nowego grona odbiorców, przede wszystkim firm, które funkcjonują w branży internetowej i komputerowej. Mamy więc tam, festiwal youtuberów i gier komputerowych. Udało nam się w tym krótkim czasie zaprosić też osiem najlepszych polskich drużyn e-sportowych do rozegrania pokazowego turnieju charytatywnego na rzecz Fundacji Dawców Komórek Macierzystych Szpiku Kostnego. Każdy z tych meczów ogląda w sieci 10 do 20 tys. osób na żywo! Generalnie zasięg nowych mediów jest kolosalny, a w dużej mierze docierają do nastolatków, tworzących najbardziej aktywną grupę odbiorców.

 

W sobotę rano targi odwiedził premier Mateusz Morawiecki…

To było bardzo ważne i znaczące wydarzenie. Na zakończenie wizyty premier powiedział, że wykonujemy znakomitą robotę, a także że jest pod wrażeniem targowej ekspozycji, bo nie spodziewał się, że tylu wydawców funkcjonuje na naszym rynku. Poza wcześniej uzgodnionym programem zatrzymał się na kilku stoiskach wydawców zagranicznych – na stoisku francuskim, rosyjskim, ukraińskim i niemieckim. Powiedział, że jest zbudowany skalą imprezy i jej międzynarodowym charakterem. I dodał, że zachęca do czytania, a poza tym obiecał w rozmowie z Sonia Dragą, że zajmie się projektem ustawy o jednolitej cenie książki. Powiedziałem premierowi, że wykonał dobrą robotę dla promocji czytelnictwa, bo wszystkie publiczne stacje telewizyjne i radiowe, a także Polsat, pojawiły się na miejscu!

 

Jaka frekwencja jest szacowana w tegorocznej edycji WTK?

Frekwencja w ciągu pierwszych trzech dni była dobra, co pozwala mi oczekiwać, że odwiedzi nas 80 tys. czytelników, co osiągniemy również dzięki programowi Meet Point na płycie stadionu i strefom tematycznym, które przyciągają zupełnie nowe grupy targowych gości.

Rozmawiał Piotr Dobrołęcki

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy